Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jakub Stefek – organista. Fot. archiwum artysty
Jakub Stefek – organista. Fot. archiwum artysty
Jakub Stefek – organista. Fot. archiwum artysty
Jakub Stefek – organista. Fot. archiwum artysty
Synagoga Pestalozzistrasse w Berlinie. Fot. Jakub Stefek
Synagoga Pestalozzistrasse w Berlinie. Fot. Jakub Stefek
Synagoga Pestalozzistrasse w Berlinie. Fot. Jakub Stefek
Synagoga Pestalozzistrasse w Berlinie. Fot. Jakub Stefek
Jakub Stefek - wybitny muzyk młodego pokolenia, objął funkcję organisty w słynnej berlińskiej Synagodze Pestalozzistrasse.
Jest to jedyna Synagoga w Niemczech, która kontynuuje przedwojenne tradycje muzyczne Żydów reformowanych.

Synagoga i organy zostały zbudowane w połowie XIX wieku - mówi szczeciński organista Jakub Stefek.

- Musiałem przejść pewien proces przygotowywania się i nauki. Jest to jedyna Synagoga, która po dzień dzisiejszy kultywuje tradycję śpiewu chóralnego i akompaniamentu organowego podczas liturgii, która kiedyś była bardzo popularna - dodał Stefek.

Możliwość grania w Synagodze ma ogromne znaczenie, również podczas rozpoczynającego się w czwartek dorocznego Święta Chanuka, znanego jako Święto Świateł lub Odnowienia.

- Jest to bardzo ważne Święto w tradycji żydowskiej i jedno z takich radośniejszych Świąt. Podczas Chanuki słychać w muzyce niezwykłą emocjonalność. Także jestem bardzo zaszczycony, że mogę grać piękną muzykę, która w Polsce jest zapomniana, ale mam nadzieję, że między innymi dzięki mojej działalności, niedługo stanie się bardziej popularna - podsumował Stefek.

Przy okazji warto dodać, że tegoroczne Święto zwane Chanuka, zakończy się 18 grudnia.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2020-02-21, godz. 17:22 Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA] Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii. » więcej 2020-02-21, godz. 07:25 "Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów. » więcej 2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-02-16, godz. 15:38 "Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski. » więcej 2020-02-15, godz. 20:19 Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2020-02-15, godz. 12:00 Premiera w Operze na Zamku Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku. » więcej 2020-02-11, godz. 18:26 "Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira. » więcej 2020-02-09, godz. 16:47 Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara" W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr. » więcej 2020-02-09, godz. 10:38 Oskarowa noc w Radiu Szczecin To najważniejsza noc dla wszystkich kinomanów. Radio Szczecin galę rozdania Oskarów będzie komentować na żywo. » więcej
175176177178179180181