Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. www.pixabay.com/photo-2341279 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2341279 (domena publiczna)
Złote Lwy" na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta".
Wilczyński, dla którego film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest debiutem reżyserskim, nie krył zdumienia otrzymaniem nagrody. - Ciężko zebrać mi słowa ze wzruszenia. Nie wierzę w to. Chciałbym podziękować przede wszystkim wszystkim duchom, które są w moim filmie. Wielkim aktorom, których już nie ma i tym, którzy są i zagrali w naszym filmie - powiedział Wilczyński.

To pierwsze "Złote Lwy" w historii dla filmu animowanego. Z kolei Srebrnym Lwem uhonorowano producenta filmu "Sweat" Mariusza Włodarskiego i reżysera Magnusa von Horna, który otrzymał także nagrodę w kategorii reżyseria.

Statuetkę za główną rolę kobiecą otrzymała Magdalena Koleśnik, a za rolę drugoplanową - Aleksandra Konieczna - obie za film "Sweat". Magdalena Koleśnik wcieliła się w postać Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki, której mimo ogromnej popularności brakuje bliskości i miłości. Aktorka ze wzruszeniem przyjęła wyróżnienie.

- Mam olbrzymią wdzięczność za tą nagrodę i mam nadzieję, że będę mogła podziękować twarzą w twarz każdemu jurorowi - powiedział Koleśnik. - Bardzo dziękuję całej ekipie za to, że zaprosili mnie. Ten projekt opierał się na zaufaniu i uwadze. Wydaję mi się, że zaufanie i uwaga sprawia, że robi się piękne rzeczy i chciałabym, żeby coraz więcej projektów opierało się na zaufaniu i uwadze, a nie na przemocy i manipulacji.

Nagrodę w kategorii debiut reżyserski otrzymał Jan Holoubek. Reżyser został uhonorowany za film "25 lat niewinności". Z kolei za ten film Piotr Trojan otrzymał nagrodę za główną rolę męską. Piotr Trojan zagrał postać Tomasza Komendy, który miał dwadzieścia trzy lata, kiedy go zatrzymano, wtrącono do więzienia i oskarżono o morderstwo. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. Po osiemnastu latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego. Wyróżniony aktor był poruszony wyróżnieniem.

- Na ten moment czekałem 10 lat i pewnie czekałbym jeszcze sporo czasu, gdyby nie pojawił się Janek Holoubek. Janek, zawsze wiedziałem, że jestem dobry, ale nikt nie dał mi tej szansy, którą dałeś mi ty i cała ekipa. Byliście wspaniali. Bardzo wam dziękuję. Agata Kulesza, Andrzej Konopka, Jan Frycz, jesteście wspaniałymi aktorami. Mogliście mnie zmiażdżyć, nie zrobiliście tego. Rozmawialiście ze mną i za to wam dziękuję. Drogie jury, moja radość nie zna granic i idę teraz w świat. Dziękuję - powiedział Piotr Trojan.

W kategorii "drugoplanowa rola męska" uhonorowano Tomasza Włosoka za film "Jak zostałem gangsterem".

W kategorii debiut aktorski laureatem została Zofia Stafiej za film "Jak najdalej stąd". Z kolei Piotr Domalewski otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz przygotowany do tego filmu.

Scenarzyści i reżyserzy filmowi Andrzej Barański i Feliks Falk zostali wyróżnieni Platynowymi Lwami - za całokształt twórczości.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa Festiwal odbywał się online. Nie przyznano "nagrody publiczności".
Mariusz Wilczyński, dla którego film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest debiutem reżyserskim, nie krył zdumienia otrzymaniem nagrody.
Magdalena Koleśnik wcieliła się w postać Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki, której mimo ogromnej popularności brakuje bliskości i miłości. Aktorka ze wzruszeniem przyjęła wyróżnienie.
Piotr Trojan zagrał postać Tomasza Komendy. Wyróżniony aktor był poruszony wyróżnieniem.

Zobacz także

2020-12-13, godz. 07:48 Koncert Grünebergowski dedykowany Bohaterom Grudnia 1970 W kościele pw. św. Ducha w Szczecinie Zdrojach, odbędzie się ostatni w tym roku 'Koncert Grünebergowski” zatytułowany 'Perły muzyki kościelnej'. » więcej 2020-12-12, godz. 16:24 Nowy album w księgarniach. Pokazuje m.in. dramatyczne wydarzenia z historii Szczecina Życie codzienne szczecinian lat 60-tych czy 70-tych, zmiany w mieście, ale i dramatyczne wydarzenia naszej historii - w szczecińskich księgarniach pojawił się album ze zdjęciami 'Szczeciński Fotograf Zbigniew Wróblewski'. » więcej 2020-12-11, godz. 12:06 Szczecińscy artyści skorzystają z Funduszu Wsparcia Kultury Fundusz Wsparcia Kultury to ratunek dla artystów - mówił w 'Rozmowach pod krawatem' na naszej antenie Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich. » więcej 2020-12-11, godz. 12:06 Red Lips na Muzyczną Gwiazdkę w Radiu Szczecin Znamy gwiazdę tegorocznej Muzycznej Gwiazdki z Radiem Szczecin. To zespół Red Lips, który wystąpi dla naszych radiosłuchaczy. » więcej 2020-12-10, godz. 15:40 Szczecinianin organistą berlińskiej Synagogi [ZDJĘCIA] Jakub Stefek - wybitny muzyk młodego pokolenia, objął funkcję organisty w słynnej berlińskiej Synagodze Pestalozzistrasse. » więcej 2020-12-10, godz. 12:44 Prapremiera opery "Proces" Philipa Glassa Polska prapremiera opery nominowanego do Oscara zdobywcy Złotego Globu - Philipa Glassa. 'Proces' na podstawie powieści Franza Kafki swoją premierę w Royal Opera House w Londynie miał w 2014 roku. » więcej 2020-12-09, godz. 23:58 Zespół MaKiss zagrał na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To w ramach grudniowej odsłony naszego cyklu [3x1]. » więcej 2020-12-09, godz. 17:11 Konkurs na vlog o kulturze Nagraj krótki filmik o tym, czym jest dla ciebie kultura i wygraj nagrody. » więcej 2020-12-08, godz. 20:25 Trójka w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] Ostatni w tym roku minikoncert [3x1]. » więcej
125126127128129130131