Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. www.pixabay.com/photo-2341279 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2341279 (domena publiczna)
Złote Lwy" na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta".
Wilczyński, dla którego film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest debiutem reżyserskim, nie krył zdumienia otrzymaniem nagrody. - Ciężko zebrać mi słowa ze wzruszenia. Nie wierzę w to. Chciałbym podziękować przede wszystkim wszystkim duchom, które są w moim filmie. Wielkim aktorom, których już nie ma i tym, którzy są i zagrali w naszym filmie - powiedział Wilczyński.

To pierwsze "Złote Lwy" w historii dla filmu animowanego. Z kolei Srebrnym Lwem uhonorowano producenta filmu "Sweat" Mariusza Włodarskiego i reżysera Magnusa von Horna, który otrzymał także nagrodę w kategorii reżyseria.

Statuetkę za główną rolę kobiecą otrzymała Magdalena Koleśnik, a za rolę drugoplanową - Aleksandra Konieczna - obie za film "Sweat". Magdalena Koleśnik wcieliła się w postać Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki, której mimo ogromnej popularności brakuje bliskości i miłości. Aktorka ze wzruszeniem przyjęła wyróżnienie.

- Mam olbrzymią wdzięczność za tą nagrodę i mam nadzieję, że będę mogła podziękować twarzą w twarz każdemu jurorowi - powiedział Koleśnik. - Bardzo dziękuję całej ekipie za to, że zaprosili mnie. Ten projekt opierał się na zaufaniu i uwadze. Wydaję mi się, że zaufanie i uwaga sprawia, że robi się piękne rzeczy i chciałabym, żeby coraz więcej projektów opierało się na zaufaniu i uwadze, a nie na przemocy i manipulacji.

Nagrodę w kategorii debiut reżyserski otrzymał Jan Holoubek. Reżyser został uhonorowany za film "25 lat niewinności". Z kolei za ten film Piotr Trojan otrzymał nagrodę za główną rolę męską. Piotr Trojan zagrał postać Tomasza Komendy, który miał dwadzieścia trzy lata, kiedy go zatrzymano, wtrącono do więzienia i oskarżono o morderstwo. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. Po osiemnastu latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego. Wyróżniony aktor był poruszony wyróżnieniem.

- Na ten moment czekałem 10 lat i pewnie czekałbym jeszcze sporo czasu, gdyby nie pojawił się Janek Holoubek. Janek, zawsze wiedziałem, że jestem dobry, ale nikt nie dał mi tej szansy, którą dałeś mi ty i cała ekipa. Byliście wspaniali. Bardzo wam dziękuję. Agata Kulesza, Andrzej Konopka, Jan Frycz, jesteście wspaniałymi aktorami. Mogliście mnie zmiażdżyć, nie zrobiliście tego. Rozmawialiście ze mną i za to wam dziękuję. Drogie jury, moja radość nie zna granic i idę teraz w świat. Dziękuję - powiedział Piotr Trojan.

W kategorii "drugoplanowa rola męska" uhonorowano Tomasza Włosoka za film "Jak zostałem gangsterem".

W kategorii debiut aktorski laureatem została Zofia Stafiej za film "Jak najdalej stąd". Z kolei Piotr Domalewski otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz przygotowany do tego filmu.

Scenarzyści i reżyserzy filmowi Andrzej Barański i Feliks Falk zostali wyróżnieni Platynowymi Lwami - za całokształt twórczości.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa Festiwal odbywał się online. Nie przyznano "nagrody publiczności".
Mariusz Wilczyński, dla którego film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest debiutem reżyserskim, nie krył zdumienia otrzymaniem nagrody.
Magdalena Koleśnik wcieliła się w postać Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki, której mimo ogromnej popularności brakuje bliskości i miłości. Aktorka ze wzruszeniem przyjęła wyróżnienie.
Piotr Trojan zagrał postać Tomasza Komendy. Wyróżniony aktor był poruszony wyróżnieniem.

Zobacz także

2020-05-12, godz. 06:59 Dziennikarz Radia Szczecin z nominacją do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin Dziennikarz Radia Szczecin, Konrad Wojtyła nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. » więcej 2020-05-10, godz. 13:20 Jazzpospolita w Filharmonii. Koncert w sieci Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na kolejny koncert online. Tym razem Jazzpospolita i ich koncert sprzed kilku lat promujący płytę "Jazzpo". » więcej 2020-05-09, godz. 19:31 "Pomerania Film" zaprasza na kolejny seans online Bohaterem filmu "Vivaldi. Piąta Pora Roku" jest szczecinianin Waldemar Góźdź, który wiele lat spędził w więzieniu. Dziś Góźdź odkrywa świat na nowo, filmując go telefonem komórkowym. » więcej 2020-05-04, godz. 17:06 Konkurs Chopinowski przełożony na 2021 rok Ze względu na pandemię COVID-19 osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego została przełożona o rok. Konkurs odbędzie się w dniach 2-23 października 2021 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. » więcej 2020-05-03, godz. 18:16 Mięsny sprzed stulecia nową, kulturalną przestrzenią przy Pocztowej 19 Dawny sklep mięsny z 1904 roku stanie się księgarnią i miejscem spotkań. Chodzi o miejsce przy ul. Pocztowej 19 w Szczecinie. » więcej 2020-05-03, godz. 16:10 Chopin na ulicach Szczecina; ideał sięgnął bruku O godz. 17 na Bulwarach, o godz. 19 na ul. Królowej Jadwigi i Bohaterów Getta Warszawskiego, a o godz. 20 na ulicy Chodkiewicza rozpocznie się "Szopenizacja miasta". » więcej 2020-05-02, godz. 10:45 Majówka z Moniuszką Polskiej Opery Królewskiej Polska Opera Królewska zaprasza na Majówkę z Moniuszką. Internetowe obchody 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki instytucja zaplanowała do 5 maja, czyli dnia rocznicy urodzin kompozytora. » więcej 2020-04-28, godz. 07:47 Roboty na wysokości, czyli Czary Malary Będzie nowa kolorowanka szczecińskiej artystki. Ewa Kownacka kończy swoje kolejne dzieło. » więcej 2020-04-25, godz. 08:18 Teatr w sieci. Pleciuga zaprasza w weekend Na "weekendowe poranki z Pleciugą" zaprasza szczeciński Teatr Lalek. To zachęta do wspólnego oglądania spektaklu w sieci. » więcej 2020-04-24, godz. 21:49 Szlakiem szczecińskich pomników. Galeria [od] Ulicy zaprasza Szczecin ma blisko 130 pomników i akcentów rzeźbiarskich, 25 pochodzi jeszcze sprzed II Wojny Światowej. Na samym szlaku: Aleja Kwiatowa, przez place Lotników i Grunwaldzki po Jasne Błonia, aż do Teatru Letniego w Parku Kasprowicza… » więcej
173174175176177178179