Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

„The Penderecki Trio”. Mateusz Makuch – skrzypek (od lewej), Andrzej Wierciński – pianista, Claudio Bohórquez – wiolonczelista. Fot. Cezary Aszkiełowicz
„The Penderecki Trio”. Mateusz Makuch – skrzypek (od lewej), Andrzej Wierciński – pianista, Claudio Bohórquez – wiolonczelista. Fot. Cezary Aszkiełowicz
„The Penderecki Trio” powołane przez Elżbietę Penderecką dla upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Maestro usłyszymy w piątek na stronie internetowej słynnego nowojorskiego Lincoln Center.
Zespół tworzą wybitni młodzi instrumentaliści, zwycięzcy międzynarodowych konkursów muzycznych na całym świecie. Trio prawykona m.in. „Chaconne in memorial del Giovani Paolo II” Krzysztofa Pendereckiego.

Wieczór otworzy słynna część „Chaconne” z „Polskiego Requiem” Mistrza w transkrypcji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, którą nagrano w złotej sali Filharmonii w Szczecinie z udziałem melomanów – powiedział skrzypek zespołu Mateusz Makuch.

- Trzy instrumenty muszą oddać całą orkiestrę, ponieważ ten utwór był pisany na całą orkiestrę. Także masa dźwiękowa naszych instrumentów powinna stanowić jakieś 33 procent, żeby słuchacz się nie zorientował, że to nie jest orkiestra dodał Makuch.

To dla nas wielkie wyzwanie uzupełnił pianista Andrzej Wierciński.

- Musimy być adwokatami tego, co napisał kompozytor i podjąć tę odpowiedzialność, aby zostać wiernymi idei dzieła stwierdził Wierciński.

W Trio na wiolonczeli gra urodzony w Niemczech o korzeniach peruwiańsko-urugwajskich Claudio Bohórquez.

- „Trio Penderecki”. To jest honor i zaszczyt, że mogę być częścią tego projektu i grać z moimi młodymi kolegami, którzy są wspaniałymi polskimi talentami. Będziemy koncertowali na całym świecie i oczywiście w Polsce podsumował Bohórquez.

Wydarzenie, na które złożą się również Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka, rozpocznie się w piątek o godzinie 20 w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii w Szczecinie. Będzie także transmitowany na stronie nowojorskiego Lincoln Center. Wieczór uświetni jubileusz 25-lecia Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Koncert „The Penderecki Trio”, którego światową premierę usłyszą Państwo w piątek 26.03.2021 r. o godzinie 20 m.in. na internetowej stronie prestiżowego Lincoln Center, zarejestrowany został 12 marca 2021 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór był niezwykły, przejmujący, niezapomniany... Kolejny, który przypieczętował piękno muzyki Krzysztofa Pendereckiego w doskonały sposób przechodzącej próbę czasu. Był także wzruszający, wszak przeszyty świadomością, że kompozytor zmarł 29 marca 2020 roku.

„The Penderecki Trio” otworzyło muzyczną ucztę „Chaconną” stanowiącą nierozerwalne ogniwo monumentalnego „Polskiego Requiem” Mistrza, dedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II w roku Jego śmierci, 2005. Dzieło napisane na orkiestrę smyczkową doczekało się niezliczonej liczby wykonań w różnorodnych transkrypcjach. W Szczecinie zabrzmiało w wizji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu, którą w iście mistrzowskim stylu zinterpretowało Trio tworzone przez młodych Artystów, pianistę Andrzeja Wiercińskiego, skrzypka Mateusza Makucha i wiolonczelistę Claudio Bohórqueza. Instrumentaliści przedstawili także Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka. Dobór repertuaru bezsprzecznie łączył się z fascynacją Mistrza Pendereckiego XIX-wiecznymi kompozytorami z Czech i Niemiec. Muzycy świadomi wymiaru takiego postrzegania ich twórczości przez Maestro, wiernie zagrali nuty, nie tylko zapisane, ale również nieutrwalone w partyturach. Tym samym zbudowali własną wizję utworów, co podkreśliło ich wrażliwość i dojrzałość interpretacyjną popartą techniką gry. Wieczór zamknęli wykonaną na bis „Chaconną”, nawiązującą zarówno do barokowej formy polifonicznych wariacji, jak i do ich odmiany klasyczno-romantycznej, przekształcając tematy, które zgodnie z intencją największego kompozytora naszych czasów, łączyli w grupy tworzące symetryczną formę ABA.

Pomysł Pani Elżbiety Pendereckiej utworzenia „The Penderecki Trio” w składzie tych Artystów, podkreślił wagę twórczości Krzysztofa Pendereckiego, a Trio stało się godnym interpretatorem spuścizny Maestro.

Non omnis moriar.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2020-08-12, godz. 15:55 "Koncert Papieski" na "Sacrum Non Profanum" w katedrze [ZDJĘCIA] Popularne utwory wokalne Bacha, Händla, Mozarta, Rossiniego i słynna 'Barka' umiłowana przez Jana Pawła II, zabrzmiały w szczecińskiej katedrze w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2020-08-12, godz. 07:33 "Sacrum Non Profanum" w studiu koncertowym Radia Szczecin O godzinie 19 w studiu Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2020-08-11, godz. 17:35 Grand Prix "Sacrum Non Profanum" dla Leszka Skrli [ZDJĘCIA] Jury XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego 'Sacrum Non Profanum' przyznało jednogłośnie profesorowi Leszkowi Skrli nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP za niedoścignione interpretacje dzieł Marka Jasińskiego… » więcej 2020-08-11, godz. 13:04 Adam Woronowicz gościem Ińskiego Lata Filmowego [ZDJĘCIA] Adam Woronowicz - znany aktor filmowy i teatralny gościem na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Aktor prezentował w poniedziałek na pomoście nad jeziorem Ińsko 'Pamiętnik Powstania Warszawskiego' Mirona Białoszewskiego. » więcej 2020-08-10, godz. 18:41 Kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego Bartosz Topa, znany aktor filmowy i teatralny, gości na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Pokazał tu film Moniki Jordan-Młodzianowskiej 'Żelazny most'. » więcej 2020-08-10, godz. 14:51 "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara Film 'Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został polskim kandydatem do Oscara w kategorii 'Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy'. » więcej 2020-08-10, godz. 11:35 Pierwszy koncert na odrestaurowanych organach Grüneberga w Konarzewie [ZDJĘCIA] 120-letnie organy Barnima Grüneberga w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie rozbrzmiały po raz pierwszy po przeprowadzeniu ich gruntownego remontu. » więcej 2020-08-08, godz. 20:13 47. Ińskie Lato Filmowe. Jednym z gości - Lech Majewski Swoje prace pokazywał w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w paryskim Luwrze czy na Biennale w Wenecji. Od soboty przez najbliższy tydzień - w Ińsku. » więcej 2020-08-08, godz. 17:02 Filmowy weekend ze Świętym Janem Pawłem II [ZDJĘCIA] Film pt. 'Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu' rozpoczął filmowy weekend ze Świętym Janem Pawłem II. » więcej 2020-08-07, godz. 16:53 Rozpoczyna się 47. Ińskie lato Filmowe. W dużej części w plenerze Przedpremierowym pokazem najnowszego filmu Lecha Majewskiego 'Dolina Bogów' rozpocznie się w piątek wieczorem 47. Ińskie lato Filmowe. » więcej
140141142143144145146