„The Penderecki Trio” powołane przez Elżbietę Penderecką dla upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Maestro usłyszymy w piątek na stronie internetowej słynnego nowojorskiego Lincoln Center.
Zespół tworzą wybitni młodzi instrumentaliści, zwycięzcy międzynarodowych konkursów muzycznych na całym świecie. Trio prawykona m.in. „Chaconne in memorial del Giovani Paolo II” Krzysztofa Pendereckiego.
Wieczór otworzy słynna część „Chaconne” z „Polskiego Requiem” Mistrza w transkrypcji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, którą nagrano w złotej sali Filharmonii w Szczecinie z udziałem melomanów – powiedział skrzypek zespołu Mateusz Makuch.
- Trzy instrumenty muszą oddać całą orkiestrę, ponieważ ten utwór był pisany na całą orkiestrę. Także masa dźwiękowa naszych instrumentów powinna stanowić jakieś 33 procent, żeby słuchacz się nie zorientował, że to nie jest orkiestra – dodał Makuch.
To dla nas wielkie wyzwanie – uzupełnił pianista Andrzej Wierciński.
- Musimy być adwokatami tego, co napisał kompozytor i podjąć tę odpowiedzialność, aby zostać wiernymi idei dzieła – stwierdził Wierciński.
W Trio na wiolonczeli gra urodzony w Niemczech o korzeniach peruwiańsko-urugwajskich Claudio Bohórquez.
- „Trio Penderecki”. To jest honor i zaszczyt, że mogę być częścią tego projektu i grać z moimi młodymi kolegami, którzy są wspaniałymi polskimi talentami. Będziemy koncertowali na całym świecie i oczywiście w Polsce – podsumował Bohórquez.
Wydarzenie, na które złożą się również Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka, rozpocznie się w piątek o godzinie 20 w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii w Szczecinie. Będzie także transmitowany na stronie nowojorskiego Lincoln Center. Wieczór uświetni jubileusz 25-lecia Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Koncert „The Penderecki Trio”, którego światową premierę usłyszą Państwo w piątek 26.03.2021 r. o godzinie 20 m.in. na internetowej stronie prestiżowego Lincoln Center, zarejestrowany został 12 marca 2021 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór był niezwykły, przejmujący, niezapomniany... Kolejny, który przypieczętował piękno muzyki Krzysztofa Pendereckiego w doskonały sposób przechodzącej próbę czasu. Był także wzruszający, wszak przeszyty świadomością, że kompozytor zmarł 29 marca 2020 roku.
„The Penderecki Trio” otworzyło muzyczną ucztę „Chaconną” stanowiącą nierozerwalne ogniwo monumentalnego „Polskiego Requiem” Mistrza, dedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II w roku Jego śmierci, 2005. Dzieło napisane na orkiestrę smyczkową doczekało się niezliczonej liczby wykonań w różnorodnych transkrypcjach. W Szczecinie zabrzmiało w wizji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu, którą w iście mistrzowskim stylu zinterpretowało Trio tworzone przez młodych Artystów, pianistę Andrzeja Wiercińskiego, skrzypka Mateusza Makucha i wiolonczelistę Claudio Bohórqueza. Instrumentaliści przedstawili także Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka. Dobór repertuaru bezsprzecznie łączył się z fascynacją Mistrza Pendereckiego XIX-wiecznymi kompozytorami z Czech i Niemiec. Muzycy świadomi wymiaru takiego postrzegania ich twórczości przez Maestro, wiernie zagrali nuty, nie tylko zapisane, ale również nieutrwalone w partyturach. Tym samym zbudowali własną wizję utworów, co podkreśliło ich wrażliwość i dojrzałość interpretacyjną popartą techniką gry. Wieczór zamknęli wykonaną na bis „Chaconną”, nawiązującą zarówno do barokowej formy polifonicznych wariacji, jak i do ich odmiany klasyczno-romantycznej, przekształcając tematy, które zgodnie z intencją największego kompozytora naszych czasów, łączyli w grupy tworzące symetryczną formę ABA.
Pomysł Pani Elżbiety Pendereckiej utworzenia „The Penderecki Trio” w składzie tych Artystów, podkreślił wagę twórczości Krzysztofa Pendereckiego, a Trio stało się godnym interpretatorem spuścizny Maestro.
Non omnis moriar.
Zobacz także
2024-03-08, godz. 07:48
Baltic Neopolis Orchestra poleca w Dniu Kobiet „Czardasza na obcasach”
Od 2008 roku regularnie pracuje nad światowym repertuarem kameralnym. Chętnie bierze udział w projektach awangardowych. Doceniana na świecie wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Lubi sprawiać swoim melomanom niespodzianki…
» więcej
2024-03-08, godz. 07:19
"Szczecin to TEŻ! moje miasto"
"Szczecin to TEŻ! moje miasto" - to motyw przewodni wystawy fotografii, których autorem jest Krzysztof Dolinny. Wernisaż odbył się w czwartek w szczecińskich ProMediach.
» więcej
2024-03-07, godz. 07:19
Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie
Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m…
» więcej
2024-03-06, godz. 09:38
Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach
W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie.
» więcej
2024-03-04, godz. 12:03
Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024
W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów.
» więcej
2024-03-03, godz. 14:07
"Powołany 2" już w kinach
W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. "Powołany 2". Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą…
» więcej
2024-03-02, godz. 13:59
Premiera w goleniowskim teatrze
W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata…
» więcej
2024-03-02, godz. 08:06
Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
„Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną.
» więcej
2024-03-01, godz. 09:15
Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii
Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława…
» więcej
2024-02-29, godz. 15:21
Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy
Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen…
» więcej