Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Adam Zagajewski. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Adam Zagajewski. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny.
- Żegnamy światowej sławy poetę, który mocno był zaangażowany w literackie życie Krakowa - mówił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury. - Trudno oddać słowami tą wielką wyrwę, jaką czyni nam jego odejście. Mamy świadomość, że Adam Zagajewski był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji, naturalnej kontynuacji odpowiedzialności za polskie gospodarstwo poezji, jak to nazywali polscy nobliści i Miłosz, i Szymborska. I on absolutnie poczuwał się do tej roli.

Pogrzeb Adama Zagajewskiego, połączony z przeniesieniem urny z prochami poety do Panteonu Narodowego w Bazylice świętych Piotra i Pawła w Krakowie, odbędzie się za kilka miesięcy, prawdopodobnie jesienią.

Dziś wieczorem i całą noc na krakowskim rynku będą wyświetlane wiersze poety. Zagajewski zmarł 21 marca w Krakowie. Miał 75 lat. Był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich twórców.
- Żegnamy światowej sławy poetę, który mocno był zaangażowany w literackie życie Krakowa - mówił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury.

Zobacz także

2020-02-22, godz. 16:16 Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-02-22, godz. 08:57 "To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka. » więcej 2020-02-21, godz. 17:22 Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA] Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii. » więcej 2020-02-21, godz. 07:25 "Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów. » więcej 2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-02-16, godz. 15:38 "Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski. » więcej 2020-02-15, godz. 20:19 Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2020-02-15, godz. 12:00 Premiera w Operze na Zamku Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku. » więcej 2020-02-11, godz. 18:26 "Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira. » więcej
162163164165166167168