Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie otwarto wystawę stałą pt. „Muzeum Solidarności Walczącej”.
Na wystawie rozmieszczonej w 18 więziennych celach byłego więziennego Pawilonu Ogólnego, umieszczone zostały między innymi dokumenty należące do lidera Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego.

Członek Zarządu Solidarności Walczącej Roman Zwiercan, wyjaśnia że wystawa stała pojawia się pierwszy raz od 1990 roku i pokazuje w kompleksowy sposób dorobek jednej z najważniejszych organizacji niepodległościowych.

- Na wystawie, w więziennych celach, umieszczone zostały m.in. tak ważne dokumenty należące do Kornela Morawieckiego, jak jego paszport anulowany przez władze w okresie PRL, kiedy został deportowany w 1988 roku poza granice Polski. Jest też paszport, na który nielegalnie wrócił do kraju w sierpniu 1988 roku. Na wystawie pokazana zostanie również prasa, książki, zdjęcia oraz znaczki i karty pocztowe wydawane przez Solidarność Walczącą poza komunistyczną cenzurą. Przedstawione zostaną także oryginalne powielacze, matryce, sitodruki czy offset w specjalnie zaaranżowanej podziemnej drukarni - wyjaśnia koordynator wystawy.

Ekspozycja przedstawia również unikalną biżuterię patriotyczną wykonaną w podziemiu przez Ludwikę Ogorzelec czy unikalne urządzenia służące do nasłuchu przez kontrwywiad Solidarności Walczącej rozmów funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i milicji. Jest także wykonany nielegalnie w Gdyni pistolet maszynowy M3A1. Będzie też możliwość posłuchania audycji Radia Solidarności Walczącej, obejrzenia nagrań z ulicznych manifestacji i rozmów z działaczami SW.

Podczas uroczystości osobom zaangażowanym w upowszechnianie historii wręczone zostały Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości.

Wystawa „Muzeum Żołnierzy Wyklętych” powstała dzięki dofinansowaniu projektu przez „Węglokoks S.A.”, „JSW” i „PGNiG” oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które objęło ją patronatem.

Ekspozycję przygotowały: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Zobacz także

2021-12-21, godz. 15:22 Grand Prix SAWP dla profesora Dariusza Dyczewskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Wspólne wykonanie przez publiczność i artystów kolędy „Bóg się rodzi” zakończyło ostatni w tym roku wieczór Festiwalu Muzycznego 'Koncerty Grünebergowskie'. » więcej 2021-12-19, godz. 19:10 Polka druga w konkursie Eurowizja Junior Polka, Sara James zajęła drugie miejsce w konkursie piosenki Eurowizji Junior w Paryżu. » więcej 2021-12-18, godz. 13:29 Filharmonia w Szczecinie w hołdzie ofiarom Grudnia’70 [ZDJĘCIA] Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert piosenek o wolności Jacka Kaczmarskiego. Wieczór zorganizowano z okazji 51. rocznicy wydarzeń Grudnia’70. » więcej 2021-12-18, godz. 11:37 Muzyka cerkiewna w Pleciudze Muzyka cerkiewna zabrzmi w sobotę w Teatrze Lalek 'Pleciuga' podczas bożonarodzeniowego koncertu. » więcej 2021-12-18, godz. 08:46 Odnajduje zaskakujące historie piosenek. Otrzymał "kryształowe pióro" Rafał Podraza odebrał w piątek wieczorem z rąk Mieczysława Jureckiego Kryształowe pióro, nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR. » więcej 2021-12-17, godz. 15:10 Piosenki Jacka Kaczmarskiego o wolności w złotej sali Filharmonii „Mury”, „Bajka”, „Pochodnie” i „Nasza klasa' - to tylko niektóre piosenki Jacka Kaczmarskiego, które zabrzmią dziś w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-12-16, godz. 19:58 Opera przygotowuje się do jubileuszu 65-lecia Opera na Zamku przygotowuje się do swojego jubileuszu. W styczniu 1957 roku odbyła się pierwsza premiera sceny muzycznej Szczecina. Była to 'Kraina uśmiechu' Franciszka Lehara. » więcej 2021-12-14, godz. 17:39 Owacje na stojąco dla znakomitego TRIA Kulka, Strahl, Wierciński [ZDJĘCIA] W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, w Willi Lentza odbył się koncert TRIA Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński. Muzycy przedstawili między innymi jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę… » więcej 2021-12-14, godz. 16:59 Tadeusz Ross nie żyje Zmarł Tadeusz Ross - były aktor i polityk. W przeszłości był związany z Polskim Radiem. » więcej 2021-12-13, godz. 17:44 TRIO Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Wierciński – jedyny koncert w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Znakomici artyści Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński przedstawią w Szczecinie jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę i fortepian dedykowany księciu generałowi lejtnantowi Antoniemu… » więcej
85868788899091