Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka na zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego „Przestrzeń dźwięku”.
Kompozytor zmarł nagle w Rumunii, reprezentując tam Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w której piastował funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki.
Minęła już ponad dekada od Jego śmierci i Jego twórczości grozi zapomnienie – powiedział Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny Festiwalu.„”
- To jest twórczość bardzo wytrawna, wybitna, jednak wymagająca aktywności, w związku z czym trzeba słuchacza do tej twórczości doprowadzić. Dlatego powstanie Festiwalu imienia Profesora Marka Jasińskiego, to już nawet nie jest kwestia czasu, to jest nasz obowiązek – uzupełnił Wyrzykowski.
Był cenionym pedagogiem i twórcą muzyki wokalnej oraz instrumentalnej nagradzanej na całym świecie, stąd wykonawcami Jego muzyki będą najlepsi artyści z Polski i zagranicy – dodała Iwona Charkiewicz, dyrektor kreatywny Festiwalu.
- Sięgał do utworów Johanna Sebastian Bacha oraz Fryderyka Chopina i zawsze mówił, że to są Jego ukochani kompozytorzy. Ta muzyka jest pełna dobrego ducha. Zawsze się kończy pozytywnie, zawsze się kończy w tonacji durowej, nawet jak coś jest smutne, to potem się wszystko się rozwiązuje, że będzie dobrze – podsumowała Iwona Charkiewicz.
- Przyznane dofinansowanie z Ministerstwa w wysokości 84 600 złotych, pozwoliło na powołanie Festiwalu w rodzinnym Stargardzie kompozytora. Wydarzenie ma otworzyć furtkę do corocznego organizowania go w różnej formule, z różną muzyką, nie tylko Marka Jasińskiego. Będzie trwało od 10 do 12 września 2021 roku – zapewnił Grzegorz Konopczyński, dyrektor Festiwalu.
Marek Jasiński – kompozytor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie prof. Andrzeja Koszewskiego, profesor Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy. Pełnił funkcję prodziekana na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej w szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz kierownika Filii, a także dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zasiadał w jury międzynarodowych festiwali oraz konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, współorganizował m.in. cykl koncertów w Meklemburgu, był także współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów „Academia” oraz współpomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum”.
Kompozycje Marka Jasińskiego były prezentowane na najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. w Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Szwajcarii, Francji, Watykanie, Danii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Wiele z nich zostało zarejestrowanych przez renomowane wytwórnie fonograficzne oraz publikowanych przez czołowe oficyny wydawnicze.
Otrzymał niezliczoną liczbę nagród. Na Festiwalu PRIX ITALIA we włoskiej Weronie, najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie radiowo-telewizyjno-internetowym, odpowiedniku filmowego Oskara, spośród biorących w nim udział twórców z ponad 40 krajów świata, był nominowany w kategorii „Najlepszy polski utwór muzyczny” za Symfonię „In Principio” napisaną na zmówienie Polskiego Radia Szczecin i wydaną na płycie przez tę Rozgłośnię. Uhonorowano Go również m.in. Zachodniopomorskim Noblem oraz nagrodami: Artystyczną Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, św. Brata Alberta, Honorową Prezydenta Miasta Szczecin w uznaniu wybitnych osiągnięć kompozytorskich i pedagogicznych, Komisji Edukacji Narodowej, a także Medalem „Gloria Artis”.
Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 roku w Stargardzie Szczecińskim, zmarł nagle 15 lutego 2010 roku w Cluj-Napoca w Rumunii podczas zajęć prowadzonych w ramach Europejskiego Programu FABREC, reprezentując Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Zobacz także
2024-10-28, godz. 09:15
Szczecińskie Trio Animato w Lwowskiej Filharmonii Narodowej [ZDJĘCIA]
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Wielcy Twórcy" w Ukrainie przeniósł się do Lwowa. W prestiżowych salach koncertowych miasta wystąpią polscy i ukraiński artyści. Dziś, 28 października 2024 roku w Filharmonii Narodowej zagra szczecińskie…
» więcej
2024-10-27, godz. 15:50
Premiera w Teatrze Polskim w Szczecinie
Monodram Filipa Cembali "MyLove" to opowieść o tożsamości, walce o siebie, szukaniu wewnętrznej spójności. To spektakl, który powstał w oparciu o biografię Milo Mazurkiewicz.
» więcej
2024-10-27, godz. 15:03
Chopin jakiego nie znamy na Festiwalu "Wielcy Twórcy" w Ukrainie [ZDJĘCIA]
Recitalem fortepianowym Artema Lachowycza pt. "Chopin jakiego nie znamy" zainaugurowano w sobotę, 26 października 2024 roku w Sali Koncertowej Kropywnyckiego College’u Muzycznego Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Wielcy Twórcy" w Uk…
» więcej
2024-10-26, godz. 16:17
Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Wielcy Twórcy" w Ukrainie [ZDJĘCIA]
Około 150-artystów z Ukrainy i Polski, koncerty, panele dyskusyjne oraz prezentacje multimedialne. W Kropywnyckim, mieście położonym na wschodzie Ukrainy, rozpoczyna się dziś, 26 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny…
» więcej
2024-10-26, godz. 15:18
Piłkarska msza na festiwalu EuroMusicDrama
Sztuka "Missa Stadion Brevis" dramaturżki Patrycji Fessard i kompozytora Oliviera Penarda zostanie zaprezentowana w ramach 9. festiwalu EuroMusicDrama. Premiera w sobotę o godz. 17 w studiu S-1 Radia Szczecin.
» więcej
2024-10-25, godz. 13:30
"Stworzenie świata" Haydna w 140. rocznicę Konzerthausu [ZDJĘCIA]
Powstało jako dziękczynienie za cud boskiego stworzenia. Premiera dzieła odbyła się w 1799 roku w wiedeńskim Burgtheater. W 1884 wykonano je na otwarcie Konzerthausu w Szczecinie. W piątek "Stworzenie świata" Józefa Haydna zabrzmi…
» więcej
2024-10-25, godz. 07:41
Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni"
XII Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" w tym roku zaplanowano w ostatni weekend listopada. Po raz kolejny czytelnicy spotkają się z autorami książek w Książnicy Pomorskiej.
» więcej
2024-10-24, godz. 19:49
29 książek zawalczy o nagrodę literacką "Jantar"
Znamy nominowanych do "Jantara" - Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
» więcej
2024-10-23, godz. 12:18
Aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną grają w „Alicji w krainie czarów”
„Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla od zawsze wzbudzała zachwyt swoją magią i surrealizmem, ale gdy wystawiają ją aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną, w prawdziwym teatrze, powstaje coś naprawdę wyjątkowego.
» więcej
2024-10-23, godz. 07:23
Rozpoczynają się obchody 140. rocznicy powstania Konzerthausu [ZDJĘCIA]
Od 1884 roku był sercem kulturalnym Szczecina. W czasie nalotów alianckich podczas II wojny światowej Konzerthaus został znacznie uszkodzony.
» więcej