Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wontor
Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wontor
Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka na zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego „Przestrzeń dźwięku”.
Kompozytor zmarł nagle w Rumunii, reprezentując tam Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w której piastował funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki.

Minęła już ponad dekada od Jego śmierci i Jego twórczości grozi zapomnienie – powiedział Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny Festiwalu.„”

- To jest twórczość bardzo wytrawna, wybitna, jednak wymagająca aktywności, w związku z czym trzeba słuchacza do tej twórczości doprowadzić. Dlatego powstanie Festiwalu imienia Profesora Marka Jasińskiego, to już nawet nie jest kwestia czasu, to jest nasz obowiązek – uzupełnił Wyrzykowski.

Był cenionym pedagogiem i twórcą muzyki wokalnej oraz instrumentalnej nagradzanej na całym świecie, stąd wykonawcami Jego muzyki będą najlepsi artyści z Polski i zagranicy – dodała Iwona Charkiewicz, dyrektor kreatywny Festiwalu.

- Sięgał do utworów Johanna Sebastian Bacha oraz Fryderyka Chopina i zawsze mówił, że to są Jego ukochani kompozytorzy. Ta muzyka jest pełna dobrego ducha. Zawsze się kończy pozytywnie, zawsze się kończy w tonacji durowej, nawet jak coś jest smutne, to potem się wszystko się rozwiązuje, że będzie dobrze – podsumowała Iwona Charkiewicz.

- Przyznane dofinansowanie z Ministerstwa w wysokości 84 600 złotych, pozwoliło na powołanie Festiwalu w rodzinnym Stargardzie kompozytora. Wydarzenie ma otworzyć furtkę do corocznego organizowania go w różnej formule, z różną muzyką, nie tylko Marka Jasińskiego. Będzie trwało od 10 do 12 września 2021 roku – zapewnił Grzegorz Konopczyński, dyrektor Festiwalu.

Marek Jasiński – kompozytor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie prof. Andrzeja Koszewskiego, profesor Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy. Pełnił funkcję prodziekana na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej w szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz kierownika Filii, a także dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zasiadał w jury międzynarodowych festiwali oraz konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, współorganizował m.in. cykl koncertów w Meklemburgu, był także współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów „Academia” oraz współpomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum”.

Kompozycje Marka Jasińskiego były prezentowane na najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. w Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Szwajcarii, Francji, Watykanie, Danii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Wiele z nich zostało zarejestrowanych przez renomowane wytwórnie fonograficzne oraz publikowanych przez czołowe oficyny wydawnicze.

Otrzymał niezliczoną liczbę nagród. Na Festiwalu PRIX ITALIA we włoskiej Weronie, najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie radiowo-telewizyjno-internetowym, odpowiedniku filmowego Oskara, spośród biorących w nim udział twórców z ponad 40 krajów świata, był nominowany w kategorii „Najlepszy polski utwór muzyczny” za Symfonię „In Principio” napisaną na zmówienie Polskiego Radia Szczecin i wydaną na płycie przez tę Rozgłośnię. Uhonorowano Go również m.in. Zachodniopomorskim Noblem oraz nagrodami: Artystyczną Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, św. Brata Alberta, Honorową Prezydenta Miasta Szczecin w uznaniu wybitnych osiągnięć kompozytorskich i pedagogicznych, Komisji Edukacji Narodowej, a także Medalem „Gloria Artis”.

Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 roku w Stargardzie Szczecińskim, zmarł nagle 15 lutego 2010 roku w Cluj-Napoca w Rumunii podczas zajęć prowadzonych w ramach Europejskiego Programu FABREC, reprezentując Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2018-09-14, godz. 18:07 Zakończono pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego 85 prac nadesłano na Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W piątek ogłoszono wyniki pierwszego etapu. » więcej 2018-09-14, godz. 17:30 Drogi do niepodległości: „Odważmy się być wolnymi" [ZDJĘCIA] Unikatowe dokumenty, fotografie i obiekty obrazujące działania od 1914 do końca stycznia 1919 roku na rzecz odzyskania niepodległości i budowy państwowości polskiej, będzie można oglądać w zamku Książąt Pomorskich. W Galerii… » więcej 2018-09-14, godz. 11:23 Filharmonia zaczyna nowy sezon. Na początek Elgar i Strauss Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna w piątek nowy sezon. Inauguracyjny koncert poprowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann, dyrektor artystyczny filharmonii. » więcej 2018-09-12, godz. 07:56 Konflikty pierwszej połowy XX wieku Pierwsza Wojna Światowa przyniosła Polsce wolność. Ale przyniosła też śmierć około 10 milionów ludzi, a blisko 20 mln zostało okaleczonych. Na otwartej we wtorek wieczorem w Muzeum Historii Szczecina oddziale Muzeum Narodowego wystawie… » więcej 2018-09-10, godz. 08:05 Zdjęcie katedry fotografią miesiąca w konkursie Szczecin.Love Zdjęcie szczecińskiej katedry nocą wybrane zostało fotografią sierpnia w konkursie Szczecin.Love organizowanym przez Urząd Miasta Szczecin. Swoje zdjęcie może zgłosić każdy fotoamator. » więcej 2018-09-10, godz. 07:13 Benefisu Ireny Brodzińskiej na deskach Teatru Polskiego ciąg dalszy [ZDJĘCIA] Postscriptum do benefisu Ireny Brodzińskiej odbyło się w niedzielę wieczorem na scenie Teatru Polskiego. Pretekstem stał się film dokumentalny autorstwa Marka Osajdy, bo sam benefis odbył się w październiku w Operze na Zamku w ramach… » więcej 2018-09-09, godz. 20:38 Festiwal Muzyków Prawdziwych rozstrzygnięty [ZDJĘCIA] Nagrody VI Turnieju Muzyków Prawdziwych przyznane. Gala finałowa odbyła się w Sali Złotej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-09-09, godz. 09:27 Szekspirowskie klimaty na deskach Teatru Polskiego Była aktorka szekspirowska na emeryturze bohaterką sztuki "Lepiej już było", której szczecińska premiera odbyła się w sobotę wieczorem na scenie Teatru Polskiego. » więcej 2018-09-08, godz. 18:27 Jeszcze zdążysz na koncert w ramach IX Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku odbywa w Jasienicy i Nowym Warpnie. Festiwal jest spotkaniem w zabytkowych, gotyckich kościołach oraz zwiedzaniem ich okolic. W sobotę szlak poprowadził ze Szczecina przez Jasienicę do Nowego… » więcej 2018-09-08, godz. 14:16 "Przedwiośnie" na końcówkę lata [ZDJĘCIA] Zabytkowy tramwaj, w którym odbędzie się Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, ruszył o 14 z ulicy Dworcowej w Szczecinie. » więcej
247248249250251252253