Koncerty muzyki klasycznej i elektronicznej, premiera spektaklu teatralnego, projekcja filmu, otwarcie trzech wystaw oraz mapping – to tylko część atrakcji, które złożyły się na piątkowy program inauguracji działalności Willi Lentza.
W rezydencji i jej ogrodach zabrzmiało również specjalnie napisane na tę uroczystość trzyczęściowe dzieło symfoniczne Krzesimira Dębskiego.
Mój nowy utwór nazwałem „Papricoso stettinese della una Villa”, a wykonała go Baltic Neopolis Orchestra – powiedział kompozytor.
- Utwór jest wymagający, są w nim bardzo nowoczesne techniki. W ogóle prawykonanie, czyli nie ma wzorca, jak ten utwór się wykonuje, czyli oni wyznaczają wzorzec, jak następni artyści będą tę kompozycję wykonywać. I to jest bardzo ważna funkcja, którą spełnili znakomicie – dodał Krzesimir Dębski.
Wybór naszej orkiestry do prawykonania utworu Krzesimira na otwarcie Willi Lentza to dla nas ogromne wyróżnienie – powiedziała Emila Goch z Baltic Neopolis Orchestra.
- To było bardzo trudne i wymagające dzieło. Wszyscy je z wielką przyjemnością zagraliśmy. Utwór jest bardzo ciekawie napisany. To nie jest taka codzienność, to nie każdemu kompozytorowi się udaje. Także jestem zachwycona tą kompozycją, no i w ogóle energia, sama postać Krzesimira jest fascynująca dla nas. Uwielbiamy z nim pracować, także praca z nim to jest czysta przyjemność – podsumowała Goch.
W koncercie wziął też udział Jacek Rudnicki, który z Krzesimirem Dębskim wykonał piosenkę o Willi Lentza, do tekstu pełniącej obowiązki dyrektora Willi, Jadwigi Kimber.
Nowa placówka kultury Szczecina zaprasza w sobotę od godziny 16.45 na kolejne wydarzenia związane z jej otwarciem. W sobotę występ m.in. zespołu Mitch&Mitch o godz. 20, który zakończy się widowiskiem multimedialnym w 3D pt. „1888 – Iluzja czasu”.
Zobacz także
2019-12-15, godz. 08:40
Przedświąteczna uczta muzyczna w kościele garnizonowym [ZDJĘCIA]
W kościele garnizonowym w Szczecinie zabrzmiała muzyka włoskiego baroku. Po raz szósty Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła szczecinian na Koncert Adwentowy z cyklu "Muzyka w dawnym Szczecinie".
» więcej
2019-12-14, godz. 17:05
"Muzyka w dawnym Szczecinie" inspirowana tajemnicą Wcielenia Syna Bożego
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza szczecinian na Koncert Adwentowy z cyklu "Muzyka w dawnym Szczecinie".
» więcej
2019-12-14, godz. 11:15
Polsko-rosyjska premiera w Kanie
Polsko-rosyjska premiera w Teatrze Kana w Szczecinie. Najnowszy spektakl to "Sit down tragedy albo szesnaście dotyków śmierci - spektakl obrotowy". W przedstawieniu występują aktorzy Kany i Teatru Akhe z Petersburga.
» więcej
2019-12-13, godz. 14:36
Świadectwo nawrócenia przemytnika z Dalekiego Wschodu
W piątek w szczecińskim klubie Elefunk odbędzie się promocja książki "Krzyż Ameryki".
» więcej
2019-12-13, godz. 09:19
Olek Różanek o nominacji: nawet nie biorę tego pod uwagę
To ogromna nobilitacja, ale trudno mówić o niespodziance. Tak Olek Różanek skomentował swoją nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia.
» więcej
2019-12-12, godz. 19:30
"Niezwykle intensywna dekada". "Pomerania Film" ma 10 lat
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy "Pomerania Film" obchodzi 10. urodziny. W ciągu dekady zrealizowano 100 filmów za 4 miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych.
» więcej
2019-12-12, godz. 15:05
Miasto skontroluje dotacje dla Stowarzyszenia Brzeg Kultury
Będzie kontrola wszystkich dotacji przyznanych Stowarzyszeniu Brzeg Kultury - zapowiada Dariusz Sadowski ze szczecińskiego magistratu.
» więcej
2019-12-12, godz. 07:53
"Transformacje" Zaborowskiego w Galerii Poziom 4.
Sensualne malarstwo Michała Zaborowskiego od środy można oglądać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2019-12-11, godz. 15:34
W 1989 roku "aktywność ludzi nagle wybuchła"
Jak wyglądał przełom roku 1989 na Pomorzu Zachodnim. W środę na ten temat odbędzie się dyskusja w Centrum Dialogu Przełomy.
» więcej
2019-12-11, godz. 08:27
IPN uruchamia portal internetowy Przystanekhistoria.pl [WIDEO]
Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy Przystanekhistoria.pl. Portal będzie prezentował m.in. cały dorobek naukowy Instytutu, a także najciekawsze materiały zgromadzone w Archiwum IPN.
» więcej