Koncertami formacji Jazz Band Młynarski-Masecki, Baltic Neopolis Orchestra i Krajka Band oraz widowiskiem multimedialnym 3D pt. „1888 – Iluzja czasu”, zakończono w nocy trzydniowy maraton wydarzeń związanych z otwarciem działalności Willi Lentza w Szczecinie.
W budynku i ogrodach rezydencji nadal można zobaczyć trzy wystawy. Niemal każdy, kto odwiedzał willę wszedł do „Czajniczka”. To plenerowa rzeźba Marty Pszonak z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – powiedział kurator wystawy Kamil Kuskowski.
- Czajniczek jest ażurowy, wysokości ponad dwóch metrów i trochę nawiązuje do filmu „Kingsajz”, do którego Krzesimir Dębski pisał muzykę. Czajniczek tylko z nazwy jest malutki, ale to jest pokaźnej wielkości rzeźba – dodał Kuskowski.
We wnętrzach willi można również zobaczyć wystawę „zrekonstruowanego” ilustrowanego słownika polsko-niemieckiego „Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch” wydanego w Lipsku, które starało się ujmować świat widziany w realiach NRD i PRL od 1954 roku. Autorem ekspozycji pt. „A-Z (raport 2019/2021)” jest Andrzej Tobis.
- Hasła z tego słownika ilustruję ponownie z tą różnicą, że ilustracjami do tych haseł są fotografie wykonane we współczesnej Polsce. Chodziło mi o odnalezienie intrygującego połączenia między obrazem i słowem – stwierdził Tobis.
Wystawy w Willi Lenza będą dostępne do końca września 2021 roku.
Zobacz także
2021-12-12, godz. 13:25
Koncert Grünebergowski dedykowany kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu
W 40. rocznicę śmierci, a także 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, niedzielny koncert Grünebergowski będzie dedykowany Prymasowi Tysiąclecia w roku Jego Beatyfikacji.
» więcej
2021-12-11, godz. 15:44
Koncert Adwentowy w kościele Garnizonowym w Szczecinie
Na tradycyjny Koncert Adwentowy - w sobotę wieczorem - zaprasza do kościoła Garnizonowego, Fundacja Akademia Muzyki Dawnej.
» więcej
2021-12-10, godz. 10:37
Willa Lentza rozpoczyna świętowanie
Najmłodsza instytucja kultury Szczecina przygotowała wiele atrakcyjnych wydarzeń z okazji półrocznej działalności.
» więcej
2021-12-09, godz. 15:05
„Polska muzyką malowana”. Światowa prapremiera w Filharmonii
Ballady i romanse Adama Mickiewicza do muzyki Beniamina Baczewskiego usłyszymy w czwartek w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór zatytułowano „Polska muzyką malowana”.
» więcej
2021-12-09, godz. 09:48
Stworzył trylogię o Pawlakach i Kargulach. Zmarł Sylwester Chęciński
Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy…
» więcej
2021-12-07, godz. 11:18
Chór dziecięcy "Don Diri Don" w Watykanie [ZDJĘCIA]
Trzy Złote Puchary Międzynarodowego Konkursu "Chorus Inside" w Rzymie - to bilans nagród szczecińskiego chóru dziecięcego "Don Diri Don". W poniedziałek zespół śpiewał w Watykanie.
» więcej
2021-12-07, godz. 07:41
Bursztynowe Pierścienie, Srebrna Ostroga i Oko Recenzenta. Znamy laureatów
Maja Bartlewska i Adam Kuzycz-Berezowski najlepszymi aktorami sezonu 2020/2021 w Plebiscycie Teatralnym "Bursztynowy Pierścień".
» więcej
2021-12-06, godz. 19:19
Baranovski gościem Radia Szczecin
Wokalista opowiadał o rozpoznawalności, tegorocznych koncertach, czy ostatniej wizycie w Szczecinie.
» więcej
2021-12-06, godz. 08:00
Potrójne Złoto na międzynarodowym konkursie dla "Don Diri Don" ze Szczecina
W niedzielę zakończył się w Rzymie Międzynarodowy Konkurs "Chorus Inside". Dziecięcy Chór "Don Diri Don" ze Szczecina zdobył dwa Złote Puchary za najlepszy zespół w kategoriach muzyki polifonicznej sakralnej i ludowej.
» więcej
2021-12-05, godz. 09:57
"Don Diri Don” ze Szczecina zaśpiewał w rzymskim Panteonie [ZDJĘCIA]
W Rzymie trwa Międzynarodowy Konkurs „Chorus Inside”. Polskę w kategorii chórów dziecięcych reprezentuje zespół Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, „Don Diri Don”.
» więcej