Pod koniec lipca zakończyły się w Warszawie eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Wśród 96. uczestników tego prestiżowego wydarzenia, Polskę reprezentować będzie m.in. Andrzej Wierciński.
Wirtuoz przyjmując zaproszenie Willi Lentza zgodził się przedstawić recital chopinowski – powiedziała pełniąca obowiązki dyrektora placówki Jadwiga Kimber.
- Wobec Konkursu Chopinowskiego, Willa Lentza nie może pozostać z boku, wręcz przeciwnie, chcemy go troszeczkę wyprzedzić i prezentować publiczności szczecińskiej najważniejsze wydarzenia i najlepszych wykonawców – dodała Kimber.
Andrzej Wierciński jest wielokrotnym stypendystą m.in. Krystiana Zimermana, Yamahy i Fundacji „Sinfonia Varsovia”. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbył też studia podyplomowe na Universität Mozarteum Salzburg, w klasie prof. Pavla Gililova.
- Ostatnio grałem na zaproszenie m.in. Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Profesora Piotra Palecznego na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju – powiedział Andrzej Wierciński.
- Odkrywanie tej muzyki tak naprawdę kończy się śmiercią, bo nigdy nie odkryjemy do końca, o co chodziło Chopinowi w niektórych fragmentach utworów. To bardzo kolorowa podróż – podsumował pianista.
Recital Andrzeja Wiercińskiego w Willi Lentza odbędzie się 16 sierpnia 2021 roku o godzinie 18.
Zobacz także
2020-02-25, godz. 07:12
Obchody 70-lecia Pałacu Młodzieży
Bawił, uczył i wychowywał wiele pokoleń szczecinian, a teraz świętuje swoje 70-lecie. Pałac Młodzieży rozpoczyna huczne obchody swojego jubileuszu.
» więcej
2020-02-22, godz. 16:16
Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie
Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej