Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Zbiór wyjątkowych fotografii ukazujących pokojowe protesty na Białorusi można obejrzeć w Berlinie. Wystawę pt.: "Niech żyje Białoruś!" przygotował Instytut Pileckiego.
Do zobaczenia są m.in. prace fotografów, którzy dokumentowali przejawy życia społecznego i politycznego na Białorusi w ekstremalnych warunkach i w większości płacąc za to cenę więzienia. Wystawa przedstawia wydarzenia od sierpnia zeszłego roku do aresztowania Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys.

- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

- To, co się dzieje - chociaż mamy rok 2021 - jest głęboko zanurzone w doświadczeniu XX wieku. Sami Białorusini, których mieliśmy zaszczyt poznać często mówią, że to, co dzieje się teraz na Białorusi przypomina Kuropaty, czyli zbrodnię sowiecką z 1937 roku na Białorusi. Była to eksterminacje inteligencji białoruskiej - wspomina.

Oprócz fotografii odwiedzający mogą zobaczyć plakaty, rysunki i materiały wideo z wystąpień "Wolnego Chóru". Wystawa zwraca również uwagę na działania białoruskiej diaspory.

- Swoją ciężką pracą diaspora białoruska zmusza świat, by nie odwracał od nich wzroku. Nie wierzę w to, aby dało się budować dobrobyt Europy, jeżeli za naszą wschodnią granicą, w samym sercu Europy dzieją się tak straszne rzeczy. Jeżeli będziemy milczeć i nie będziemy wspierać Białorusinów to wówczas - jak nas uczy historia - to wszystko do nas wróci w jeszcze gorszy sposób - dodaje Radziejowska.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września.
- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

Zobacz także

2021-10-08, godz. 12:36 I etap XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego za nami [ZDJĘCIA] Występem reprezentanta Chin, Chao Wang zakończył się w czwartek I etap przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. » więcej 2021-10-08, godz. 06:15 Dziewięciu Polaków w drugim etapie 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Do kolejnego etapu zmagań pianistów z całego świata jury zakwalifikowało 45 uczestników z 14 krajów. Werdykt ogłoszono w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. » więcej 2021-10-07, godz. 16:57 Poznaliśmy program Szczecin Film Festival [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt produkcji filmowych, warsztaty i konkursy. W szczecińskim Inkubatorze Kultury odbyła się konferencja programowa Szczecin Film Festival 2021. » więcej 2021-10-05, godz. 14:21 Stargard: Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2020 Jolanta Aniszewska i Marcin Burdziej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie zostali nagrodzeni w konkursie "Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2020". » więcej 2021-09-29, godz. 23:43 Zespół 3ma wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Tak rozpoczynamy kolejny sezon minikoncertów w "Schodach do nieba". » więcej 2021-09-29, godz. 16:55 Polacy czytają coraz więcej książek Wzrósł poziom czytelnictwa w Polsce. 42 procent respondentów przeczytało co najmniej jedną książkę w roku. » więcej 2021-09-28, godz. 21:49 3ma-my się po wakacjach! [WIDEO, ZDJĘCIA] Cykl [3x1] powraca po dwumiesięcznej przerwie. » więcej 2021-09-28, godz. 08:44 Nowoczesne centrum nauki w Stargardzie [ZDJĘCIA] Cztery piętra, ponad 50. interaktywnych eksponatów, wszystko nowoczesne i dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tak prezentuje się Stargardzkie Centrum Nauki „Filary”, które powstało w odbudowanej kamienicy przy… » więcej 2021-09-26, godz. 11:15 Owacyjne przyjęcie Tymona Chruściela w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Długimi brawami nagradzano w sobotę w Willi Lentza 18-letniego Tymona Chruściela ze Szczecina. » więcej 2021-09-26, godz. 08:19 Zakończył się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Podczas Festiwalowej Gali, Wielką nagrodę "Złote Lwy" 46. FPFF dla najlepszego filmu otrzymał obraz "Wszystkie nasze strachy" w reżyserii: Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta. » więcej
118119120121122123124