Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Zbiór wyjątkowych fotografii ukazujących pokojowe protesty na Białorusi można obejrzeć w Berlinie. Wystawę pt.: "Niech żyje Białoruś!" przygotował Instytut Pileckiego.
Do zobaczenia są m.in. prace fotografów, którzy dokumentowali przejawy życia społecznego i politycznego na Białorusi w ekstremalnych warunkach i w większości płacąc za to cenę więzienia. Wystawa przedstawia wydarzenia od sierpnia zeszłego roku do aresztowania Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys.

- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

- To, co się dzieje - chociaż mamy rok 2021 - jest głęboko zanurzone w doświadczeniu XX wieku. Sami Białorusini, których mieliśmy zaszczyt poznać często mówią, że to, co dzieje się teraz na Białorusi przypomina Kuropaty, czyli zbrodnię sowiecką z 1937 roku na Białorusi. Była to eksterminacje inteligencji białoruskiej - wspomina.

Oprócz fotografii odwiedzający mogą zobaczyć plakaty, rysunki i materiały wideo z wystąpień "Wolnego Chóru". Wystawa zwraca również uwagę na działania białoruskiej diaspory.

- Swoją ciężką pracą diaspora białoruska zmusza świat, by nie odwracał od nich wzroku. Nie wierzę w to, aby dało się budować dobrobyt Europy, jeżeli za naszą wschodnią granicą, w samym sercu Europy dzieją się tak straszne rzeczy. Jeżeli będziemy milczeć i nie będziemy wspierać Białorusinów to wówczas - jak nas uczy historia - to wszystko do nas wróci w jeszcze gorszy sposób - dodaje Radziejowska.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września.
- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

Zobacz także

2021-12-21, godz. 15:22 Grand Prix SAWP dla profesora Dariusza Dyczewskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Wspólne wykonanie przez publiczność i artystów kolędy „Bóg się rodzi” zakończyło ostatni w tym roku wieczór Festiwalu Muzycznego 'Koncerty Grünebergowskie'. » więcej 2021-12-19, godz. 19:10 Polka druga w konkursie Eurowizja Junior Polka, Sara James zajęła drugie miejsce w konkursie piosenki Eurowizji Junior w Paryżu. » więcej 2021-12-18, godz. 13:29 Filharmonia w Szczecinie w hołdzie ofiarom Grudnia’70 [ZDJĘCIA] Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert piosenek o wolności Jacka Kaczmarskiego. Wieczór zorganizowano z okazji 51. rocznicy wydarzeń Grudnia’70. » więcej 2021-12-18, godz. 11:37 Muzyka cerkiewna w Pleciudze Muzyka cerkiewna zabrzmi w sobotę w Teatrze Lalek 'Pleciuga' podczas bożonarodzeniowego koncertu. » więcej 2021-12-18, godz. 08:46 Odnajduje zaskakujące historie piosenek. Otrzymał "kryształowe pióro" Rafał Podraza odebrał w piątek wieczorem z rąk Mieczysława Jureckiego Kryształowe pióro, nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR. » więcej 2021-12-17, godz. 15:10 Piosenki Jacka Kaczmarskiego o wolności w złotej sali Filharmonii „Mury”, „Bajka”, „Pochodnie” i „Nasza klasa' - to tylko niektóre piosenki Jacka Kaczmarskiego, które zabrzmią dziś w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-12-16, godz. 19:58 Opera przygotowuje się do jubileuszu 65-lecia Opera na Zamku przygotowuje się do swojego jubileuszu. W styczniu 1957 roku odbyła się pierwsza premiera sceny muzycznej Szczecina. Była to 'Kraina uśmiechu' Franciszka Lehara. » więcej 2021-12-14, godz. 17:39 Owacje na stojąco dla znakomitego TRIA Kulka, Strahl, Wierciński [ZDJĘCIA] W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, w Willi Lentza odbył się koncert TRIA Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński. Muzycy przedstawili między innymi jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę… » więcej 2021-12-14, godz. 16:59 Tadeusz Ross nie żyje Zmarł Tadeusz Ross - były aktor i polityk. W przeszłości był związany z Polskim Radiem. » więcej 2021-12-13, godz. 17:44 TRIO Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Wierciński – jedyny koncert w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Znakomici artyści Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński przedstawią w Szczecinie jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę i fortepian dedykowany księciu generałowi lejtnantowi Antoniemu… » więcej
85868788899091