Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Zbiór wyjątkowych fotografii ukazujących pokojowe protesty na Białorusi można obejrzeć w Berlinie. Wystawę pt.: "Niech żyje Białoruś!" przygotował Instytut Pileckiego.
Do zobaczenia są m.in. prace fotografów, którzy dokumentowali przejawy życia społecznego i politycznego na Białorusi w ekstremalnych warunkach i w większości płacąc za to cenę więzienia. Wystawa przedstawia wydarzenia od sierpnia zeszłego roku do aresztowania Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys.

- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

- To, co się dzieje - chociaż mamy rok 2021 - jest głęboko zanurzone w doświadczeniu XX wieku. Sami Białorusini, których mieliśmy zaszczyt poznać często mówią, że to, co dzieje się teraz na Białorusi przypomina Kuropaty, czyli zbrodnię sowiecką z 1937 roku na Białorusi. Była to eksterminacje inteligencji białoruskiej - wspomina.

Oprócz fotografii odwiedzający mogą zobaczyć plakaty, rysunki i materiały wideo z wystąpień "Wolnego Chóru". Wystawa zwraca również uwagę na działania białoruskiej diaspory.

- Swoją ciężką pracą diaspora białoruska zmusza świat, by nie odwracał od nich wzroku. Nie wierzę w to, aby dało się budować dobrobyt Europy, jeżeli za naszą wschodnią granicą, w samym sercu Europy dzieją się tak straszne rzeczy. Jeżeli będziemy milczeć i nie będziemy wspierać Białorusinów to wówczas - jak nas uczy historia - to wszystko do nas wróci w jeszcze gorszy sposób - dodaje Radziejowska.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września.
- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

Zobacz także

2021-11-20, godz. 16:10 Muzeum Powstania Warszawskiego planuje rozbudowę Duża przebudowa czeka Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka podpisała z miastem stołecznym umowę o przekazanie działki od strony ulicy Towarowej. W tym miejscu planowane jest wybudowanie nowego dużego pawilonu. » więcej 2021-11-20, godz. 14:44 Światowa premiera w szczecińskich Podjuchach Światowa premiera spektaklu tanecznego 'Korowód w Bluesie. Mandala' odbyła się w Domu Kultury Krzemień w szczecińskich Podjuchach. » więcej 2021-11-20, godz. 12:26 Kuropaczewski i Neumann w Filharmonii. "To jest arcydzieło" [ZDJĘCIA] Gromkimi brawami zakończył się w piątek w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert zorganizowany w przeddzień 88. Urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W roli solisty wystąpił wybitny polski gitarzysta… » więcej 2021-11-19, godz. 10:18 Muzyczne wspomnienie Jerzego Porębskiego w Radiu Szczecin W studiu S1 Radia Szczecin odbędzie się koncert z cyklu 'Dziękuję ci wielka wodo'. Wystąpią m.in. Marek Szurawski i Ryszard Muzaj - członkowie zespołu Stare Dzwony, z którego wywodził się Porębski. » więcej 2021-11-19, godz. 08:21 Maestro Penderecki w przeddzień 88. urodzin w złotej sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Grał w słynnych salach koncertowych na świecie m.in. w London Royal Festival Hall, Concertgebouw w Amsterdamie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. W piątek wystąpi w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Łukasz Kuropaczewski wykona Koncert… » więcej 2021-11-18, godz. 18:48 Skarby toru wodnego na wystawie w Muzeum Narodowym [WIDEO, ZDJĘCIA] Najpierw była prezentowana w Warszawie teraz trafiła do Szczecina. Wystawę 'Zabytki toru wodnego Szczecin - Świnoujście' od piątku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym przy ulicy Staromłyńskiej. » więcej 2021-11-18, godz. 16:47 Drugie oblicze Przemka Kossakowskiego w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Od czwartku można oglądać wystawę obrazów autorstwa polskiego dziennikarza i podróżnika - Przemka Kossakowskiego. » więcej 2021-11-16, godz. 19:12 "Vakho. Wilcze szczenię" to opowieść o odwadze i sile woli młodego człowieka Na rynku wydawniczym właśnie ukazała się najnowsza książka Marka Boszko Rudnickiego. » więcej 2021-11-16, godz. 15:34 Kaśka Sochacka w Radiu Szczecin Podczas weekendu po raz pierwszy zagrała w Szczecinie i Koszalinie, a w Radiu Szczecin opowiedziała o planach na epkę, czy trwającej właśnie trasie koncertowej. » więcej 2021-11-15, godz. 16:29 Wystawa szczecińskiego historyka na sejmowych korytarzach [ZDJĘCIA] Doktor Wojciech Lizak, który od wielu lat zajmuje się powojennymi dziejami Szczecina, pokaże w Sejmie między innymi archiwalne plakaty, zdjęcia i dokumenty, ukazujące trudną historię miasta w pierwszych latach powojennych. » więcej
89909192939495