Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
"Wojenna odyseja Zbigniewa Piaseckiego ps. Czekolada" pod takim tytułem ukazała się książka wywiad z najbardziej znanym w Szczecinie kombatantem, żołnierzem Armii Krajowej.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

- Szkoda, żeby ta historia uległa zapomnieniu - tak o opowieściach Zbigniewa Piaseckiego mówi autor książki. - Walczył w Śródmieściu, również w okolicach Sejmu. Brał udział w zdobyciu budynku tzw. YMCA, czyli budynku Zrzeszenia Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej. Pod Sejmem został lekko ranny odłamkiem pocisku moździerzowego. To była rana, którą odniósł podczas powstania.

Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada
o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

- Bardzo plastycznie opowiada o wydarzeniach związanych z II Wojną Światową, o swoich przygodach w tym okresie, zwłaszcza w Powstaniu Warszawskim. Pełni rolę osoby, która pomaga zwłaszcza młodzieży lepiej zrozumieć klimat tamtych czasów. Pan Zbigniew bardzo chętnie i często uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkolną, z żołnierzami Wojska Polskiego. Daje świadectwo tych wydarzeń, które przeżył - mówi Przemysław Benken.

Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" urodził się na Wołyniu w 1927 roku. Po wojnie zamieszkał w Szczecinie, gdzie żyje do dziś.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

Zobacz także

2020-06-19, godz. 16:53 Kino Pionier wraca do gry [WIDEO, ZDJĘCIA] Po ponad trzech miesiącach przerwy kino Pionier znów otwiera się dla widzów. » więcej 2020-06-19, godz. 15:10 Zmarł Carlos Ruiz Zafón. Autor "Cienia wiatru" Carlos Ruiz Zafón nie żyje. Miał 55 lat, zmarł po ciężkiej chorobie w swoim domu w Los Angeles. » więcej 2020-06-19, godz. 11:13 Naucz się kręcić filmy. OFFicyna zaprasza Pokazy filmowe, lekcje historii czy nauka kręcenia filmów. To SEFF Mini, czyli Szczeciński Festiwal Filmowy dla dzieci, który organizuje stowarzyszenie OFFicyna. » więcej 2020-06-19, godz. 10:16 Kino Pionier wznawia działalność [REPERTUAR] [ZDJĘCIA] Po trzymiesięcznej przerwie wraca kino 'Pionier'. Widzowie będą mogli zobaczyć w piątek cztery filmy. » więcej 2020-06-19, godz. 09:23 Koncerty Filharmonii będą prezentowane odpłatnie w internecie Od września szczecińska Filharmonia wejdzie w tryb pay-per-view - zapowiedziała w 'Rozmowie pod krawatem' dyrektor placówki Dorota Serwa. » więcej 2020-06-18, godz. 13:30 Polska gra This War of Mine stała się szkolną lekturą Polska gra komputerowa This War of Mine... lekturą nieobowiązkową dla uczniów szkół średnich - ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. » więcej 2020-06-17, godz. 07:34 Na co dzień ratuje ludzi, a w wolnych chwilach pisze piosenki [WIDEO] Piotr Kowacz, ratownik medyczny z filii w Białogardzie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, właśnie nagrał swój pierwszy klip do utworu 'Być wspomnieniem', którego jest autorem. » więcej 2020-06-16, godz. 16:48 Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-06-15, godz. 18:17 Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA] Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa. » więcej 2020-06-15, godz. 16:19 Kultura wraca na Zamek Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną. » więcej
146147148149150151152