Osiemnastoletni Tymon Chruściel – wielokrotny stypendysta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezydenta Szczecina, laureat licznych ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych wystąpi w sobotę w Willi Lentza.
Na program mojego recitalu złożą się utwory między innymi wielkiego Fryderyka z Żelazowej Woli – powiedział Tymon Chruściel.
- Z twórczością Fryderyka Chopina miałem okazję zapoznać się bardzo wcześnie ze względu na to, że jego utwory są obowiązkowe w programie szkoły podstawowej. W jego kompozycjach słyszymy przede wszystkim polskość. Bardzo cieszę się, że będę miał okazje wystąpić w Willi Lentza – w przestrzeni, która jest na tyle piękna, że zapiera dech w piersiach. To dla mnie wielki zaszczyt – uzupełnił Chruściel.
Pianista zagra w ramach cykli „Chopin w Willi Lentza” i „Juvenum Hortus” – dodała p.o. dyrektor Willi, Jadwiga Kimber.
- Bardzo ważni są dla naszej Instytucji Kultury młodzi szczecińscy artyści. Jest to rodzaj mecenatu. Dzisiaj zagra Tymon Chruściel, wyjątkowy szczecinianin. Z dumą obserwujemy rozwój Jego kariery i godny podkreślenia fakt, że od 1 października 2021 roku będzie studentem prestiżowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wybitnego pedagoga, prof. Wojciecha Świtały - jurora tegorocznego XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. To znakomita kontynuacja tego, co już zrobił – podkreśliła Kimber.
Początek koncertu o godzinie 20, natomiast o godzinie 18 Willa Lentza zaprasza do dyskusji na temat Pamięci w kulturze. Spotkanie moderuje Michał Dębowski.
Program koncertu
Fryderyk Chopin – Preludia op. 28 numery 1-8
Fryderyk Chopin – Etiuda cis-moll op. 10 nr 4
Fryderyk Chopin – Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Maurice Ravel – Miroirs. nr 2 „Oiseaux Tristes”; nr 3 „Une Barque Sur L’océan”
Maurice Ravel – Menuet Antique
Claude Debussy – Mazurek
Claude Debussy – Estampes. nr 1 „Pagodes”; nr 2 „La Soirée dans Grenade”; nr 3 „Jardins sous la Pluie”
Wykonawca
Tymon Chruściel – fortepian
Zobacz także
2019-05-04, godz. 09:50
Kończy się Szczecin Classic Festiwal
W piątek, późnym wieczorem w Akademii Sztuki, przy sali wypełnionej po brzegi, zabrzmiały kompozycje Łukasza Górewicza.
» więcej
2019-05-01, godz. 17:33
Tysiące gitar zagrało "Hey Joe". Rekord pobity
Gitarowy Rekord Guinnessa pobity. Na wrocławskim rynku utwór Jimiego Hendrixa "Hej Joe" zagrały 7423 gitary. To o 12 więcej niż przed rokiem.
» więcej
2019-05-01, godz. 15:21
Zmarła liderka Tercetu Egzotycznego
Nie żyje Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, wokalistka i założycielka Tercetu Egzotycznego. Artystka zmarła w szpitalu w wieku 78 lat. Informacja o jej śmierci znalazła się na oficjalnym profilu facebookowym zespołu.
» więcej
2019-05-01, godz. 08:59
Mistrz zagrał z uczniami. "Jest po prostu genialny" [ZDJĘCIA]
Skrzypek Bartłomiej Nizioł wystąpił we wtorek ze swoimi uczniami w kolejnym koncercie w ramach Szczecin Classic Festiwal.
» więcej
2019-04-30, godz. 08:35
"Zapiski z wygnania" inaugurują 54. Kontrapunkt
Spektakl "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer zainaugurował 54. Kontrapunkt, czyli Przegląd Teatrów Małych Form. To prolog przed rozpoczynającym się za tydzień Festiwalem. W sztuce zrealizowanej przez Teatr Polonia…
» więcej
2019-04-29, godz. 17:12
"Zapiski z wygnania" prologiem Kontrapunktu
Prolog Kontrapunktu, czyli 54. Przeglądu Teatru Małych Form już w poniedziałek. Na scenie Teatru Współczesnego "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral.
» więcej
2019-04-28, godz. 08:22
"Wspaniały. Rewelacja. Szczecin górą". Znakomici wirtuozi zagrali w Technoparku Pomerania [ZDJĘCIA]
Sonaty skrzypcowe Paderewskiego, Stojewskiego i Żeleńskiego w interpretacji skrzypka Bartłomieja Nizioła i pianisty Michała Francuza zainaugurowały w sobotę wieczorem Festiwal Szczecin Classic.
» więcej
2019-04-27, godz. 15:29
Długi weekend z Festiwalem Szczecin Classic
Koncertem "Con bravura" z udziałem skrzypka Bartłomieja Nizioła i pianisty Michała Francuza rozpocznie się w sobotę Festiwal Szczecin Classic.
» więcej
2019-04-27, godz. 12:11
50-lecie pracy artystycznej Jerzego Salwarowskiego
Pięćdziesiąt lat za pulpitem dyrygenckim, około dwa tysiące koncertów na najznamienitszych salach koncertowych świata, niezliczona liczba nagrań i studentów, dziś czołowych dyrygentów - to tylko część dorobku artystycznego Jerzego…
» więcej
2019-04-27, godz. 09:55
Demony II wojny światowej powracają na scenę
W piątek wieczorem w Malarni, scenie kameralnej Teatru Współczesnego, odbyła się premiera "Wracaj" Przemysława Pilarskiego. To historia człowieka o pseudonimie Bobby Kleks, który powraca po latach do powojennego Radomia.
» więcej