Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
W Filharmonii Narodowej zakończył się we wtorek II etap przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń spośród 45 pianistów z całego świata do III etapu Konkursu zakwalifikowano 23 uczestników reprezentujących 11 krajów.

Od czwartku w konkursowych zmaganiach weźmie udział m.in. pięciu pianistów z Japonii, troje z Włoch, dwoje z Kanady, Rosji, Korei Południowej i sześciu z Polski.

Wśród nich jeden z faworytów Konkursu Andrzej Wierciński – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały i podyplomowych studiów w prestiżowym Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie słynnego prof. Pavla Gililova.

- Ciężko mi o tym mówić w tej chwili po ogłoszeniu wyników. Jest to bardzo miłe, że się dostałem, że moja gra jest odbierana w sposób bardzo pozytywny i wszyscy doceniają moje interpretacje. Przede wszystkim skupiam się na muzyce, żeby wykonać utwory Fryderyka Chopina w sposób najbardziej właściwy, oczywiście w cudzysłowie, bo nie ma czegoś takiego, jak wykonanie właściwe, ale najbardziej zbliżone do stylistyki chopinowskiej, do uczuciowości, można powiedzieć, Chopina. Naturalnie koncentracja musi pozostać, więc ja się cieszę na dalszą grę na estradzie Filharmonii Narodowej – powiedział Andrzej Wierciński.

III etap Konkursu potrwa od 14 do 16 października. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem zagrania 45-55-minutowego recitalu, obowiązkowo uwzględniającego w programie m.in. wybraną sonatę i wybrany pełny cykl mazurków.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-02-08, godz. 08:16 Nominacje do Oscarów. Jest polski akcent W Los Angeles zostaną ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. » więcej 2022-02-06, godz. 16:28 "Świecie dziwny / Coming Together" na deskach Opery [ZDJĘCIA] To opowieść o akceptacji, pogardzie, tolerancji i stereotypach. Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na spotkanie z baletem w dwóch częściach pt. "Świecie dziwny / Coming Together". » więcej 2022-02-05, godz. 20:21 "MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA] Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy. » więcej 2022-02-05, godz. 09:41 Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury. » więcej 2022-02-03, godz. 20:06 Almanach 2022 Szczecińskiego Westendu [ZDJĘCIA] Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa… » więcej 2022-02-03, godz. 07:57 Miniatury polskie w Filharmonii z wybitym skrzypkiem Piotrem Pławnerem Kompozycje Romana Satkowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego zabrzmiały w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2022-01-31, godz. 16:09 Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Portrety trzech pokoleń twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki zdobią ściany Galerii przy Cerkwi. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzono wystawę pod tytułem „Twarze ZAiKS-u”. » więcej 2022-01-30, godz. 19:24 65 lat temu wystawiono w Szczecinie pierwszą operetkę Na scenie szczecińskiej Opery trwa niezwykłe widowisko muzyczne - "Kraina uśmiechu" Franza Lehára. Minęło 65 lat od pierwszej premiery na scenie muzycznej Szczecina i wtedy, w 1957 roku, była to również "Kraina uśmiechu". » więcej 2022-01-30, godz. 19:02 Wyjątkowy koncert Chóru Akademii Morskiej [WIDEO, ZDJĘCIA] Kolędy i inne pastorałki w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej można było usłyszeć w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. » więcej 2022-01-30, godz. 17:36 Wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia "Wyrka. Utracony wołyński raj" - to tytuł książki Małgorzaty Witko. Szczecińska autorka przelała na papier wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia, w tym między innymi swojej najbliższej rodziny. » więcej
105106107108109110111