Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Mateusz Papke, Dorota Zamolska [Radio Szczecin]
„Niepamięć” – to tytuł głośnej już wystawy fotograficznej, którą studenci słynnej Łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentują w Willi Lentza w Szczecinie. Areną pleneru młodych artystów był pałac w Bożkowie na Dolnym Śląsku.
Cykle fotografii nie czerpią z dosłownego opisu świata zewnętrznego, ale go modyfikują. Nie jest wykluczone, że to co widzimy (na prezentowanych pracach) wydarzyło się w przeszłości na terenie opuszczonego pałacu w Bożkowie. Ten tajemniczy, romantyczny obiekt wyzwolił w studentach taką formę „Niepamięci”.

- Nadużyciem wydaje się teza, że te obrazy są dowodem na reinkarnację – powiedział kurator wystawy i opiekun młodych artystów, prof. Jacek Koprowicz.

- Jest to wystawa, na której każdy ze studentów przedstawia swoje formy prezentacji nie fotografii dosłownej, tylko fotografii, którą nazwałbym fotografią – z jednej strony kreacyjną, a z drugiej, fotografią narracyjną. Bardzo klasyczny gatunek. Są to fotografie kolorowe oraz czarno-białe – dodał profesor.

W rezydencji będzie też prezentacja kultowego filmu „Medium”. - Cieszę się, że nadal jest bardzo chętnie oglądany i to w ponad 40 krajach całego świata – uzupełnił reżyser i scenarzysta obrazu, Jacek Koprowicz.

- Będzie to pożegnanie ze wspaniałymi aktorami, z którymi współpracowałem, którzy niestety już odeszli, to znaczy z Władkiem Kowalskim i Piotrem Machalicą. W pewnym sensie chciałbym tę projekcję im właśnie poświęcić – podsumował Koprowicz.

Początek projekcji filmu „Medium” i spotkanie z reżyserem o godzinie 19:00. Natomiast o godzinie 17:00 wernisaż wystawy „Niepamięć” studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Autorzy Fotografii to studenci III roku Wydziału Operatorskiego na Kierunku Fotografia PWSFTviT w Łodzi: Karolina Fafińska, Aleksandra Skowrońska, Sonia Witak, Barbara Woźniczka, Jakub Jezierski i Kacper Nowak.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Prof. Jacek Koprowicz – reżyser, scenarzysta. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Prof. Jacek Koprowicz – reżyser, scenarzysta. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-06-16, godz. 16:48 Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-06-15, godz. 18:17 Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA] Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa. » więcej 2020-06-15, godz. 16:19 Kultura wraca na Zamek Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną. » więcej 2020-06-15, godz. 09:31 Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji. » więcej 2020-06-13, godz. 17:59 Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw… » więcej 2020-06-13, godz. 15:17 50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. » więcej 2020-06-10, godz. 17:49 Pleciuga ze wsparciem marszałka 400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d… » więcej 2020-06-10, godz. 17:40 Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. » więcej 2020-06-09, godz. 20:34 Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni. » więcej 2020-06-08, godz. 16:39 Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach. » więcej
169170171172173174175