Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Tę pieśń zna każdy Polak. Dokładna data i okoliczności napisania oraz pierwszego wykonania Hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła” nie są pewne. Do dziś pozostają przedmiotem sporów wśród historyków.
Tekst pieśni powstał w 1797 roku w mieście Reggio nell’Emilia w ówczesnej Republice Cisalpińskiej (obecnie północne Włochy), która stała się później polskim hymnem narodowym, „Mazurkiem Dąbrowskiego” - powiedziała dr hab. Barbara Halec - profesor Akademii Sztuki w Szczecinie.

- Słowa hymnu, zwanego też Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, napisał reformator praw w Polsce przedrozbiorowej, Józef Wybicki - długoletni współpracownik oraz przyjaciel gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym wziął udział w wyprawie na pomoc powstańcom w Wielkopolsce w 1794 roku, a później współdziałał w Legionach Polskich we Włoszech. Hymn jest pieśnią, która opowiada o ciężkiej historii Polski. Związana jest z wydarzeniami z trzecim rozbiorem Polski i próbą odzyskania niepodległości. Do naszego kanonu weszły cztery zwrotki, choć powstało ich sześć - dodała Halec.

Nie znamy autora melodii, jednak sama pieśń szybko zyskała dużą popularność wśród legionistów - uzupełniła profesor.

- Postrzegano, że Michał Kleofas Ogiński mógł napisać melodię do naszego hymnu, ponieważ był twórcą znanego Poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”. Jednak historycy doszli do wniosku, że autor jest nieznany. Melodia jest piękna, bo nawiązująca do polskiego tańca narodowego, mazura - stwierdziła Barbara Halec.

Jako oficjalny hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” funkcjonuje od 1927 roku.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2021-09-03, godz. 14:19 W Szczecinie w piątek zaczynają się dwa festiwale teatralne Maniacy teatralni mają spory orzech do zgryzienia. W Szczecinie w piątek zaczynają się dwa festiwale teatralne. » więcej 2021-09-03, godz. 07:25 Trwa Bramat w Goleniowie Ponad trzygodzinny spektakl na 22. Bramacie, czyli Goleniowskich Spotkaniach Teatralnych. Teatr Brama pokazał swoją nową siedzibę "Rampę kultury". To ponad stuletnie budynki, zrewitalizowane zaraz po II Wojnie Światowej. » więcej 2021-09-02, godz. 09:37 Mela Koteluk owacyjnie przyjęta w Filharmonii [ZDJĘCIA] Długimi brawami, owacjami na stojąco i bisami zakończył się wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert Meli Koteluk. Artystka przedstawiła z kwartetem Kwadrofonik piosenki z płyty „Astronomia poety. B… » więcej 2021-09-01, godz. 08:09 Wiemy jak będzie wyglądać nowy amfiteatr w Stargardzie [WIZUALIZACJE] 12 milionów złotych będzie kosztować modernizacja stargardzkiego amfiteatru. » więcej 2021-08-31, godz. 18:27 Rusza teatralny maraton w Szczecinie Wkrótce rusza Kontrapunkt, czyli 55. Przegląd Teatrów Małych Form. Jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce zawsze odbywał się na początku kwietnia, jednak z powodów pandemicznych festiwal przesunięto właśnie na początek… » więcej 2021-08-31, godz. 09:11 To był koncert! Fisz Emade Tworzywo i Chór Akademii Morskiej wspólnie Fisz Emade Tworzywo i Chór Akademii Morskiej wystąpili wspólnie w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2021-08-30, godz. 18:50 Koncert Anny Marii Jopek przeniesiony do Filharmonii Anna Maria Jopek wystąpi we wtorek w Szczecinie w ramach Szczecin Music Fest. » więcej 2021-08-30, godz. 17:50 Przystanek Historia przeniósł się do Posejdona [WIDEO, ZDJĘCIA] Przystanek Historia, czyli Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, od teraz mieści się w "Posejdonie". » więcej 2021-08-30, godz. 17:18 Polska kinematografia na plakatach. Wystawa na festiwalu filmPOLSKA Plakaty polskich i niemieckich twórców towarzyszą otwarciu 16. edycji festiwalu filmPOLSKA, największego wydarzenia o polskich filmach w Niemczech. » więcej 2021-08-28, godz. 16:26 Komedia na rozpoczęcie nowego sezonu w Teatrze Polskim Pierwsza premiera w nowym sezonie w Teatrze Polskim w szczecinie już w sobotę. » więcej
122123124125126127128