Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Tę pieśń zna każdy Polak. Dokładna data i okoliczności napisania oraz pierwszego wykonania Hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła” nie są pewne. Do dziś pozostają przedmiotem sporów wśród historyków.
Tekst pieśni powstał w 1797 roku w mieście Reggio nell’Emilia w ówczesnej Republice Cisalpińskiej (obecnie północne Włochy), która stała się później polskim hymnem narodowym, „Mazurkiem Dąbrowskiego” - powiedziała dr hab. Barbara Halec - profesor Akademii Sztuki w Szczecinie.

- Słowa hymnu, zwanego też Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, napisał reformator praw w Polsce przedrozbiorowej, Józef Wybicki - długoletni współpracownik oraz przyjaciel gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym wziął udział w wyprawie na pomoc powstańcom w Wielkopolsce w 1794 roku, a później współdziałał w Legionach Polskich we Włoszech. Hymn jest pieśnią, która opowiada o ciężkiej historii Polski. Związana jest z wydarzeniami z trzecim rozbiorem Polski i próbą odzyskania niepodległości. Do naszego kanonu weszły cztery zwrotki, choć powstało ich sześć - dodała Halec.

Nie znamy autora melodii, jednak sama pieśń szybko zyskała dużą popularność wśród legionistów - uzupełniła profesor.

- Postrzegano, że Michał Kleofas Ogiński mógł napisać melodię do naszego hymnu, ponieważ był twórcą znanego Poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”. Jednak historycy doszli do wniosku, że autor jest nieznany. Melodia jest piękna, bo nawiązująca do polskiego tańca narodowego, mazura - stwierdziła Barbara Halec.

Jako oficjalny hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” funkcjonuje od 1927 roku.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2024-08-11, godz. 09:05 Andrzej Seweryn gościem Ińskiego Lata Filmowego Andrzej Seweryn, znany aktor filmowy i teatralny, jest gościem 51. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2024-08-10, godz. 21:18 Literatura Działa na Łące Kany [WIDEO, ZDJĘCIA] Wystartował już w piątek a potrwa do niedzieli, chodzi o festiwal Literatura Działa, który odbywa się na Łące Kany. » więcej 2024-08-09, godz. 17:54 Markowy Festiwal w Świnoujściu trwa Ogrom wydarzeń kulturalnych: wystawy, prelekcje, koncerty i spektakle - tak można opisać to, czym obecnie żyje Świnoujście. » więcej 2024-08-09, godz. 08:16 Startuje Ińskie Lato Filmowe [ZDJĘCIA] Rozpoczyna się wielkie święto kina na Pomorzu Zachodnim - rusza Ińskie Lato Filmowe. » więcej 2024-08-08, godz. 08:51 Ostatnie pożegnanie aktora i lektora Krzysztofa Banaszyka W czwartek w Warszawie odbędzie się pogrzeb aktora teatralnego, telewizyjnego i dubbingowego, Krzysztofa Banaszyka. » więcej 2024-08-08, godz. 08:28 Ożywić al. Wojska Polskiego. Jest sposób Kultura jest sposobem na ożywienie szczecińskiej al. Wojska Polskiego - twierdzą goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2024-08-08, godz. 06:44 Możesz zostać Rudolfem Valentino. Casting w Teatrze Polskim Teatr Polski w Szczecinie szuka tancerzy do musicalu w 3D, zatytułowanego "Polita". » więcej 2024-08-07, godz. 07:18 Świnoujście. Plejada gwiazd na Markowym Festiwalu W programie zaplanowano kameralne koncerty i muzyczne widowiska, spektakle teatralne, projekcje filmowe, wystawę malarstwa, a także spotkania z wybitnymi postaciami. » więcej 2024-08-06, godz. 16:09 Krzysztof Zalewski, Lanberry, SMOLIK // KEV FOX, Sylwia Grzeszczak i Daria Marx w regatowym studiu Radia Szczecin Gwiazdy głównej sceny finału The Tall Ships Races 2024 poruszały u nas wiele wątków żeglarskich, lokalnych i muzycznych - wróćmy do tych koncertowych emocji! » więcej 2024-08-06, godz. 13:48 Do Teatru Polskiego trafił nowoczesny sprzęt za 360 tys. zł Sprzęt i akcesoria do projekcji w technologii 3D trafią do Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej
1234567