Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Doktor Wojciech Lizak, który od wielu lat zajmuje się powojennymi dziejami Szczecina, pokaże w Sejmie między innymi archiwalne plakaty, zdjęcia i dokumenty, ukazujące trudną historię miasta w pierwszych latach powojennych.
Szczecin był ważnym punktem na mapie Europy, chociażby ze względu na migrację ludności żydowskiej, ale też niepewne były losy biegnącej wzdłuż Odry granicy państwa. Jak przyznaje doktor Wojciech Lizak, niemal do 1990 roku jedynym państwem, które uznawało granicę na Odrze i Nysie, był Watykan, a sam Szczecin wymyka się stereotypowi nowego polskiego miasta na tzw. "ziemiach odzyskanych".

- Te wszystkie rzeczy, które udało mi się zebrać i pokazać tę historię Szczecina w całkowicie odmienny sposób. Mam nadzieję, że wreszcie te pewne niedopowiedzenia, przekłamania, rzeczy, które są związane z początkiem Szczecina, odejdą - że tak powiem - na śmietnik - mówi Lizak.

Wystawę będzie można oglądać na sejmowych korytarzach do 21 listopada. Jej mecenasami są Miasto Szczecin i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
Jak przyznaje doktor Wojciech Lizak, niemal do 1990 roku jedynym państwem, które uznawało granicę na Odrze i Nysie, był Watykan, a sam Szczecin wymyka się stereotypowi nowego polskiego miasta na tzw. "ziemiach odzyskanych".

Zobacz także

2021-09-16, godz. 20:26 W Filharmonii rusza 4. edycja Festiwalu Music.Design.Form Koncerty, wystawy, warsztaty i dyskusje na temat obecności minimalizmu w architekturze, ekologii, ekonomii, w sztukach wizualnych, designie i muzyce - to tylko niektóre atrakcje 4. edycji Festiwalu Music.Design.Form. » więcej 2021-09-15, godz. 08:28 Na liście najstraszniejsze filmy. Szukają ochotników W Stanach Zjednoczonych poszukiwane są osoby, które obejrzą najstraszniejsze filmy w historii kinematografii. Na liście znalazło się 13 horrorów. » więcej 2021-09-14, godz. 18:34 Muzyczna odsłona Pekao Szczecin Open Turniej Pekao Szczecin Open to nie tylko sportowe zmagania tenisistów. Po ostatnim meczu rozpoczyna się muzyczna uczta dla melomanów. » więcej 2021-09-14, godz. 11:10 Premiera płyty w Filharmonii. To prawdziwy rarytas [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wydała kolejną płytę. Na krążku znalazły się utwory Carla Loewego, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Weinberga. Zróżnicowane kompozycje brawurowo wykonali wybitni instrumentaliści… » więcej 2021-09-13, godz. 11:01 Grand Prix dla "Wielkich ust" Grand Prix Kontrapunktu - wielką nagrodę publiczności widzowie przyznali belgijskiemu spektaklowi "Wielkie usta". » więcej 2021-09-11, godz. 18:09 Wyjątkowe spotkanie z muzyką i historią w Trzcińsku-Zdroju "Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2021" zawita do Trzcińska-Zdroju. » więcej 2021-09-11, godz. 14:04 Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej. » więcej 2021-09-10, godz. 17:57 Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium” Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. » więcej 2021-09-09, godz. 19:29 Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO] Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę. » więcej 2021-09-09, godz. 17:54 Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA] W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle. » więcej
115116117118119120121