Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Fryta 73
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Fryta 73
Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga". Miał 91 lat.
Nazywany "malarzem polskich charakterów", Sylwester Chęciński tworzył na ekranie postaci z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami i wiarygodne psychologicznie. Uprawiał wiele gatunków filmowych i choć sam podkreślał, że najbliższy jest mu film psychologiczny, to realizował się twórczo także w komedii czy produkcjach sensacyjno-szpiegowskich i kryminalnych.

Chęciński jest autorem dramatu obyczajowego, którego akcja dzieje się w powojennej rzeczywistości - "Agnieszka 46" oraz telewizyjnego filmu fabularnego "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie", reżyserował także spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja".

Mistrzostwo osiągnął w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski - stworzyli ponadczasowe kreacje. Wśród wielu nagród, którymi została obsypana trylogia, jest "Złota Kaczka" 50-lecia przyznana przez pismo "Film" w 2007 roku w kategorii: Najlepsza złota myśl. Uhonorowano nią kwestię: "Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

W 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości, w 2017 - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. W 1956 roku ukończył reżyserię w łódzkiej filmówce. Pracował przez kilka lat jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów: "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem. Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Choć związał się z Wrocławiem, to dwukrotnie pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego w warszawskich zespołach filmowych - w latach 1976-1980 w "Iluzjonie", a od 1988 do 1991 roku - w zespole "Kadr".

W roli aktora wystąpił w dwóch filmach - "Godziny nadziei" z 1955 i "Baśń o ludziach stąd" z 2003 roku. Przez wiele lat zasiadał w jury Festiwalu Reżyserii Filmowej.

W 2005 roku Sylwester Chęciński został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2014 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2023-06-23, godz. 15:12 Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego prezentuje swoją kolekcję [ZDJĘCIA] Tylko do niedzieli w Muzeum Narodowym w Szczecinie można obejrzeć wystawę zatytułowaną "Dzieląc się pięknem". » więcej 2023-06-23, godz. 12:05 Prajzner i Zielinski Singers zainaugurują 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Od 59 lat w piątkowe wieczory w katedrze romańsko-gotyckiej występują wirtuozi niemal z całego świata z utworami mistrzów każdej epoki. Dziś rozpoczyna się 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej 2023-06-23, godz. 10:55 Nowy numer eleWaTORA Po ponad rocznej przerwie ukazał się kolejny - 37. numer "eleWatora", czyli kwartalnika literacko-kulturalnego. » więcej 2023-06-23, godz. 09:22 58. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach na ostatniej prostej [ZDJĘCIA] Cztery ostatnie zespoły śpiewacze stanęły wczoraj na konkursowej scenie. W kategoriach chórów jednorodnych i mieszanych walczyły o brązowe, srebrne i złote dyplomy, nagrodę Burmistrza Międzyzdrojów oraz Grand Prix. Dobiega końca… » więcej 2023-06-22, godz. 10:01 Ukochana „Próba przed koncertem” Jana Szyrockiego zabrzmiała na międzynarodowym festiwalu w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Chóry w trzech kategoriach: mieszane, seniorów i do lat szesnastu stanęły wczoraj w konkursowe szranki. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. » więcej 2023-06-21, godz. 23:50 Czerwona Piłeczka na scenie [WIDEO, ZDJĘCIA] Ostatni przed wakacyjną przerwą koncert [3x1]! » więcej 2023-06-21, godz. 09:49 Nagroda specjalna na międzynarodowym festiwalu chóralnym w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Parada chóralna po ulicach kurortu, próba otwarta amerykańskiego zespołu Richard Zielinski Singers i konkurs dla ok. 150-śpiewaków. Międzynarodowe jury wręczy nagrody dopiero w piątek. Natomiast we wtorek, Specjalną - „Bursztynowe… » więcej 2023-06-20, godz. 21:12 Czerwona Piłeczka zaprasza na koncert [3x1] [WIDEO, ZDJĘCIA] Tym razem na w studiu S-1 pojawiła się... Czerwona Piłeczka! » więcej 2023-06-20, godz. 10:05 Chór Dziewczęcy „Canzona” otworzył zmagania konkursowe na festiwalu w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Blisko dwustu śpiewaków z Polski rozpoczęło wczoraj zmagania konkursowe. W międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła pierwszy wystąpił Chór Dziewczęcy „Canzona” z Murowanej Gośliny. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal… » więcej 2023-06-19, godz. 09:10 Amerykańscy wokaliści zainaugurowali międzynarodowy festiwal w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Owacje na stojąco i bukiety kwiatów dla amerykańskich śpiewaków. Słynny zespół Richard Zielinski Singers zainaugurował w niedzielę 58. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. » więcej
61626364656667