Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Fryta 73
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Fryta 73
Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga". Miał 91 lat.
Nazywany "malarzem polskich charakterów", Sylwester Chęciński tworzył na ekranie postaci z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami i wiarygodne psychologicznie. Uprawiał wiele gatunków filmowych i choć sam podkreślał, że najbliższy jest mu film psychologiczny, to realizował się twórczo także w komedii czy produkcjach sensacyjno-szpiegowskich i kryminalnych.

Chęciński jest autorem dramatu obyczajowego, którego akcja dzieje się w powojennej rzeczywistości - "Agnieszka 46" oraz telewizyjnego filmu fabularnego "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie", reżyserował także spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja".

Mistrzostwo osiągnął w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski - stworzyli ponadczasowe kreacje. Wśród wielu nagród, którymi została obsypana trylogia, jest "Złota Kaczka" 50-lecia przyznana przez pismo "Film" w 2007 roku w kategorii: Najlepsza złota myśl. Uhonorowano nią kwestię: "Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

W 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości, w 2017 - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. W 1956 roku ukończył reżyserię w łódzkiej filmówce. Pracował przez kilka lat jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów: "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem. Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Choć związał się z Wrocławiem, to dwukrotnie pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego w warszawskich zespołach filmowych - w latach 1976-1980 w "Iluzjonie", a od 1988 do 1991 roku - w zespole "Kadr".

W roli aktora wystąpił w dwóch filmach - "Godziny nadziei" z 1955 i "Baśń o ludziach stąd" z 2003 roku. Przez wiele lat zasiadał w jury Festiwalu Reżyserii Filmowej.

W 2005 roku Sylwester Chęciński został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2014 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2022-10-07, godz. 17:11 "Łzy Odry", czyli wystawa rysunków w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Wystawę rysunków "Łzy Odry" można oglądać w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Autorem prac jest Ryszard Matecki - miłośnik przyrody, mieszkaniec Zatoni Dolnej. Ekspozycja to zapis jego przeżyć po tym, co wydarzyło się z rzeką… » więcej 2022-10-07, godz. 08:30 20-lecie Teatru Krzyk odwołane przez brak poważnego traktowania ze strony urzędników Zabrakło dialogu, wzajemnego zrozumienia i poważnego traktowania ze strony urzędników. Tak założyciel nagradzanego Teatru Krzyk w Maszewie wyjaśnia, dlaczego instytucja odwołała obchody 20-lecia istnienia. » więcej 2022-10-07, godz. 07:38 Światowa prapremiera "Fallen Angel" Mateusza Smoczyńskiego z pianistą Januszem Olejniczakiem [WIDEO, ZDJĘCIA] Znany jest przede wszystkim jako skrzypek jednego z najbardziej intrygujących zespołów jazzowych na świecie "Atom String Quartet". Dziś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie światowa prapremiera jego dzieła. Mateusz Smoczyński stworzył… » więcej 2022-10-06, godz. 14:12 Annie Ernaux laureatką literackiego Nobla Francuska pisarka i autorka autobiograficznych powieści Annie Ernaux została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. » więcej 2022-10-06, godz. 07:43 "Schaeffer elektronicznie" owacyjnie przyjęty w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA] Burzą braw, owacjami na stojąco i bisem zakończył się w środę w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie wieczór poświęcony wybitnemu, nieżyjącemu polskiemu kompozytorowi, dramaturgowi i grafikowi - Bogusławowi Schaefferowi. W widowisku… » więcej 2022-10-05, godz. 07:46 Bogusław Schaeffer elektronicznie w Złotej Sali Filharmonii Światowy projekt pod tytułem "Era Schaeffera" od lat stawia za cel popularyzację muzyki Bogusława Schaeffera. Kompozycje nieżyjącego wybitnego polskiego kompozytora, dramaturga i grafika zabrzmią dziś w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2022-10-04, godz. 14:16 Viki Gabor w Radiu Szczecin Wokalistka znana m.in. ze zwycięstwa w finale 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci szykuje się do wydania drugiej płyty - opowiedziała nam o swoich planach w audycji Radio Szczecin w Pracy. » więcej 2022-10-03, godz. 14:54 Anieli w Radiu Szczecin Po premierze debiutanckiej płyty "Blask" Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk byli gośćmi Mileny Milewskiej. » więcej 2022-10-03, godz. 10:48 Spotkania z operą dla osób wykluczonych [WIDEO, ZDJĘCIA] Dla niektórych to pierwsze spotkanie z muzyką klasyczną. Spotkania z Operą to projekt szczecińskiej Opery na Zamku. » więcej 2022-10-03, godz. 07:51 Chór "Don Diri Don" ze Szczecina na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku [ZDJĘCIA] Szczecin na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Wczoraj na Manhattanie odbyło się jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii. Wśród maszerujących słynną Piątą Aleją znalazł się Chór dziecięcy "Don Diri Don" Zachodniopomorskiego… » więcej
82838485868788