W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, w Willi Lentza odbył się koncert TRIA Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński. Muzycy przedstawili między innymi jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę i fortepian dedykowany księciu generałowi lejtnantowi Antoniemu Radziwiłłowi – Trio fortepianowe g-moll op. 8.
Pianista Andrzej Wierciński wypadł dziś w swej roli znakomicie – powiedzieli profesorowie Konstanty Andrzej Kulka, skrzypek i Tomasz Strahl, wiolonczelista.
- Podjął się zadania niezwykle odpowiedzialnego mimo, że jest rozpędzony Konkursem Chopinowskim. No jednak stanąć obok muzyków doświadczonych, którzy grali ten utwór kilkadziesiąt razy i nagrali go na płytach dla różnych wytwórni fonograficznych polskich i zagranicznych, dla wielu rozgłośni i telewizji, nie jest takie proste. Na koncercie grał znakomicie. Zapominałem, że gram z młodym człowiekiem, to znaczy, że jeżeli zapominałem, że gram z młodym człowiekiem, to znaczy, że grał rasowo, po prostu – stwierdził prof. Strahl.
Możliwość koncertowania z uznanymi na całym świecie Artystami, to dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie – dodał pianista Andrzej Wierciński.
- Grało mi się cudownie z tak wspaniałymi, jeśli mogę się odważyć na takie stwierdzenie, Kolegami z zespołu o wiele bardziej doświadczonymi. Bardzo mnie to cieszy, że mogłem z Nimi wykonać Trio Fortepianowe g-moll op. 8 Fryderyka Chopina w anturażu Willi Lentza. Udało nam się znakomicie dobrać tempa, oraz charakter, w jakim ma być wykonane to dzieło. Dzięki temu mogliśmy się w pełni wypowiedzieć w dźwiękach zapisanych przez kompozytora – podsumował Andrzej Wierciński.
Podczas wieczoru zabrzmiały także Ballada f-moll op. 52, Walc Es-dur op.18 i Scherzo E-dur op. 54 Fryderyka Chopina w wykonaniu Andrzeja Wiercińskiego oraz Duet nr 1 na skrzypce i wiolonczelę C-dur Ludwiga van Beethovena w interpretacji profesorów Konstantego Andrzej Kulki i Tomasza Strahla.
Występ zorganizowano z okazji świętowania półrocznej działalności najmłodszej instytucji kultury Szczecina w ramach popularnego cyklu „Chopin w Willi Lentza”.
Zobacz także
2021-03-19, godz. 18:59
Klucz do poezji w Operze na Zamku
W związku z zaplanowanymi od soboty obostrzeniami i zamknięciem teatrów, Opera na Zamku przeniosła na piątek recital "Klucz do poezji" zaplanowany na początek wiosny.
» więcej
2021-03-19, godz. 15:54
Koncert finałowy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego
W piątek poznamy laureatów I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza. W złotej sali Filharmonii w Szczecinie zabrzmi sześć utworów wyłonionych ze 176. prac kompozytorskich z całego świata.
» więcej
2021-03-16, godz. 18:44
Historia ostatnich 75 lat Szczecina na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA]
Od wtorku w Zamku Książąt Pomorskich jest dostępna niezwykła wystawa. To historia ostatnich 75 lat naszego miasta.
» więcej
2021-03-15, godz. 07:37
W Los Angeles rozdano nagrody Grammy. Jedna artystka przeszła do historii
Grammy to najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie szeroko pojętej muzyki. Minionej nocy w Los Angeles rozdano je 63. raz w historii. W kronikach tego wydarzenia szczególnie zapisała się Beyonce.
» więcej
2021-03-14, godz. 09:37
"Kongres Futurologiczny" Stanisława Lema we Współczesnym
Na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie odbyła się w sobotę wieczorem premiera "Kongresu futurologicznego". Spektakl inspirowany jest opowiadaniem Stanisława Lema.
» więcej
2021-03-12, godz. 08:57
Trio Penderecki w rocznicę śmierci Mistrza [ZDJĘCIA]
Rok temu polska kultura straciła jednego z najwybitniejszych kompozytorów, którego twórczość miała istotny wpływ na muzykę XX i XXI wieku. 29 marca 2020 zmarł Krzysztof Penderecki.
» więcej
2021-03-10, godz. 18:35
Nowa monografia Zamku Książąt Pomorskich już dostępna [ZDJĘCIA]
Od środy dostępna jest nowa monografia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Tom "Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie" poświęcony jest w całości architekturze zabytku.
» więcej
2021-03-09, godz. 18:28
Nowe logo EduFilharmonii wybrane
Ponad stu młodych artystów wzięło udział w konkursie plastycznym, którego celem było stworzenie nowego logo EduFilharmonii.
» więcej
2021-03-09, godz. 18:16
Przegląd powojennej sztuki polskiej w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Wiele dzieł sztuki znajdujących się w powojennej kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, znalazło się tam z powodu nie tylko wartości artystycznej, lecz często ideowej. Ich zakup wspierał bowiem propagandę Ziem Odzyskanych.
» więcej
2021-03-07, godz. 16:48
Powstanie kolejny film o "Żołnierzach Wyklętych"
Podporucznik Henryk Wieliczko, żołnierz 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, będzie bohaterem kolejnego filmu o żołnierzach niezłomnych.
» więcej