Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Opera na Zamku przygotowuje się do swojego jubileuszu. W styczniu 1957 roku odbyła się pierwsza premiera sceny muzycznej Szczecina. Była to "Kraina uśmiechu" Franciszka Lehara.
65 lat później chcemy tę operetkę państwu przypomnieć - mówi Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny Opery na Zamku.

- Będzie to wykonanie koncertowe, choć bardziej semi stage w reżyserii Natalii Babińskiej, pod moim muzycznym kierownictwem. Orkiestra wystąpi na scenie, chór za nią, natomiast akcja będzie się rozgrywała z przodu, z elementami scenografii, w kostiumach. Myślę, że takie świeże podejście, żeby móc przeżyć piękną, fajną i wesołą historię - mówi Wołosiuk.

Największym wydarzeniem roku będzie szczecińska premiera monumentalnej opery Karola Szymanowskiego "Król Roger" - mówi Wołosiuk.

- Kosmiczna partytura, wielki aparat wykonawczy. Pozycja, która pierwszy raz będzie w repertuarze Opery na Zamku w Szczecinie i w mieście. Olbrzymie przedsięwzięcie muzyczne i logistyczne do przeprowadzenia dla nas - mówi dyrektor artystyczny Opery na Zamku.

W jubileuszowym roku nie zabraknie też koncertów, Turnieju Tenorów czy spotkania muzycznego "Tym, którzy nie powrócili z morza". Dyrekcja teatru zapowiada też "Letni festiwal operowy" w Kołobrzegu i Świnoujściu oraz powołanie fundacji przyjaciół Opery na Zamku.
65 lat później chcemy tę operetkę państwu przypomnieć - mówi Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny Opery na Zamku.
Największym wydarzeniem roku będzie szczecińska premiera monumentalnej opery Karola Szymanowskiego "Król Roger" - mówi Wołosiuk.

Zobacz także

2020-02-22, godz. 08:57 "To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka. » więcej 2020-02-21, godz. 17:22 Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA] Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii. » więcej 2020-02-21, godz. 07:25 "Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów. » więcej 2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-02-16, godz. 15:38 "Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski. » więcej 2020-02-15, godz. 20:19 Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2020-02-15, godz. 12:00 Premiera w Operze na Zamku Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku. » więcej 2020-02-11, godz. 18:26 "Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira. » więcej 2020-02-09, godz. 16:47 Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara" W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr. » więcej
182183184185186187188