Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Andrzej Wierciński – pianista koncertuje na Expo 2020 w Dubaju. Fot. Monika Wasylewska. Źródło, https://andrzejwiercinski.com/
Andrzej Wierciński – pianista koncertuje na Expo 2020 w Dubaju. Fot. Monika Wasylewska. Źródło, https://andrzejwiercinski.com/
W Dubaju trwa światowa wystawa Expo 2020. Wśród 190 krajów biorących udział w tym największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu o globalnym zasięgu, po raz pierwszy zorganizowanym przez kraj arabski, Polskę w dziedzinie kultury reprezentuje pianista Andrzej Wierciński.
Jest wielokrotnym zwycięzcą najbardziej renomowanych konkursów fortepianowych na świecie.

Na Expo 2020 będę koncertował codziennie, do poniedziałku, 24 stycznia 2022 roku – powiedział Andrzej Wierciński.

- To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że zostałem zaproszony na tak prestiżowe wydarzenie. Dlatego cieszę się bardzo, że będę miał przyjemność zagrać utwory Fryderyka Chopina i przedstawić je międzynarodowej publiczności w tym mieście – uzupełnił pianista.

Zagram również recital Chopinowski w zjawiskowym i prestiżowym Theatre of Digital Arts w Dubaju – dodał artysta.

- Jestem bardzo ciekawy reakcji przybyłych na recital gości, ponieważ oni są najważniejsi. Mam nadzieję, że uda mi się przekazać to, co w muzyce tego wielkiego Polaka jest najpiękniejsze, niczym przekazać jego duszę – podsumował Andrzej Wierciński.

Koncert odbędzie się w Dubaju, w sobotę 29 stycznia 2022 roku o godzinie 20 czasu lokalnego.

Andrzej Wierciński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Profesora Wojciecha Świtały oraz podyplomowych studiów na jednej z najbardziej renomowanych uczelni w Europie – Universität Mozarteum Salzburg w klasie słynnego Profesora Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen. Uczestniczył także w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od André Laplante, Lee Kim-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego.

Pianista słusznie nazwany wirtuozem fortepianu, zdobył najwyższe laury na niezliczonej liczbie konkursów. Otrzymał I miejsca m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring” w Słowenii, na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry. W swoim dorobku ma ponadto Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu. Jest też finalistą oraz zdobywcą Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt, a także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu w Hong Kongu. Otrzymał również wiele innych znaczących nagród, takich jak m.in. kontrakt z wytwórniami w Chinach oraz prestiżową KNS clasiccal i liczne tournée koncertowe w większości krajów europejskich, czy Indonezji, Kanadzie i Japonii.

Występował z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, m.in. z tak renomowanymi, jak chociażby „Sinfonia Varsovia”, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – NOSPR, a zagranicą, m.in. Symfoniczna Orkiestra Rzymska. Zarejestrował też płytę dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z utworami Domenico Scarlattiego, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

Andrzej Wierciński z ogromnym powodzeniem występuje w zespołach kameralnych, między innymi w The Penderecki Trio. Od grudnia 2021 roku gra w Trio ze światowej sławy solistami, skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2021-04-18, godz. 17:55 Zespół Dagadana wydał płytę, która "ma dawać ludziom nadzieję" [ZDJĘCIA] Polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, laureat wielu międzynarodowych nagród, także m.in. polskiego „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”, wydał krążek pt. „Tobie”. Grupa powstała 13 lat temu z potrzeby… » więcej 2021-04-18, godz. 13:19 "Mój Paryż", czyli śladami królowej twista Nieznane fotografie królowej polskiego twista zrobione w stolicy Francji w 1970, właśnie ukazały się w książce 'Mój Paryż - śladami Heleny Majdaniec'. » więcej 2021-04-16, godz. 17:29 Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki Z okazji 'Światowego Dnia Głosu' Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. 'Musically - Visually' to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii. » więcej 2021-04-16, godz. 11:40 „Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA] „Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-04-14, godz. 08:15 Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego. » więcej 2021-04-13, godz. 10:16 Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha. » więcej 2021-04-11, godz. 20:28 "Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji" Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny. » więcej 2021-04-10, godz. 13:15 "Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Pożegnanie legendy [WIDEO] Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74… » więcej 2021-04-09, godz. 10:14 Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne. » więcej 2021-04-09, godz. 09:37 Ramon Tebar i Piotr Wybraniec w Filharmonii Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman. » więcej
115116117118119120121