Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Andrzej Wierciński – pianista koncertuje na Expo 2020 w Dubaju. Fot. Monika Wasylewska. Źródło, https://andrzejwiercinski.com/
Andrzej Wierciński – pianista koncertuje na Expo 2020 w Dubaju. Fot. Monika Wasylewska. Źródło, https://andrzejwiercinski.com/
W Dubaju trwa światowa wystawa Expo 2020. Wśród 190 krajów biorących udział w tym największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu o globalnym zasięgu, po raz pierwszy zorganizowanym przez kraj arabski, Polskę w dziedzinie kultury reprezentuje pianista Andrzej Wierciński.
Jest wielokrotnym zwycięzcą najbardziej renomowanych konkursów fortepianowych na świecie.

Na Expo 2020 będę koncertował codziennie, do poniedziałku, 24 stycznia 2022 roku – powiedział Andrzej Wierciński.

- To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że zostałem zaproszony na tak prestiżowe wydarzenie. Dlatego cieszę się bardzo, że będę miał przyjemność zagrać utwory Fryderyka Chopina i przedstawić je międzynarodowej publiczności w tym mieście – uzupełnił pianista.

Zagram również recital Chopinowski w zjawiskowym i prestiżowym Theatre of Digital Arts w Dubaju – dodał artysta.

- Jestem bardzo ciekawy reakcji przybyłych na recital gości, ponieważ oni są najważniejsi. Mam nadzieję, że uda mi się przekazać to, co w muzyce tego wielkiego Polaka jest najpiękniejsze, niczym przekazać jego duszę – podsumował Andrzej Wierciński.

Koncert odbędzie się w Dubaju, w sobotę 29 stycznia 2022 roku o godzinie 20 czasu lokalnego.

Andrzej Wierciński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Profesora Wojciecha Świtały oraz podyplomowych studiów na jednej z najbardziej renomowanych uczelni w Europie – Universität Mozarteum Salzburg w klasie słynnego Profesora Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen. Uczestniczył także w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od André Laplante, Lee Kim-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego.

Pianista słusznie nazwany wirtuozem fortepianu, zdobył najwyższe laury na niezliczonej liczbie konkursów. Otrzymał I miejsca m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring” w Słowenii, na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry. W swoim dorobku ma ponadto Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu. Jest też finalistą oraz zdobywcą Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt, a także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu w Hong Kongu. Otrzymał również wiele innych znaczących nagród, takich jak m.in. kontrakt z wytwórniami w Chinach oraz prestiżową KNS clasiccal i liczne tournée koncertowe w większości krajów europejskich, czy Indonezji, Kanadzie i Japonii.

Występował z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, m.in. z tak renomowanymi, jak chociażby „Sinfonia Varsovia”, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – NOSPR, a zagranicą, m.in. Symfoniczna Orkiestra Rzymska. Zarejestrował też płytę dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z utworami Domenico Scarlattiego, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

Andrzej Wierciński z ogromnym powodzeniem występuje w zespołach kameralnych, między innymi w The Penderecki Trio. Od grudnia 2021 roku gra w Trio ze światowej sławy solistami, skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2022-05-15, godz. 08:40 Premiera "Król Rogera" doczekała się szczecińskiej realizacji w Operze na Zamku Długo zapowiadana premiera opery Karola Szymanowskiego 'Król Roger' doczekała się szczecińskiej realizacji w Operze na Zamku. W sobotę wieczorem odbył się pierwszy spektakl. W operze biorą udział Zespoły Opery na Zamku: Orkiestra… » więcej 2022-05-14, godz. 10:36 Zamkowa Noc Muzeów Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie włącza się w obchody 16. Europejskiej Nocy Muzeów. » więcej 2022-05-14, godz. 10:00 Dąbski Kiermasz Książki po raz pierwszy w Szczecinie Przeczytana już pozycja może zyskać drugie życie. W szczecińskim Klubie Delta przy ulicy Racławickiej 10, rusza w sobotę pierwsza edycja Dąbskiego Kiermaszu Książki. » więcej 2022-05-14, godz. 08:10 Noc Muzeów w Willi Lentza Noc Muzeów w Willi Lentza w Szczecinie. Najmłodsza miejska instytucja kultury swoje drzwi otworzy w sobotę od godziny 20 do północy. » więcej 2022-05-11, godz. 07:26 Nagrody Artystyczne Miasta Szczecina rozdane Największym zwycięzcą został Teatr Kana. Zespół został wyróżniony za istotne osiągnięcie artystyczne w ubiegłym roku. To za nagrodę główną 12. edycji Festiwalu 'Teatr Nagi' im. Teresy Pomodoro w Mediolanie. » więcej 2022-05-10, godz. 14:58 Moc atrakcji podczas szczecińskiej Nocy Muzeów Nie spać, zwiedzać... czyli powrót Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. To okazja, by bezpłatnie podziwiać muzea i galerie. » więcej 2022-05-09, godz. 12:08 Wystartował kolejny Tydzień Bibliotek Tydzień Bibliotek w tym roku obchodzony jest pod hasłem 'Świat w jednym miejscu'. » więcej 2022-05-08, godz. 09:25 Szczecińska scena cyrkowa ma swój dom [ZDJĘCIA] 'Variete - wieczór cyrkowo-kabaretowy' otworzył w sobotni wieczór działalność nowej sceny widowiskowej w Szczecinie. » więcej 2022-05-08, godz. 07:59 Szwajowa Niedziela w Starej Rzeźni Przyjaźń i relacje - to temat tegorocznej Szwajowej Niedzieli w Starej Rzeźni w Szczecinie. » więcej 2022-05-06, godz. 09:12 W Polsce "jest bardzo dużo czytających książki nastolatków" Polacy chętnie czytają - tylko, że dzieciom. Z książkami lubią się również nastolatki. Taką diagnozę polskiego czytelnictwa stawia Małgorzata Narożna - właścicielka szczecińskiej księgarni 'Fika'. » więcej
72737475767778