Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa Lentza”.
Pomysłodawczynią wydawnictwa była Jadwiga Kimber – dyrektor Willi Lentza w Szczecinie.
- To już kolejny, piąty almanach. W poprzednich latach był almanach historyczny, turystyczny, kulturalny, żeglarski oraz poświęcony ludziom i wydarzeniom kultury naszego miasta. W tym roku uznaliśmy, że naszym wręcz obowiązkiem jest przygotowanie wydawnictwa, które mówiłoby szerzej nie tylko o naszej willi mieszczącej się w dzielnicy Westend, ale też o innych pięknych willach tej dzielnicy, która ma tak wielkie znaczenie dla historii rozwoju naszego miasta – powiedziała Kimber.
Książkę stworzyli historyk Marek Łuczak uhonorowany w roku 2021 tytułem Ambasador Szczecina i fotografik Tomasz Lazar – Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2015. Tekstami pracy obok Marka Łuczaka zajęli się Kinga Konieczny i Maciej Słomiński.
- Westend właściwy, to rejon miasta położony wzdłuż Alei Wojska Polskiego, Nowy Westend rozpościera się wokół placu Jakuba Wujka powstały na początku XX wieku no i dzielnica Miasto Ogród, czyli Wzgórze Ackermanna w okolicach ulicy Waryńskiego. Te dzielnice są dumą Szczecina, więc warto było je opisać – dodał Słomiński.
W Almanachu znajduje się wiele zdjęć z archiwów Tomasza Lazara, Marka Łuczaka oraz Willi Lentza, a także ilustracji Lexa Drewińskiego – powiedział Piotr Nikodem Wardziukiewicz, autor projektu graficznego wydawnictwa.
- Publikacja liczy ponad 350 stron. Została wydrukowana na znakomitym papierze. Jej oprawa w płótno ma przypominać stare książki. Dodatkowo wzór tłoczenia na oprawie jest wzięty z sali Mauretańskiej Willi Lentza. Almanach więc jest książką, której zewnętrzne piękno zachęca do przeczytania – podsumował Wardziukiewicz.
Wydany w niewielkim nakładzie Almanach można kupić w Willi Lentza od wtorku do soboty w godzinach od 10-16.
Zobacz także
2021-04-24, godz. 08:14
Oscary 2021. Polskie wątki
W ten weekend, dokładnie w nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy zdobywców filmowych Oscarów.
» więcej
2021-04-23, godz. 14:48
"West Side Sinfonietta" w złotej sali Filharmonii
Orkiestra "West Side Sinfonietta" nominowana do nagrody muzycznej "Fryderyk" w kategorii "Album roku muzyka koncertująca", zagra w piątek w złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
» więcej
2021-04-23, godz. 12:17
Tango będzie królować w Szczecinie
Szczecin Classic to nazwa festiwalu, który rozpoczyna się w Szczecinie w najbliższy poniedziałek.
» więcej
2021-04-18, godz. 17:55
Zespół Dagadana wydał płytę, która "ma dawać ludziom nadzieję" [ZDJĘCIA]
Polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, laureat wielu międzynarodowych nagród, także m.in. polskiego „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”, wydał krążek pt. „Tobie”. Grupa powstała 13 lat temu z potrzeby…
» więcej
2021-04-18, godz. 13:19
"Mój Paryż", czyli śladami królowej twista
Nieznane fotografie królowej polskiego twista zrobione w stolicy Francji w 1970, właśnie ukazały się w książce "Mój Paryż - śladami Heleny Majdaniec".
» więcej
2021-04-16, godz. 17:29
Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki
Z okazji "Światowego Dnia Głosu" Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. "Musically - Visually" to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii.
» więcej
2021-04-16, godz. 11:40
„Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA]
„Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2021-04-14, godz. 08:15
Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków
Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego.
» więcej
2021-04-13, godz. 10:16
Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
» więcej
2021-04-11, godz. 20:28
"Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji"
Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny.
» więcej