„Poemat Apollinaire’a”, „Terra Incognita” oraz „Copernicus – Our Planet” zabrzmiały w piątek, 11 lutego 2022 roku w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Dzieła napisał Zygmunt Krauze – jeden z najważniejszych polskich kompozytorów naszych czasów. Artysta obchodzi jubileusz 60-lecia pracy twórczej.
- W 1962 roku zagrałem w Filharmonii w Szczecinie koncert dyplomowy wieńczący moje studia muzyczne. Wykonałem wówczas dzieło na fortepian i orkiestrę dętą Igora Strawińskiego. Dziś jestem tu ze swoimi utworami, które niosą ważny przekaz – powiedział Zygmunt Krauze.
- W utworze o Mikołaju Koperniku zawarłem słowa, które były powiedziane w Deklaracji Paryskiej Konwencji Klimatycznej, która dotyczy Ziemi, tak jak dzieło Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”. To deklaracja złożona przez wszystkie kraje świata jest o tym, że będziemy dbać o naszą planetę, bo innej nie mamy. I o tym był ten utwór – uzupełnił kompozytor.
W moich dziełach wokalno-instrumentalnych nie bez znaczenia jest tekst. Również w kompozycji „Copernicus – Our Planet” – dodał artysta.
- Gdyby utwór miał być wykonany na przykład we Francji, byłby śpiewany po francusku, a w Niemczech po niemiecku. Zawsze dbam o to, żeby przekaz, który się znajduje wewnątrz utworu dochodził do słuchacza. Dlatego nie używam łaciny, której praktycznie nikt nie zna. Kiedy piszę utwór wokalny, zwracam baczną uwagę, by tekst był ważny i żeby był zrozumiany przez słuchacza – podsumował Zygmunt Krauze.
Dzieła Zygmunta Krauze owacyjnie przyjęte przez publiczność brawurowo wykonali: kompozytor na fortepianie i pianinie oraz Oder Art Orchestra i Sekstet wokalny proMODERN pod dyrekcją Szymona Morusa.
Spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze w magazynie „Trochę kultury”.
Spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2019-04-04, godz. 18:53
Największa i najciekawsza kolekcja Stoewera trafi do Szczecina [ZDJĘCIA]
Siedem samochodów i siedem rowerów, jeden motorower, 34 maszyny do pisania, ponad 50 maszyn do szycia oraz kilkaset drobnych eksponatów - a wszystko wyprodukowane w Szczecinie - przez działającą na przełomie XIX i XX wieku fabryce Stoewera…
» więcej
2019-04-04, godz. 13:04
Jerzy Wójcik nie żyje
Zmarł Jerzy Wójcik - operator filmowy, reżyser, autor scenariuszy filmowych i teatralnych, jeden ze współtwórców "polskiej szkoły filmowej". Miał 88 lat.
» więcej
2019-04-03, godz. 09:07
Dla kogo Nagroda im. Joanny Kulmowej?
Zmarła w ubiegłym roku poetka Joanna Kulmowa patronem nowej nagrody w dziedzinie literatury.
» więcej
2019-03-31, godz. 19:01
"Było fantastycznie". Mikromusic koncertuje w S1 Radia Szczecin [ZDJĘCIA]
W studiu S-1 Radia Szczecin zakończył się drugi niedzielny koncert zespołu Mikromusic.
» więcej
2019-03-31, godz. 08:46
Anegdoty i historie w teatrze, czyli najnowsza propozycja "Kameralnego"
Od A do Z, czyli od Andrzeja do Zaorskiego to najnowsza propozycja Teatru Kameralnego w Szczecinie.
» więcej
2019-03-30, godz. 17:05
Rockowe granie w S1. Pierwszy koncert Rosegarden
O 18 w sobotę w studiu koncertowym S1 Radia Szczecin rozpocznie się występ zespołu Rosegarden.
» więcej
2019-03-28, godz. 00:03
Zespół PowerPlant zagrał na scenie Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2019-03-27, godz. 10:11
Początki chrześcijaństwa na deskach Teatru Współczesnego
Początki chrześcijaństwa to temat najnowszej premiery w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. "Judaszaweł" Bartosza Żurowskiego to historia Apostoła Piotra i Ewangelisty Łukasza, którzy prowadzą badania rekonstrukcyjne nad historią…
» więcej
2019-03-26, godz. 20:18
Co to będzie? Kto przybędzie? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Tym razem w cyklu [3x1], jak twierdzi zespół, ciężkie brzmienie łagodne dla uszu.
» więcej
2019-03-26, godz. 18:55
Osoby słabo widzące i słyszące poczuły Operę [ZDJĘCIA]
Przez pół roku brali udział w warsztatach, a teraz pokazują swoje prace. To uczestnicy projektu "Poczuj Operę", którego finał można było oglądać we wtorek w szczecińskiej Operze na Zamku.
» więcej