"A ponad kulami latały brylanty", czyli twórczość Baczyńskiego w Starej Rzeźni. Spektakl, w reżyserii Przemysława Tejkowskiego, to opowieść o stracie bliskiej osoby oraz poszukiwaniu ukojenia we wspomnieniach.
Tekst składa się w całości z wierszy i prozy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Całość przedstawienia obsadzona jest w brutalnej, wojennej rzeczywistości.
Scenografię przygotowuje Krystyna Anna Obuszko, a muzykę - Jacek Chrobak. Spektakl został wzbogacony o utwory wokalne do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.
Spytaliśmy widzów, dlaczego wybrali ten spektakl: - Baczyński to wielki poeta, który w bardzo młodym wieku niestety zmarł. Jestem tu przede wszystkim dlatego, że jego poezja okresu wojennego, to jest coś, co lubię. Wizje katastroficzne Baczyńskiego, to jest coś rzadko spotykanego ogólnie w poezji. - Kamil Baczyński tworzył przepiękną poezję. Znam kulisy jego śmierci w Powstaniu Warszawskim. Był wybitnym poetą, a to przedstawienie poświęcono jego pamięci - mówili.
- Nigdy nie miałam okazji, żeby tutaj w Szczecinie, w tak wyjątkowym miejscu być, bo to Stara Rzeźnia. Podoba nam się tu bardzo i ciekawa jestem jaki będzie odbiór publiczności - powiedziała Adrianna Kieś, aktorka.
Prócz niej wystąpił Przemysław Tejkowski.
Prócz niej wystąpił Przemysław Tejkowski.
- Szczecin dlatego, że jest od dawna umiłowanym miastem, pomimo, że jest bardzo daleko od Rzeszowa, to mam tu wielu przyjaciół, między innymi kolegę, radnego Roberta Stankiewicza; łączy nas niejedna pasja, w tym: poezja. Baczyński dlatego, że jest to jeden z najwybitniejszych i najbardziej przemawiających do moich uczuć, do mojego umysłu, poeta. Człowiek, który w dwadzieścia kilka lat przeżył to, na co my mamy swoje - niejednokrotnie dłuższe - życie - dodał Tejkowski.
Zaprezentowano takie utwory jak: "Wyroki", "Pokolenie" czy "Elegia o chłopcu polskim". Za inscenizację odpowiedzialny jest duet: Szczęsny i Terlikowski.
Scenografię przygotowuje Krystyna Anna Obuszko, a muzykę - Jacek Chrobak. Spektakl został wzbogacony o utwory wokalne do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.
Zobacz także
2021-08-22, godz. 09:44
Rozpoczęły się Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie
Zespół pieśni "Krajka" z Przemyśla wystąpił w sobotę w cerkwi greckokatolickiej w ramach inauguracji 24. Dni Kultury Ukraińskiej.
» więcej
2021-08-21, godz. 18:54
Por Fiesta/Fuente na 5. Meisinger Music Festival
Kolejną odsłoną 5. Meisinger Music Festival będzie sobotni koncert muzyki flamenco i Bliskiego Wschodu. W stargardzkiej Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata wystąpi słynny zespół Por Fiesta/Fuente.
» więcej
2021-08-21, godz. 17:50
Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie
Z powodów pandemii nie zaproszono zespołów z Ukrainy, jak to miało miejsce od lat, ale będą artyści z mniejszości ukraińskiej zamieszkującej Polskę oraz twórcy przebywający od jakiegoś czasu w naszym kraju.
» więcej
2021-08-21, godz. 16:37
Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku
12. Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku zawędrował do Drawska Pomorskiego. Ideą przewodnią Festiwalu jest interdyscyplinarna prezentacja miejsc związanych z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego w dialogu z muzyką na terenie…
» więcej
2021-08-20, godz. 14:35
Gwiazda Opery nagrywa płytę w Filharmonii
W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie trwa nagranie płyty z wybitnym włoskim dyrygentem Pier Giorgio Morandim. Solistą jest światowej sławy baryton m.in. nowojorskiej Metropolitan Opera, Artur Ruciński.
» więcej
2021-08-17, godz. 16:05
Andrzej Wierciński zelektryzował publiczność [WIDEO, ZDJĘCIA]
Brawa na stojąco i bisy zamknęły poniedziałkowy koncert w Willi Lentza w Szczecinie. Zabrzmiały kompozycje Chopina w brawurowej interpretacji Andrzeja Wiercińskiego.
» więcej
2021-08-17, godz. 11:06
"Szkoda, żeby ta historia uległa zapomnieniu". Jest książka o "Czekoladzie"
"Wojenna odyseja Zbigniewa Piaseckiego ps. Czekolada" pod takim tytułem ukazała się książka wywiad z najbardziej znanym w Szczecinie kombatantem, żołnierzem Armii Krajowej.
» więcej
2021-08-17, godz. 09:19
Protesty na Białorusi - wystawa w Instytucie Pileckiego [ZDJĘCIA]
Zbiór wyjątkowych fotografii ukazujących pokojowe protesty na Białorusi można obejrzeć w Berlinie. Wystawę pt.: "Niech żyje Białoruś!" przygotował Instytut Pileckiego.
» więcej
2021-08-16, godz. 13:44
Andrzej Wierciński przed Konkursem Chopinowskim [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nokturny, etiudy i scherza Fryderyka Chopina zabrzmią w poniedziałek w Willi Lentza w Szczecinie.
» więcej
2021-08-16, godz. 09:25
Wystartowała 12. edycja Festiwalu na Gotyckim Szlaku
W niedzielę, po raz dwunasty wyruszył w trasę Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku. Jak zwykle, inauguracja odbyła się w Kołbaczu, koncertem w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
» więcej