"A ponad kulami latały brylanty", czyli twórczość Baczyńskiego w Starej Rzeźni. Spektakl, w reżyserii Przemysława Tejkowskiego, to opowieść o stracie bliskiej osoby oraz poszukiwaniu ukojenia we wspomnieniach.
Tekst składa się w całości z wierszy i prozy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Całość przedstawienia obsadzona jest w brutalnej, wojennej rzeczywistości.
Scenografię przygotowuje Krystyna Anna Obuszko, a muzykę - Jacek Chrobak. Spektakl został wzbogacony o utwory wokalne do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.
Spytaliśmy widzów, dlaczego wybrali ten spektakl: - Baczyński to wielki poeta, który w bardzo młodym wieku niestety zmarł. Jestem tu przede wszystkim dlatego, że jego poezja okresu wojennego, to jest coś, co lubię. Wizje katastroficzne Baczyńskiego, to jest coś rzadko spotykanego ogólnie w poezji. - Kamil Baczyński tworzył przepiękną poezję. Znam kulisy jego śmierci w Powstaniu Warszawskim. Był wybitnym poetą, a to przedstawienie poświęcono jego pamięci - mówili.
- Nigdy nie miałam okazji, żeby tutaj w Szczecinie, w tak wyjątkowym miejscu być, bo to Stara Rzeźnia. Podoba nam się tu bardzo i ciekawa jestem jaki będzie odbiór publiczności - powiedziała Adrianna Kieś, aktorka.
Prócz niej wystąpił Przemysław Tejkowski.
Prócz niej wystąpił Przemysław Tejkowski.
- Szczecin dlatego, że jest od dawna umiłowanym miastem, pomimo, że jest bardzo daleko od Rzeszowa, to mam tu wielu przyjaciół, między innymi kolegę, radnego Roberta Stankiewicza; łączy nas niejedna pasja, w tym: poezja. Baczyński dlatego, że jest to jeden z najwybitniejszych i najbardziej przemawiających do moich uczuć, do mojego umysłu, poeta. Człowiek, który w dwadzieścia kilka lat przeżył to, na co my mamy swoje - niejednokrotnie dłuższe - życie - dodał Tejkowski.
Zaprezentowano takie utwory jak: "Wyroki", "Pokolenie" czy "Elegia o chłopcu polskim". Za inscenizację odpowiedzialny jest duet: Szczęsny i Terlikowski.
Scenografię przygotowuje Krystyna Anna Obuszko, a muzykę - Jacek Chrobak. Spektakl został wzbogacony o utwory wokalne do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.
Zobacz także
2022-11-16, godz. 21:03
Filmy o górach za tydzień w Szczecinie [ZDJĘCIA]
10. Przegląd Filmów o Górach ruszy w Szczecinie już za tydzień. Zaplanowano niemal tysiąc minut projekcji, do tego spotkania autorskie i panele dyskusyjne oraz wystawy.
» więcej
2022-11-14, godz. 20:35
Zmarł Jerzy Połomski
W wieku 89 lat zmarł piosenkarz Jerzy Połomski - poinformowała PAP menadżerka artysty. Ostatnie lata życia spędził w Skolimowie.
» więcej
2022-11-11, godz. 18:48
Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Szczecin. Zagrała Orkiestra Wojskowa [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wykonuje muzykę marszowo-paradną, rozrywkową, a także patriotyczno-religijną i marynistyczną. Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu zagrała w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego.
» więcej
2022-11-11, godz. 15:55
Święto Niepodległości z dyrygentem Antonim Witem w Złotej Sali Filharmonii
Karierę zaczynał od asystentury u boku Herberta von Karajana w Filharmonii Berlińskiej. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach świata. W swojej długiej i nadzwyczajnej karierze nagrał ponad 200 albumów.
» więcej
2022-11-07, godz. 14:27
„Dziady Moje” nowa wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Wystawę prac Kuby Konarzewskiego malarza, fotografa i scenografa - „Dziady Moje” można oglądać w najmłodszej galerii wystawienniczej w Szczecinie "Zapach Sztuki".
» więcej
2022-11-06, godz. 12:54
Willa Lentza w rytmie poloneza [WIDEO, ZDJĘCIA]
Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre…
» więcej
2022-11-06, godz. 08:13
Polskie filmy w Chicago
W Chicago rozpoczynają się pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie zobaczą ponad 60 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. To największy pokaz polskiego kina poza granicami naszego kraju.
» więcej
2022-11-05, godz. 14:30
W Willi Lentza „Poloneza czas zacząć...”
Ruszyła kampania wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Do akcji włączyła się Willa Lentza w Szczecinie dzisiejszym wydarzeniem pod tytułem „Polonez&Willa”.
» więcej
2022-11-05, godz. 09:38
Chór im. prof. Jana Szyrockiego zainaugurował obchody 70-lecia istnienia [WIDEO, ZDJĘCIA]
Trzema bisami i gromkimi brawami publiczności śpiewającej z artystami, zakończył się wczoraj w Radiu Szczecin koncert Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
» więcej
2022-11-05, godz. 09:16
Najnowszy film Marka Osajdy. Przedstawił historię znanego plakacisty
Historię Lexa Drewińskiego, twórcy plakatów nagradzanych na prestiżowych konkursach na całym świecie, opowiedział w swoim najnowszym filmie Marek Osajda.
» więcej