"Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza wypełniły sobotni koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza".
Punktem kulminacyjnym wieczoru zorganizowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie była światowa prapremiera utworu "Było kiedyś morze szkliste" wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
Punktem kulminacyjnym wieczoru zorganizowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie była światowa prapremiera utworu "Było kiedyś morze szkliste" wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
W moim dziele napisanym na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną wykorzystałem fragmenty Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie" i wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze" oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – powiedział twórca.
- To był dla mnie wielki zaszczyt – uczestnictwo w tym wydarzeniu, w tym koncercie i duże osobiste przeżycie. Również z tego powodu, że na tym cmentarzu, w moim rodzinnym mieście, właśnie są pochowani moi bliscy. Miałem wrażenie, że gdzieś w otchłani słuchają ze mną tego utworu – dodał Michał Dobrzyński.
Kompozycję wykonała światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.
- Cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego jest bardzo ciekawym przykładem połączenia współczesności z tradycją. Też są o przemijaniu do relacji z tymi, którzy odeszli. Piękne, pełne symboliki w warstwie muzycznej oraz tekstowej no i wielka przyjemność ze współpracy ze wspaniałą orkiestrą i oczywiście z wybitną solistką, Panią Urszulą Kryger, która wykonała te pieśni w sposób zjawiskowy – podsumował dyrygent.
Wieczór był poświęcony także narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą.
Zobacz także
2020-06-09, godz. 20:34
Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]
Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni.
» więcej
2020-06-08, godz. 16:39
Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie
Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach.
» więcej
2020-06-07, godz. 17:01
Był remont wiekowych organów. W niedzielę „Koncert Grünebergowski”
Pierwszy w tym roku „Koncert Grünebergowski” odbędzie się o godzinie 19 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach.
» więcej
2020-06-06, godz. 18:54
Opera na Zamku zaprasza na balet w sieci [WIDEO]
Opera na Zamku w Szczecinie w sobotę nie zaprasza do siebie, do teatru, ale na swój kanał w serwisie YouTube. Od dziś można oglądać tam balet „Pieśń o ziemi" z żywiołową muzyką Romana Palestra, w choreografii włoskiego mistrza…
» więcej
2020-06-03, godz. 12:55
Bez spektakli i filmów jeszcze po 6 czerwca
Od 6 czerwca rusza czwarty etap odmrażania gospodarki w ramach którego do działalności będą mogły wrócić kina, teatry, opery czy filharmonie. Jednak nie w Szczecinie.
» więcej
2020-06-01, godz. 20:51
Dzień Dziecka w małej księgarni...
"Książka na Dzień Dziecka" - z taką propozycją wyszły szczecińskie małe księgarnie.
» więcej
2020-05-31, godz. 14:57
Szerokie horyzonty Krzysztofa Meisingera
Krzysztof Meisinger podpisał lukratywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną „Chandos”.
» więcej
2020-05-31, godz. 10:52
Dzień Dziecka w księgarni
Na Dzień Dziecka w literackim wydaniu zaprasza jedna z najmłodszych - jeśli nie najmłodsza - księgarnia w Szczecinie.
» więcej
2020-05-30, godz. 17:53
Marek Grechuta wciąż inspiruje [WIDEO]
Artyści z Piwnicy pod Baranami i studenci z pedagogami Akademii Sztuki w Szczecinie wspólnie zagrali w #OrkiestrzeDomowej.
» więcej
2020-05-30, godz. 12:33
"Wehikuł czasu" w Puszczy Bukowej [ZDJĘCIA]
Zdjęcia niemieckiego sanatorium i obrazy malowane korą, kawą i herbatą na wystawie w Puszczy Bukowej.
» więcej