"Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza wypełniły sobotni koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza".
Punktem kulminacyjnym wieczoru zorganizowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie była światowa prapremiera utworu "Było kiedyś morze szkliste" wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
Punktem kulminacyjnym wieczoru zorganizowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie była światowa prapremiera utworu "Było kiedyś morze szkliste" wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
W moim dziele napisanym na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną wykorzystałem fragmenty Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie" i wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze" oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – powiedział twórca.
- To był dla mnie wielki zaszczyt – uczestnictwo w tym wydarzeniu, w tym koncercie i duże osobiste przeżycie. Również z tego powodu, że na tym cmentarzu, w moim rodzinnym mieście, właśnie są pochowani moi bliscy. Miałem wrażenie, że gdzieś w otchłani słuchają ze mną tego utworu – dodał Michał Dobrzyński.
Kompozycję wykonała światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.
- Cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego jest bardzo ciekawym przykładem połączenia współczesności z tradycją. Też są o przemijaniu do relacji z tymi, którzy odeszli. Piękne, pełne symboliki w warstwie muzycznej oraz tekstowej no i wielka przyjemność ze współpracy ze wspaniałą orkiestrą i oczywiście z wybitną solistką, Panią Urszulą Kryger, która wykonała te pieśni w sposób zjawiskowy – podsumował dyrygent.
Wieczór był poświęcony także narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą.
Zobacz także
2020-02-25, godz. 18:45
Jubileusz Pałacu Młodzieży. Wystawa w Książnicy Pomorskiej
70-lecie działalności świętuje Pałac Młodzieży w Szczecinie. Z tej okazji we wtorek w Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę prac artystycznych, które powstawały w pracowniach instytucji.
» więcej
2020-02-25, godz. 07:12
Obchody 70-lecia Pałacu Młodzieży
Bawił, uczył i wychowywał wiele pokoleń szczecinian, a teraz świętuje swoje 70-lecie. Pałac Młodzieży rozpoczyna huczne obchody swojego jubileuszu.
» więcej
2020-02-22, godz. 16:16
Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie
Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej