Około pięciuset śpiewaków z Polski i zagranicy przedstawi utwory wokalne z różnych stron świata. W niedzielę w Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy w Polsce festiwal pieśni chóralnej - Międzynarodowy im. Profesora Jana Szyrockiego.
W naszym kraju jest to jedyny festiwal, który nieprzerwanie trwa od 57 lat. Żaden stan wojenny, czy pandemia nie przeszkodziły naszemu śpiewaniu – powiedział prof. Dariusz Dyczewski – dyrektor artystyczny Festiwalu.
- Profesor Jan Szyrocki i Chór „Hejnał” w 1965 roku zorganizowali zlot chórów kolejarskich z występami w Szczecinie. Jednym z towarzyszących był koncert w Międzyzdrojach. I tak narodził się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej – uzupełnił profesor.
Ponad 20 chórów stanie w szranki konkursowe w kategorii Musica Sacra o Główną Nagrodę – Bursztynową Aureolę Św. Piotra Apostoła i Grand Prix Festiwalu – dodał Dyczewski.
- Cała plejada zespołów z Polski, m.in. z Wrocławia, Bydgoszczy, Lublina, Warszawy, ze Starachowic, z Siedlec, ale również chóry z zagranicy. Będzie na przykład chór polsko-niemiecki oraz z Czech i oczywiście z Ukrainy. Zespoły przedstawią pieśni z różnych epok, od muzyki dawnej po współczesną, także zapraszam codziennie na super koncerty do 24 czerwca – podsumował prof. Dariusz Dyczewski.
Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. A wystąpią chóry: Kameralny „Sophia” z Kijowa i obchodzący 75-lecie istnienia „Hejnał” ze Szczecina.
Więcej szczegółów można znaleźć tu.
Zobacz także
2020-06-10, godz. 17:49
Pleciuga ze wsparciem marszałka
400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d…
» więcej
2020-06-10, godz. 17:40
Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
» więcej
2020-06-09, godz. 20:34
Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]
Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni.
» więcej
2020-06-08, godz. 16:39
Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie
Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach.
» więcej
2020-06-07, godz. 17:01
Był remont wiekowych organów. W niedzielę „Koncert Grünebergowski”
Pierwszy w tym roku „Koncert Grünebergowski” odbędzie się o godzinie 19 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach.
» więcej
2020-06-06, godz. 18:54
Opera na Zamku zaprasza na balet w sieci [WIDEO]
Opera na Zamku w Szczecinie w sobotę nie zaprasza do siebie, do teatru, ale na swój kanał w serwisie YouTube. Od dziś można oglądać tam balet „Pieśń o ziemi" z żywiołową muzyką Romana Palestra, w choreografii włoskiego mistrza…
» więcej
2020-06-03, godz. 12:55
Bez spektakli i filmów jeszcze po 6 czerwca
Od 6 czerwca rusza czwarty etap odmrażania gospodarki w ramach którego do działalności będą mogły wrócić kina, teatry, opery czy filharmonie. Jednak nie w Szczecinie.
» więcej
2020-06-01, godz. 20:51
Dzień Dziecka w małej księgarni...
"Książka na Dzień Dziecka" - z taką propozycją wyszły szczecińskie małe księgarnie.
» więcej
2020-05-31, godz. 14:57
Szerokie horyzonty Krzysztofa Meisingera
Krzysztof Meisinger podpisał lukratywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną „Chandos”.
» więcej
2020-05-31, godz. 10:52
Dzień Dziecka w księgarni
Na Dzień Dziecka w literackim wydaniu zaprasza jedna z najmłodszych - jeśli nie najmłodsza - księgarnia w Szczecinie.
» więcej