Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Materiały prasowe Festiwalu
Fot. Materiały prasowe Festiwalu
Przypomnienie dokonań jednego z najbardziej znanych europejskich rodów organmistrzów Grünebergów – dziś w Konarzewie inauguracja Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Pomysłodawcy wydarzenia próbują przywrócić świetność brzmienia zabytkowym instrumentom. Jeden z wielu znajduje się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP – powiedział proboszcz świątyni ksiądz Marcin Smoliga.

- To są organy z 1889 roku o numerze 298. Na tabliczce znamionowej jest literka B, czyli Barnim Grüneberg oraz Stettin. Jest to instrument dobrze brzmiący, który w ostatnich latach przeszedł remont. Mam nadzieję, że to będzie słychać w czasie koncertu – uzupełnił ksiądz Marcin Smoliga.

Podczas inauguracyjnego zabrzmią utwory Antonia Albinoniego, Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Giuseppe Gherardeschiego, Georga Friedricha Händla, Louisa Jamesa Alfreda Lefébure’a-Wély’ego, Carla Loewego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonia Vivaldiego w wkonaniu Tria Harmonijek Ustnych "Animato" i organistki Małgorzaty Klorek. Początek wydarzenia o godzinie 16 w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie (powiat gryficki, gmina Karnice). Wstęp wolny.

Koncerty Festiwalu współfinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie i Dworek Prawdzic w Niechorzu organizują Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Rzymskokatolicka Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Konarzewie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-02-08, godz. 08:16 Nominacje do Oscarów. Jest polski akcent W Los Angeles zostaną ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. » więcej 2022-02-06, godz. 16:28 "Świecie dziwny / Coming Together" na deskach Opery [ZDJĘCIA] To opowieść o akceptacji, pogardzie, tolerancji i stereotypach. Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na spotkanie z baletem w dwóch częściach pt. "Świecie dziwny / Coming Together". » więcej 2022-02-05, godz. 20:21 "MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA] Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy. » więcej 2022-02-05, godz. 09:41 Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury. » więcej 2022-02-03, godz. 20:06 Almanach 2022 Szczecińskiego Westendu [ZDJĘCIA] Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa… » więcej 2022-02-03, godz. 07:57 Miniatury polskie w Filharmonii z wybitym skrzypkiem Piotrem Pławnerem Kompozycje Romana Satkowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego zabrzmiały w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2022-01-31, godz. 16:09 Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Portrety trzech pokoleń twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki zdobią ściany Galerii przy Cerkwi. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzono wystawę pod tytułem „Twarze ZAiKS-u”. » więcej 2022-01-30, godz. 19:24 65 lat temu wystawiono w Szczecinie pierwszą operetkę Na scenie szczecińskiej Opery trwa niezwykłe widowisko muzyczne - "Kraina uśmiechu" Franza Lehára. Minęło 65 lat od pierwszej premiery na scenie muzycznej Szczecina i wtedy, w 1957 roku, była to również "Kraina uśmiechu". » więcej 2022-01-30, godz. 19:02 Wyjątkowy koncert Chóru Akademii Morskiej [WIDEO, ZDJĘCIA] Kolędy i inne pastorałki w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej można było usłyszeć w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. » więcej 2022-01-30, godz. 17:36 Wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia "Wyrka. Utracony wołyński raj" - to tytuł książki Małgorzaty Witko. Szczecińska autorka przelała na papier wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia, w tym między innymi swojej najbliższej rodziny. » więcej
85868788899091