Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Orkiestra Filharmonii w Szczecinie koncertuje na Festiwalu Choriner Musicsommer w Niemczech. Fot. Kamila Kozioł / Filharmonia w Szczecinie [Archiwum]
Orkiestra Filharmonii w Szczecinie koncertuje na Festiwalu Choriner Musicsommer w Niemczech. Fot. Kamila Kozioł / Filharmonia w Szczecinie [Archiwum]
W murach niemieckiego opactwa Chorin trwa Międzynarodowy Festiwal Choriner Musiksommer. Podczas tegorocznej edycji zagra dziś (31 lipca 2022 roku) między innymi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego.
Solistą będzie koncertujący na całym świecie wybitny skrzypek Jakub Jakowicz, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

- Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie do wzięcia udziału w tym koncercie, tym bardziej, że fascynujące ruiny kościoła i zabudowań klasztornych opactwa sprzyjają występom – powiedział artysta.

- Zagram mój ulubiony Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena, który wykonuję od wielu lat. To jest niesamowite dzieło romantyczne, bowiem czuć w nim ducha Rewolucji Francuskiej, która wprowadziła szereg zmian w życiu społecznym – dodał Jakub Jakowicz.

Szczecińskich symfoników poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego doskonały Norbert Twórczyński.

- To co zapoczątkujemy w części pierwszej koncertu, czyli ten wybuch wolności praw człowieka, podejmiemy też w części drugiej Piątą Symfonią c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena, ponieważ jest to utwór, który również traktuje o ideałach rewolucji, o triumfie wolności i praw człowieka – uzupełnił Norbert Twórczyński.

Na program festiwalowego koncertu, który rozpocznie się dziś o godzinie 15, złoży się także Uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-08-03, godz. 20:35 "Magia obłoków" w Teatrze Polskim 'Magią obłoków' według scenariusza i w reżyserii Adama Opatowicza rozpoczął się w czwartek wieczorem nowy sezon w nowym budynku Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2023-07-30, godz. 08:46 Helena Vondráčková odsłoniła swoją gwiazdę w Szczecinie [ZDJĘCIA] W 2017 roku reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię ery big-beatu, Sorrento. Dwa lata później na granitowych płytach wejścia do willi, po raz pierwszy odsłonięto gwiazdy upamiętniające artystów polskiej muzyki rozrywkowej. » więcej 2023-07-29, godz. 10:10 Owacyjne przyjęcie Heleny Vondráčkovej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt przebojów nie tylko ery big-beatu zabrzmiało w piątek w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec. » więcej 2023-07-28, godz. 16:01 "Ostatnie tango z Herbertem" w S1 Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziś mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystawiono monodram Przemysława Tejkowskiego zatytułowany 'Ostatnie Tango z Herbertem'. » więcej 2023-07-28, godz. 12:20 "Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem" 28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością. » więcej 2023-07-26, godz. 15:20 Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA] Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz… » więcej 2023-07-23, godz. 12:38 Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2023-07-20, godz. 14:30 Muzyka z Antypodów w Szczecinie! » więcej 2023-07-15, godz. 13:32 „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA] „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt. » więcej 2023-07-14, godz. 09:14 "Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce… » więcej
34353637383940