Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Bartłomiej Nizioł gra na skrzypcach z 1727 roku zbudowanych przez Bartolomeo Giuseppe Antonio del Gesù z rodu słynnych włoskich lutników Guarnerich. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Bartłomiej Nizioł gra na skrzypcach z 1727 roku zbudowanych przez Bartolomeo Giuseppe Antonio del Gesù z rodu słynnych włoskich lutników Guarnerich. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Wielkie dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Böhma, Jehana Alaina, Michała Kocota oraz Eugène’a Ysaÿe’a zabrzmiały dziś w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Solistą wieczoru był Bartłomiej Nizioł – światowej sławy polski skrzypek od lat mieszkający w Szwajcarii, Ambasador naszego miasta i kraju uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Szczecina w 1991 roku.

Bardzo chętnie wracam do Kamienia Pomorskiego na ten fantastyczny Festiwal. Przy okazji odwiedzam rodzinny Szczecin. Cieszę się, że licznie zgromadzona publiczność tak gorąco przyjęła mój występ, dlatego z przyjemnością bisowałem. Zagrałem na wspaniałych skrzypcach – powiedział artysta.

- To jest instrument z 1727 roku z rodziny Guarnerich – tego najsłynniejszego Guarneriusa – Bartolomeo Giuseppe Antonio del Gesù. Na początku nie byłem nim zachwycony, ponieważ moja technika grania nie była dopasowana do tego instrumentu. Wcześniej grałem na Stradivariusie. Dopiero po pewnym okresie codziennych ćwiczeń nauczyłem się grać na skrzypcach Gaurneriusa – uzupełnił muzyk.

Skrzypce nie brzmiałyby tak pięknie, gdyby nie mój smyczek – dodał Nizioł.

- To jest smyczek z 1850 roku zrobiony w Paryżu przez najsłynniejszego mistrza Dominique’a Pekata. Włosie w smyczku nie jest aż tak bardzo ważne, jak drewno. Z reguły w XIX wieku sprowadzano z Brazylii specjalne drewno fernambuk. Do wyrobu smyczków jest idealne – stwierdził Bartłomiej Nizioł.

Podczas festiwalowego koncertu, który prowadził Mirosław Kosiński, na zabytkowych organach zagrał Michał Kocot.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-04-18, godz. 17:55 Zespół Dagadana wydał płytę, która "ma dawać ludziom nadzieję" [ZDJĘCIA] Polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, laureat wielu międzynarodowych nagród, także m.in. polskiego „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”, wydał krążek pt. „Tobie”. Grupa powstała 13 lat temu z potrzeby… » więcej 2021-04-18, godz. 13:19 "Mój Paryż", czyli śladami królowej twista Nieznane fotografie królowej polskiego twista zrobione w stolicy Francji w 1970, właśnie ukazały się w książce 'Mój Paryż - śladami Heleny Majdaniec'. » więcej 2021-04-16, godz. 17:29 Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki Z okazji 'Światowego Dnia Głosu' Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. 'Musically - Visually' to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii. » więcej 2021-04-16, godz. 11:40 „Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA] „Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-04-14, godz. 08:15 Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego. » więcej 2021-04-13, godz. 10:16 Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha. » więcej 2021-04-11, godz. 20:28 "Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji" Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny. » więcej 2021-04-10, godz. 13:15 "Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Pożegnanie legendy [WIDEO] Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74… » więcej 2021-04-09, godz. 10:14 Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne. » więcej 2021-04-09, godz. 09:37 Ramon Tebar i Piotr Wybraniec w Filharmonii Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman. » więcej
115116117118119120121