Owacjami na stojąco, burzą braw i bisem zakończył się w środę wieczór w słynnej berlińskiej Konzerthaus. Kompozycje Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza i Beli Bartóka zagrali światowej sławy polski wiolonczelista Marcin Zdunik oraz International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva z Azerbejdżanu.
Chciałem zagrać w tej Orkiestrze, żeby między innymi wystąpić w słynnej Konzerthaus w Berlinie na prestiżowym Festiwalu Międzynarodowych Orkiestr Młodzieżowych – Youth Euro Classic – powiedział waltornista Rafał Kowalczyk.
- Pierwszy raz tutaj występowałem. To było fantastyczne przeżycie i mam nadzieję, że jeszcze tutaj uda mi się zagrać – uzupełnił waltornista.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie za stworzenie tej międzynarodowej Orkiestry. Także dumni, że dostaliśmy się do niej w tym roku, tym bardziej, że obchodzony jest jubileusz 10-lecia istnienia tego unikatowego projektu edukacyjnego, no i ta możliwość zagrania w Konzerthaus – dodał skrzypek Antoni Figurski.
- Dodatkowym akcentem tego koncertu było to, że mogliśmy zagrać Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego pod batutą zwycięzcy Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego i ze zwycięzcą Konkursu Wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, więc ten nasz patron wciąż przewija się w działalności Orkiestry, co jest dla nas również wspaniałe – podsumował skrzypek.
Program berlińskiego Konzerthaus powtórzony będzie w piątek, 19 sierpnia 2022 roku o godzinie 19 w Złotej sali Filharmonii w Szczecinie.
Z orkiestrą ILYO będzie można się spotkać także w czwartek o godzinie 19 podczas muzycznego happeningu „Harmonia” na placu Solidarności w Szczecinie. Wstęp jest bezpłatny.
Zobacz także
2019-08-14, godz. 14:00
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego na Festiwalu „Sacrum Non Profanum” [ZDJĘCIA]
Każdego roku w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach prezentowane są prawykonania utworów dziewięciu młodych kompozytorów. Wykonawcami są uczniowie, studenci i pedagodzy uczelni oraz szkół…
» więcej
2019-08-13, godz. 15:04
"Litanie Ostrobramskie" Moniuszki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
W poniedziałek w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie wystąpili wybitni polscy soliści, Chór im. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie oraz…
» więcej
2019-08-13, godz. 12:02
Grand Prix SAWP dla Szymona Wyrzykowskiego
Szymon Wyrzykowski, dyrektor Chóru Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego im. Jana Szyrockiego w Szczecinie, otrzymał Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.
» więcej
2019-08-13, godz. 08:42
Barwy świata w Kołobrzegu - zaczyna się Interfolk
Artyści m.in. z Chile, Kolumbii, Hiszpanii, Turcji, Gruzji i oczywiście - Polski - wezmą udział w festiwalu Interfolk.
» więcej
2019-08-12, godz. 11:18
"Litanie Ostrobramskie" Moniuszki w Berlinie [ZDJĘCIA]
XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum” zawitał w niedzielę w Berlinie.
» więcej
2019-08-11, godz. 16:06
Kolejne muzyczne spotkania w Kołowie [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Kołowie odbyły się siódme letnie spotkania z muzyką „W dzień ponury - Kresy”.
» więcej
2019-08-11, godz. 10:22
Ińskie Lato Filmowe rozkręca się [ZDJĘCIA]
Projekcje, koncerty i dyskusje. 46. Ińskie Lato Filmowe rozwija się. Byli pierwsi znakomici goście, były gorące dyskusje i dobra zabawa na koncercie "Bubu Króla".
» więcej
2019-08-11, godz. 09:56
„Straszny Dwór” na festiwalu „Sacrum Non Profanum” [WIDEO, ZDJĘCIA]
Znane arie i pieśni z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki zabrzmiały w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu „Sacrum Non Profanum”.
» więcej
2019-08-10, godz. 19:17
Ostatni dzień Festiwalu im. Marka Grechuty
Kilkanaście koncertów, spotkania autorskie, wystawy fotografii i malarstwa - to wszystko na Festiwalu im. Marka Grechuty.
» więcej
2019-08-10, godz. 13:38
Niezwykły jubileusz podczas „Sacrum Non Profanum”
„Raschèr Saxophone Quartet” świętował swoje 50. urodziny w trakcie XV festiwalu „Sacrum Non Profanum”.
» więcej