Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Sławomir Wilk – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Serhija Khorovetsa. Fot. Vitaliy Hrabar
Sławomir Wilk – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Serhija Khorovetsa. Fot. Vitaliy Hrabar
„Pieśń o ziemi” Romana Palestra – patrona Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie i Poemat symfoniczny „Grażyna” Borysa Latoszyńskiego wypełniły program niedzielnego koncertu w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Zabrzmiał również Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.
Znane dzieło przejmująco wykonał Sławomir Wilk. Artysta gorąco przyjęty przez publiczność zagrał na bis słynną Etiudę Rewolucyjną wielkiego Fryderyka. Doskonałym wykonaniem utworu dał wyraz solidaryzowania się z bohaterskim Narodem Ukraińskim.

- Miałem ogromną przyjemność wystąpić dla lwowskiej publiczności, z którą się już dobrze znam, bo grałem tutaj niejednokrotnie w tej przepięknej sali koncertowej Filharmonii Narodowej ze wspaniałą orkiestrą oraz znakomitym dyrygentem. Tym razem symfoników prowadził Serhij Khorovets. No i bardzo się cieszę, że mogłem dodać otuchy w tych trudnych czasach słuchaczom – uzupełnił pianista.

Dziś w Lwowskiej Filharmonii Narodowej wystąpią muzycy znanego Phoenix String Quartet – powiedział Aleksander Polaczok – dyrektor Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnickim.

- Zagrają trzy kwartety, w tym kwartet Romana Palestra – patrona Festiwalu, a także jego ideowego nauczyciela Karola Szymanowskiego i ukraińskiego kompozytora Jewhena Stankowycza. W każdym festiwalowym koncercie łączy się muzyka ukraińska i muzyka polska. To jest bardzo ważne dla dzisiejszej Ukrainy, w której trwa wojna. Myślę, że to jest też ważne dla Polaków, którzy odkrywają muzykę ukraińską – podsumował Aleksander Polaczok.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Polskiej Za Granicą – państwowego funduszu docelowego.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.

Zobacz także

2022-06-12, godz. 11:32 W hołdzie "Tym, którzy nie powrócili z morza" [ZDJĘCIA] 'Adagietto' z 'Raju utraconego' Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny 'Powracające fale' op. 9 Mieczysława Karłowicza wypełniły sobotni koncert 'Tym, którzy nie powrócili z morza'. Punktem kulminacyjnym wieczoru… » więcej 2022-06-11, godz. 17:43 Światowa prapremiera kompozycji "Było kiedyś morze szkliste" Michała Dobrzyńskiego Około stu wykonawców wystąpi dziś w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem 'Tym, którzy nie powrócili z morza'. » więcej 2022-06-11, godz. 12:39 60 lat Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie [ZDJĘCIA] 60 lat temu w Szczecinie odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła takie talenty jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek czy Kasia Sobczyk. » więcej 2022-06-09, godz. 18:12 "Fascynujące brzegi Odry w oczach artysty" [ZDJĘCIA] Odra na zdjęciach niemieckiego fotografa Götza Lemberga. Rezultaty jego podróży można oglądać na wystawie w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2022-06-09, godz. 15:17 Margaret gościem Radia Szczecin Dzień przed wydaniem nowego singla Margaret opowiadała nam o planach na kolejny album, projektowaniu ubrań, czy podróżach. » więcej 2022-06-07, godz. 16:33 "Dziewczęta z tamtych lat". Nowa wystawa w CDP [ZDJĘCIA] 48 archiwalnych fotografii młodych kobiet, które podczas II wojny światowej pełniły role m.in sanitariuszek, łączniczek i kurierek można oglądać od wtorku w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2022-06-07, godz. 07:32 41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 67 filmów - w tym 11 pełnometrażowych debiutów fabularnych - do tego spotkania z filmowcami, wystawy, koncerty i rozmowy 'szczerość za szczerość' - trwa 41. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych 'Młodzi i Film'. » więcej 2022-06-06, godz. 20:14 Opera na Zamku z nominacjami w prestiżowym konkursie Opera na Zamku w Szczecinie otrzymała aż 8 nominacji w prestiżowym konkursie XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. » więcej 2022-06-06, godz. 09:41 Ukraińska literatura w Kanie 'W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury' - to tytuł spotkania, które odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Kana w Szczecinie. » więcej 2022-06-05, godz. 10:12 Jedna z najbardziej znanych historii w wersji baletowej [ZDJĘCIA] Filozoficzna baśń 'Mały Książę' Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to jedna z najbardziej znanych historii na świecie. Opera na Zamku w Szczecinie na zakończenie sezonu przygotowała wersję baletową opowieści. » więcej
71727374757677