Audiowizualna instalacja modułowa duetu ELEKTRO MOON VISION, wernisaż wystawy fotografii Marcina Kydryńskiego oraz Zuzy Krajewskiej z kolekcją Basi Baczyńskiej – to tylko niektóre atrakcje zainaugurowanego w środę Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie wystąpił także Radzimir JIMEK Dębski.
- Historycznym utworem był ten, który zagraliśmy jako pierwszy, czyli kompozycja zagrana podczas otwarcia nowego budynku Filharmonii w Szczecinie osiem lat temu. Właśnie we wrześniu minęła okrągła rocznica i moje dzieło znów zabrzmiało w Złotej Sali – uzupełnił Dębski.
Jestem szczęśliwy, że premierowo wykonane moje nowe dzieło zechciał współtworzyć i wykonać genialny Jacek Hałas. Świetnie czuliśmy się na scenie ze szczecińskimi symfonikami oraz m.in. z Kapelą Dudziarską „Manugi” i Zespołem Śpiewaczym z Kawęczyna. W tym utworze polska muzyka ludowa odegrała istotną rolę – dodał Dębski.
- To co dla mnie było najważniejsze, jeśli chodzi o jakby wyciągnięcie z niej, to przede wszystkim nie próbowanie udawania jej. Tu jest ważna transowość, szczerość oczywiście i prostota, która wcale nie jest taka prosta – zakręca nam nieźle w głowie, tak jak i wspaniała harmonia. Również rytm był dla mnie ciekawym aspektem, stąd głównie nim się zająłem – stwierdził Radzimir Dębski.
Dziś o godzinie 18 w ramach Festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez Jacka Hałasa na temat szeroko pojętej harmonii. Interlokutorami będą Radzimir Dębski, Andrzej Dragan, Mikołaj Rykowski, Zuzanna Skalska i Jolanta Starzak. Natomiast o godzinie 21 koncert muzyki relaksacyjnej. Na scenie Sali Kameralnej Filharmonii wystąpią Tomek Torres (handpan, misy, gongi, muzyka), Paulina Łaba-Torres (słowa, wokal) i Ałła Raginis (medytacja).
Wykonawcy koncertu JIMEK & HAŁAS | Ballady i Romanse
• Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Radzimira JIMKA Dębskiego
• Kapela Dudziarska „Manugi”
• Zespół Śpiewaczy z Kawęczyna
• Jacek Hałas – koncepcja, reżyseria, lira korbowa
• Marta Maślanka – cymbały
• Kacper Malisz – skrzypce
• Joanna Gostkowska – śpiew
• Maciej Żurek – skrzypce
• Antek Hasso-Agopsowicz – bęben obręczowy, baraban
Spotkanie z Radzimirem JIMKIEM Dębskim w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Zobacz także
2017-11-05, godz. 15:26
W poszukiwaniu białych kruków, czyli bazar fantastyczny
Do godz. 17 odwiedzić można pierwszy szczeciński bazar fantastyczny. W pubie EXP przy Placu Żołnierza na miłośników fantasy czy science fiction czekają komiksy, figurki książki i gry planszowe. Można je kupić albo się wymien…
» więcej
2017-11-04, godz. 19:28
Trudna sztuka diaporamy na Zamku Książąt Pomorskich
48 spektakli audiowizualnych z 12 krajów świata prezentowanych jest w trakcie 38. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Zwycięska produkcja otrzyma złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz nagrodę finansową Zamku…
» więcej
2017-11-04, godz. 17:13
„Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Współczesnym
Na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczór premierowy: „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Rudolfa Zioły.
» więcej
2017-11-04, godz. 12:59
"Komunia" walczy o europejskiego Oscara
Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument.
» więcej
2017-11-04, godz. 10:43
Polskie gwiazdy uświetnią festiwal w Chicago
W Chicago ruszają pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie obejrzą ponad 70 produkcji zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych.
» więcej
2017-11-03, godz. 16:20
Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018
Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018.
» więcej
2017-11-03, godz. 07:31
Polskie kino na festiwalu w Chicago
W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie.
» więcej
2017-11-02, godz. 18:04
Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa
Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z "Grupą Sopocką", w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni…
» więcej
2017-11-01, godz. 12:55
Znana jest przyczyna śmierci Fryderyka Chopina
Wrocławscy patolodzy przez trzy lata badali serce Fryderyka Chopina i właśnie opublikowali wyniki tych badań. Wiadomo już, co było bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora.
» więcej
2017-10-31, godz. 00:15
Barbarzyńskie tsunami. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym…
» więcej