Pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zespołu pod ręką jednego dyrygenta, to ewenement nie tylko w historii szczecińskiej chóralistyki, ale także fenomen na scenie krajowej i międzynarodowej. Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczyna obchody 70-lecia istnienia.
Do Szczecina przyjechałem ze Śląska w 1951 roku na studia inżynierskie na Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Szkoły Inżynierskiej przemianowanej 3 września 1955 roku na Politechnikę Szczecińską – powiedział przed laty, nieżyjący od 3 kwietnia 2003 roku założyciel Chóru, prof. Jan Szyrocki.
- Na drugim roku studiów ogłaszano konkursy artystyczne. Wyłonił się najpierw kameralny zespół śpiewaczy i później kolejne. W krótkim czasie te małe zespoły połączyły się w jeden duży. I w listopadzie 1952 roku po raz pierwszy w Szczecinie wystąpił ponad stuosobowy Chór Szkoły Inżynierskiej – wspominał profesor.
Jesteśmy dumni, że zaśpiewamy dziś w studiu koncertowym właśnie imienia Jana – stwierdził prof. Szymon Wyrzykowski, uczeń prof. Szyrockiego, dyrygent i kierownik artystycznym Chóru od 2006 roku.
- Jubileuszowy sezon rozpoczynamy koncertem a cappella programem, który jest podsumowaniem naszej działalności. Będzie muzyka m.in. Pawła Łukaszewskiego, Jana Adama Maklakiewicza i oczywiście Marka Jasińskiego, naszego honorowego kompozytora – podsumował Szymon Wyrzykowski.
Początek koncertu w Radiu Szczecin o godzinie 18. Kolejne jubileuszowe występy Chóru odbędą się w niedzielę, 6 listopada 2022 roku o godzinie 9 podczas Mszy świętej w warszawskiej Bazylice św. Krzyża. Koncert będzie transmitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Tego samego dnia o godzinie 17 zespół zaśpiewa w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w cyklu wieczorów pod tytułem „Interpretacje Muzyki Chóralnej”. Obchody 70-lecia istnienia zespołu potrwają do maja 2023 roku.
Program koncertu
• Anonim, „Bogurodzica”
• Mikołaj Gomółka – muzyka, Psalm LXXXI „Radujcie się”
• Wacław z Szamotuł – muzyka, Andrzej Trzecieski – słowa, „Już się zmierzcha”
• Marek Jasiński – muzyka, „Exultate Deo Omnis Terra”
• Szymon Godziemba-Trytek – muzyka, „Nox praecessit”
• Paweł Łukaszewski – muzyka, „O Emmanuel”
• Krzysztof Penderecki – muzyka, „O gloriosa Virginum”
• Stanisław Moniuszko – muzyka, Władysław Syrokomla – słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Pieśń wieczorna”
• Jan Adam Maklakiewicz – muzyka, słowa ludowe, „Z fujareczką i bębnem”
• Juliusz Łuciuk – muzyka, słowa ludowe, „Nie będę płakała”
• siostra Magdalena Nazaretanka (Barbara Ponichter) – muzyka i słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Polskie kwiaty”
• Adam Kowalski – muzyka i słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Modlitwa obozowa”
• Autor nieznany – muzyka, Tadeusz Biernacki i Andrzej Hałaciński – słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Marsz Pierwszej Brygady”
Zobacz także
2022-10-18, godz. 15:06
Natalia Kukulska w Radiu Szczecin
Już w sobotę artystka rozpocznie trasę "MTV Unplugged" koncertem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - w Radiu Szczecin opowiedziała, czemu będzie to dla niej szczególny wieczór.
» więcej
2022-10-16, godz. 12:14
Teatr Brama: "Carmina - Dom Polaków w kryzysie"
Pandemia, wojna i inflacja to największe problemy współczesnego człowieka. A co artysta może zrobić dla świata w czasie kryzysu? - takie pytanie zadali sobie twórcy najnowszego spektaklu Teatru Brama w Goleniowie.
» więcej
2022-10-16, godz. 09:08
Zapach Sztuki, czyli nowa galeria w mieście [ZDJĘCIA]
Nowa galeria sztuki użytkowej powstała w Szczecinie. Znajduje się w pięknej piwnicy przy al. Wojska Polskiego 72, dokładnie vis-à-vis siedziby Polskiego Radia Szczecin, w budynku przychodni.
» więcej
2022-10-09, godz. 12:44
Pleciuga zaprasza na komedię
Teatr Lalek "Pleciuga" przygotowała pierwszą w Polsce inscenizację książki Gordona Kormana "Nienauczalni". To przedstawienie adresowane do nastolatków i dorosłych.
» więcej
2022-10-09, godz. 09:36
Koncert w Hołdzie Błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce i Duchownym Niezłomnym
W 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Święto będące wyrazem hołdu dla wszystkich kapłanów o niezłomnej postawie patriotycznej, którzy oddali życie za Ojczyznę i Niepodległą Polskę. Wybrana data, 19 października…
» więcej
2022-10-09, godz. 09:13
Sztuka o wyborach bliskich na deskach Współczesnego
"Ojciec" Floriana Zellera to opowieść o córce, która opiekuje się ojcem, wykazującym oznaki demencji, i który mimo postępującej choroby pragnie pozostać samodzielny. Dramat doczekał się już ekranizacji w reżyserii i z udziałem…
» więcej
2022-10-07, godz. 17:11
"Łzy Odry", czyli wystawa rysunków w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA]
Wystawę rysunków "Łzy Odry" można oglądać w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Autorem prac jest Ryszard Matecki - miłośnik przyrody, mieszkaniec Zatoni Dolnej. Ekspozycja to zapis jego przeżyć po tym, co wydarzyło się z rzeką…
» więcej
2022-10-07, godz. 08:30
20-lecie Teatru Krzyk odwołane przez brak poważnego traktowania ze strony urzędników
Zabrakło dialogu, wzajemnego zrozumienia i poważnego traktowania ze strony urzędników. Tak założyciel nagradzanego Teatru Krzyk w Maszewie wyjaśnia, dlaczego instytucja odwołała obchody 20-lecia istnienia.
» więcej
2022-10-07, godz. 07:38
Światowa prapremiera "Fallen Angel" Mateusza Smoczyńskiego z pianistą Januszem Olejniczakiem [WIDEO, ZDJĘCIA]
Znany jest przede wszystkim jako skrzypek jednego z najbardziej intrygujących zespołów jazzowych na świecie "Atom String Quartet". Dziś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie światowa prapremiera jego dzieła. Mateusz Smoczyński stworzył…
» więcej
2022-10-06, godz. 14:12
Annie Ernaux laureatką literackiego Nobla
Francuska pisarka i autorka autobiograficznych powieści Annie Ernaux została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
» więcej