Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland gościem Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Spotkanie z nią było częścią programu wystawy Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania".
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".

Zrobiłam trzy filmy opowiadające o Holokauście, wszystkie z perspektywy zwykłych ludzi uwikłanych w historię - mówiła podczas spotkania Agnieszka Holland. - O Holokauście nie wolno nam zapomnieć - dodała reżyserka.

- To jest zdarzenie, które się nie skończyło i nieustannie się aktualizuje. Każde kolejne pokolenie inaczej na to patrzy. Też to, co się dzieje w Europie w tej chwili, co przypomina lata 30., zupełnie inaczej pozwala nam, nie tylko politycznie, ale tak ludzko, czy filozoficznie popatrzeć na doświadczenie Holokaustu. Wydaje mi się, że Holokaust jest nieustannym źródłem najistotniejszych pytań, na temat tego, do czego jesteśmy zdolni i kim jesteśmy - mówiła Holland.

Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

- Holokaust był niewątpliwie taką szczepionką, która spowodowała, że Europa zupełnie przestraszyła się swojej własnej twarzy i zorganizowała się inaczej. Powstanie Unii Europejskiej to w dużym stopniu reakcja na drugą wojnę światową i na to, co stało się z Niemcami i co zrobili swoim bliźnim, innym ludziom, Żydom, Polakom - podkreślała reżyserka.

Wystawa "Kryjówki. Architektura przetrwania" dostępna jest w szczecińskiej Trafostacji Sztuki jeszcze do niedzieli.
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".
Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

Zobacz także

2021-11-20, godz. 14:44 Światowa premiera w szczecińskich Podjuchach Światowa premiera spektaklu tanecznego "Korowód w Bluesie. Mandala" odbyła się w Domu Kultury Krzemień w szczecińskich Podjuchach. » więcej 2021-11-20, godz. 12:26 Kuropaczewski i Neumann w Filharmonii. "To jest arcydzieło" [ZDJĘCIA] Gromkimi brawami zakończył się w piątek w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert zorganizowany w przeddzień 88. Urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W roli solisty wystąpił wybitny polski gitarzysta… » więcej 2021-11-19, godz. 10:18 Muzyczne wspomnienie Jerzego Porębskiego w Radiu Szczecin W studiu S1 Radia Szczecin odbędzie się koncert z cyklu "Dziękuję ci wielka wodo". Wystąpią m.in. Marek Szurawski i Ryszard Muzaj - członkowie zespołu Stare Dzwony, z którego wywodził się Porębski. » więcej 2021-11-19, godz. 08:21 Maestro Penderecki w przeddzień 88. urodzin w złotej sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Grał w słynnych salach koncertowych na świecie m.in. w London Royal Festival Hall, Concertgebouw w Amsterdamie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. W piątek wystąpi w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Łukasz Kuropaczewski wykona Koncert… » więcej 2021-11-18, godz. 18:48 Skarby toru wodnego na wystawie w Muzeum Narodowym [WIDEO, ZDJĘCIA] Najpierw była prezentowana w Warszawie teraz trafiła do Szczecina. Wystawę "Zabytki toru wodnego Szczecin - Świnoujście" od piątku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym przy ulicy Staromłyńskiej. » więcej 2021-11-18, godz. 16:47 Drugie oblicze Przemka Kossakowskiego w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Od czwartku można oglądać wystawę obrazów autorstwa polskiego dziennikarza i podróżnika - Przemka Kossakowskiego. » więcej 2021-11-16, godz. 19:12 "Vakho. Wilcze szczenię" to opowieść o odwadze i sile woli młodego człowieka Na rynku wydawniczym właśnie ukazała się najnowsza książka Marka Boszko Rudnickiego. » więcej 2021-11-16, godz. 15:34 Kaśka Sochacka w Radiu Szczecin Podczas weekendu po raz pierwszy zagrała w Szczecinie i Koszalinie, a w Radiu Szczecin opowiedziała o planach na epkę, czy trwającej właśnie trasie koncertowej. » więcej 2021-11-15, godz. 16:29 Wystawa szczecińskiego historyka na sejmowych korytarzach [ZDJĘCIA] Doktor Wojciech Lizak, który od wielu lat zajmuje się powojennymi dziejami Szczecina, pokaże w Sejmie między innymi archiwalne plakaty, zdjęcia i dokumenty, ukazujące trudną historię miasta w pierwszych latach powojennych. » więcej 2021-11-14, godz. 08:29 My Fair Lady w Operze na Zamku My Fair Lady z librettem Alana Jaya Lernera oraz muzyką Fredericka Loewe to jeden z najbardziej znanych i kasowych musicali na świecie. Światowa premiera odbyła się w 1956 roku na Broadwayu, w Polsce na deski musical trafił osiem lat… » więcej
100101102103104105106