Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Maciej Papke
Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre atrakcje sobotniego wydarzenia pod tytułem „Polonez&Willa”.
W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza królował polonez. Honory domu pełnił Tomasz Raczek – publicysta, krytyk filmowy i teatrolog.

- Dzisiaj dowiedzieliśmy się jaka jest historia poloneza, choćby o tym, że królowie Polski, August II Mocny i August III Sas kochali muzykę. Bardzo podobał im się polonez i to oni wyeksportowali polskiego poloneza w świat – powiedział Tomasz Raczek.

Historię powstania naszego narodowego tańca i jego znaczenie w kulturze przybliżyła dr Romana Agnel – absolwentka paryskiej Sorbony, tancerka, choreografka, pedagożka, historyk sztuki, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

Jej wykład był znakomitym wprowadzeniem do panelu dyskusyjnego na temat poloneza.

- Przygotowujemy się już do obchodów uroczystości wpisu poloneza na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dzisiejszy wieczór w Willi Lentza pozwolił dostrzec poloneza jako pewną formę, która niesie w sobie bardzo wiele ważnych, istotnych elementów dla nas, dla Polaków – podsumowała dr Agnel.

Patronami Honorowymi wydarzenia byli Prezydent Miasta Szczecin i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a patronat medialny sprawowały redakcje TVP Kultura, Radio Szczecin i miesięcznik „MM Trendy”.

Więcej o wydarzeniu TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Fot. Robert Stachnik
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Fot. Robert Stachnik

Zobacz także

2019-09-29, godz. 09:03 Festiwal Tkaniny w Szczecinie Rękodzieło i tkaniny, czyli sztuka z materiału do obejrzenia w trzech miejscach w Szczecinie. W Galerii R+ Akademii Sztuki, Książnicy Pomorskiej i Szczecińskim Inkubatorze Kultury do 30 października można oglądać dzieła z tkani… » więcej 2019-09-28, godz. 19:11 "Zabić prezydenta" w Teatrze Małym W sobotę w Teatrze Małym w Szczecinie premiera monodramu z udziałem Arkadiusza Buszko. » więcej 2019-09-28, godz. 11:49 Nie żyje aktor Jan Kobuszewski Zmarł aktor teatralny i filmowy oraz artysta kabaretowy Jan Kobuszewski - podało Polskie Radio RDC. Miał 85 lat. Informację potwierdziła rodzina zmarłego. » więcej 2019-09-28, godz. 08:34 Trzeci dzień Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" W ramach XI Festiwalu Filmowego 'Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci' w Gdyni odbędzie się w sobotę finał projektu 'Młodzi dla Historii'. Celem inicjatywy jest zachęcenie młodzieży do poznawania historii związanych z latami wojennymi… » więcej 2019-09-27, godz. 18:46 Rusza nowy sezon w Teatrze Współczesnym Już w piątek pierwsza premiera, w nowym sezonie, w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. » więcej 2019-09-27, godz. 18:12 Polsko-chiński festiwal muzyczny trwa w Szczecinie Polsko-chiński Festiwal Muzyczny 'Punkty styczne' trwa w Szczecinie. » więcej 2019-09-27, godz. 16:24 Inauguracja sezonu Filharmonii w Szczecinie na Stradivariusie Światowej sławy chiński skrzypek Ning Feng, triumfator wielu międzynarodowych konkursów znany jest z sal koncertowych od Sao Paulo po Hongkong. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, pod dyrekcją… » więcej 2019-09-26, godz. 18:51 „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” z Pendereckim w Szczecinie Unikatowe portrety największych osobowości świata muzycznego, m.in. Pendereckiego, Kilara, Zimermana, Glassa, czy Goldenthala, można zobaczyć w Szczecinie na wystawie „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach”. » więcej 2019-09-25, godz. 23:57 Trzy porcje Curcumy w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół wystąpił na naszej scenie w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-09-25, godz. 13:42 "Czemu mnie o was w szkole nie uczyli?" Słowno-muzyczne wydarzenie w Radiu Szczecin Grypsy Łukasza Cieplińskiego 'Pługa', pamiętnik Zdzisława Brońskiego oraz słowa Rotmistrza Pileckiego czy majora Szendzielarza 'Łupaszki' w studiu S-1 Radia Szczecin. » więcej
175176177178179180181