Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Maciej Papke
Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre atrakcje sobotniego wydarzenia pod tytułem „Polonez&Willa”.
W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza królował polonez. Honory domu pełnił Tomasz Raczek – publicysta, krytyk filmowy i teatrolog.

- Dzisiaj dowiedzieliśmy się jaka jest historia poloneza, choćby o tym, że królowie Polski, August II Mocny i August III Sas kochali muzykę. Bardzo podobał im się polonez i to oni wyeksportowali polskiego poloneza w świat – powiedział Tomasz Raczek.

Historię powstania naszego narodowego tańca i jego znaczenie w kulturze przybliżyła dr Romana Agnel – absolwentka paryskiej Sorbony, tancerka, choreografka, pedagożka, historyk sztuki, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

Jej wykład był znakomitym wprowadzeniem do panelu dyskusyjnego na temat poloneza.

- Przygotowujemy się już do obchodów uroczystości wpisu poloneza na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dzisiejszy wieczór w Willi Lentza pozwolił dostrzec poloneza jako pewną formę, która niesie w sobie bardzo wiele ważnych, istotnych elementów dla nas, dla Polaków – podsumowała dr Agnel.

Patronami Honorowymi wydarzenia byli Prezydent Miasta Szczecin i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a patronat medialny sprawowały redakcje TVP Kultura, Radio Szczecin i miesięcznik „MM Trendy”.

Więcej o wydarzeniu TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Fot. Robert Stachnik
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Fot. Robert Stachnik

Zobacz także

2022-10-31, godz. 12:02 Organy Grüneberga zabrzmiały przed Wszystkimi Świętymi [ZDJĘCIA] W wypełnionym przez melomanów do ostatniego miejsca kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach i owacjami na stojąco zakończył się niedzielny Koncert Grünebergowski. Na organach zbudowanych w 1862 roku zagrała Sylwia Marciniak. » więcej 2022-10-30, godz. 10:48 Koncert zadumy i nostalgii przed Dniem Wszystkich Świętych [ZDJĘCIA] Organy zbudowane w 1862 roku zabrzmią dziś w Kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. » więcej 2022-10-28, godz. 18:49 Muzyka wczesnego baroku w Willi Lentza Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na 19. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. » więcej 2022-10-27, godz. 18:12 Polskie orły w CD Przełomy [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkaset eksponatów z prywatnych zbiorów szczecinianina Tomasza Glińskiego znalazło się na otwartej dziś w Centrum Dialogu Przełomy wystawie "Polskie orły". » więcej 2022-10-26, godz. 23:48 Zespół DOBRO! (HEAVY $QUAD LIVE) na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-10-25, godz. 20:15 DOBRO! zagości na scenie Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Mini koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-10-23, godz. 14:11 Adam Sikora na Szczecin Film Festiwal'22 Produkcje filmowe, dyskusje i spotkania z twórcami. W niedzielę ostatni dzień tegorocznej edycji Szczecin Film Festiwal. » więcej 2022-10-21, godz. 18:32 Chór Echo-Arioso śpiewa już pół wieku Stargardzki chór Echo-Arioso obchodzi 50-lecie swojej działalności. Co prawda sam chór działa pod tą nazwą od 1972 roku, ale stargardzka muzyka chóralna ma tradycje sięgające końca II Wojny Światowej. » więcej 2022-10-21, godz. 09:02 Ławeczki z wierszami szczecińskiej poetki w Dolinie Miłości To pomysł wnuka autorki, współorganizatora tego weekendowego festiwalu "Jesienne spotkanie z kulturą w parku" w Zatoni Dolnej. » więcej 2022-10-18, godz. 15:06 Natalia Kukulska w Radiu Szczecin Już w sobotę artystka rozpocznie trasę "MTV Unplugged" koncertem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - w Radiu Szczecin opowiedziała, czemu będzie to dla niej szczególny wieczór. » więcej
75767778798081