Pierwsza edycja konkursu, jeszcze bez patrona, odbyła się w 2018 roku w Filharmonii w Szczecinie z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Wielki sukces tamtego przedsięwzięcia zainspirował organizatorów, ZAiKS i Filharmonię do kontynuowania współpracy. Tak narodził się Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski, który otrzymał swojego patrona – Mieczysława Karłowicza. W tym roku konkurs odbywa się już po raz trzeci, a po raz drugi pod patronatem polskiego kompozytora.
Z około 160. kompozycji z całego świata, m.in. z Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Iranu, Kanady, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch, jury wybrało pięć, które premierowo usłyszymy dziś podczas Gali Finałowej w wykonaniu szczecińskich symfoników pod batutą maestro Szymona Bywalca.
Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics – powiedział Miłosz Bembinow, kompozytor, dyrygent, przewodniczący Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
- Jest to wydarzenie na skalę światową. Nie znam drugiego tak dużego konkursu, który jest otwarty dla kompozytorów wszelkich narodowości bez ograniczeń wieku. Pula nagród, 40 tysięcy euro jest imponująca, co dowodzi tego, jak bardzo jest to atrakcyjne wydarzenie. Będą także nagrody publiczności i orkiestry – uzupełnił przewodniczący.
Jedną z misji Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jest działalność edukacyjna, kulturotwórcza oraz wpływanie na to, żeby powstawały nowe kompozycje – dodał Bembinow.
- To jest dla nas bardzo ważne, bo my w ten sposób budujemy repertuar, jakby wyznaczamy nowe trendy i ten Konkurs się idealnie wpisuje w tę część misji ZAiKS-u – podsumował Miłosz Bembinow.
Finał Konkursu rozpocznie się o godzinie 19 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Natomiast o godzinie 18, również w Filharmonii otworzona będzie wystawa fotografii Janusza Foglera pod tytułem „Powrót do ogrodu”.
Zobacz także
2021-09-14, godz. 11:10
Premiera płyty w Filharmonii. To prawdziwy rarytas [ZDJĘCIA]
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wydała kolejną płytę. Na krążku znalazły się utwory Carla Loewego, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Weinberga. Zróżnicowane kompozycje brawurowo wykonali wybitni instrumentaliści…
» więcej
2021-09-13, godz. 11:01
Grand Prix dla "Wielkich ust"
Grand Prix Kontrapunktu - wielką nagrodę publiczności widzowie przyznali belgijskiemu spektaklowi "Wielkie usta".
» więcej
2021-09-11, godz. 18:09
Wyjątkowe spotkanie z muzyką i historią w Trzcińsku-Zdroju
"Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2021" zawita do Trzcińska-Zdroju.
» więcej
2021-09-11, godz. 14:04
Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie
Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej.
» więcej
2021-09-10, godz. 17:57
Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”
Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”.
» więcej
2021-09-09, godz. 19:29
Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO]
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę.
» więcej
2021-09-09, godz. 17:54
Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA]
W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle.
» więcej
2021-09-09, godz. 12:08
Zmarł Wiesław Gołas
Nie żyje Wiesław Gołas - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej.
» więcej
2021-09-08, godz. 15:00
Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” zaprasza na bezpłatne zwiedzanie
Już ponad sto osób zgłosiło się do pilotażowego zwiedzania Stargardzkiego Centrum Nauki "Filary".
» więcej
2021-09-08, godz. 09:15
55. Przegląd Teatrów Małych Form na półmetku
W środę kolejne prezentacje w ramach Kontrapunktu.
» więcej