Pierwsza edycja konkursu, jeszcze bez patrona, odbyła się w 2018 roku w Filharmonii w Szczecinie z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Wielki sukces tamtego przedsięwzięcia zainspirował organizatorów, ZAiKS i Filharmonię do kontynuowania współpracy. Tak narodził się Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski, który otrzymał swojego patrona – Mieczysława Karłowicza. W tym roku konkurs odbywa się już po raz trzeci, a po raz drugi pod patronatem polskiego kompozytora.
Z około 160. kompozycji z całego świata, m.in. z Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Iranu, Kanady, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch, jury wybrało pięć, które premierowo usłyszymy dziś podczas Gali Finałowej w wykonaniu szczecińskich symfoników pod batutą maestro Szymona Bywalca.
Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics – powiedział Miłosz Bembinow, kompozytor, dyrygent, przewodniczący Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
- Jest to wydarzenie na skalę światową. Nie znam drugiego tak dużego konkursu, który jest otwarty dla kompozytorów wszelkich narodowości bez ograniczeń wieku. Pula nagród, 40 tysięcy euro jest imponująca, co dowodzi tego, jak bardzo jest to atrakcyjne wydarzenie. Będą także nagrody publiczności i orkiestry – uzupełnił przewodniczący.
Jedną z misji Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jest działalność edukacyjna, kulturotwórcza oraz wpływanie na to, żeby powstawały nowe kompozycje – dodał Bembinow.
- To jest dla nas bardzo ważne, bo my w ten sposób budujemy repertuar, jakby wyznaczamy nowe trendy i ten Konkurs się idealnie wpisuje w tę część misji ZAiKS-u – podsumował Miłosz Bembinow.
Finał Konkursu rozpocznie się o godzinie 19 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Natomiast o godzinie 18, również w Filharmonii otworzona będzie wystawa fotografii Janusza Foglera pod tytułem „Powrót do ogrodu”.
Zobacz także
2023-02-03, godz. 09:22
Baltic Neopolis Orchestra stara się o własną siedzibę
To może być nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Baltic Neopolis Orchestra ma szansę na własną siedzibę.
» więcej
2023-02-01, godz. 11:07
Zmarł polski aktor Leonard Pietraszak
Nie żyje Leonard Pietraszak. Aktor miał 86 lat.
» więcej
2023-01-27, godz. 19:07
Filmowcy wracają na wyspę Uznam
Powstają nowe odcinki popularnego serialu niemieckiego "Der Usedom-Krimi".
» więcej
2023-01-27, godz. 12:34
Andrzej Wierciński w Komisji eksperckiej. Willa Lentza kupiła fortepian Steinway&Sons [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wspaniały instrument często określany jako idealny. Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. Willa Lentza w Szczecinie stała się właścicielem nowego fortepianu…
» więcej
2023-01-25, godz. 23:51
Maja Laura zagrała na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Jej występ odbył się w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2023-01-25, godz. 20:15
Film o Panu Samochodziku. Jak to było z "Księgą Strachów"? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wyruszyli śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim - dziś swoją premierę miał film dokumentalny popularnej powieści przygodowej dla młodzieży "Księga Strachów" Zbigniewa Nienackiego.
» więcej
2023-01-25, godz. 14:25
Wystawa dwóch światów z czasów PRL [WIDEO, ZDJĘCIA]
"PRL - bieguny pamięci" to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum.
» więcej
2023-01-24, godz. 19:00
Jedna osoba, dwa imiona, trzy utwory (a może i cztery) [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czas na pierwszy w tym roku minikoncert [3x1].
» więcej
2023-01-24, godz. 07:17
Nominacje do Oscarów. Jest polski film
W Los Angeles zostaną dziś ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów wymienia się takie filmy jak "Duchy Inisherin", "Fabelmanowie" oraz "Wszystko wszędzie naraz". Duże szanse na nominację ma…
» więcej
2023-01-21, godz. 21:27
Słynna kolekcja skarbów do obejrzenia w Londynie
Obrazy Goyi i Velazqueza, jedna z pierwszych map Ameryk i unikalne książki - słynna kolekcja skarbów hiszpańskiej kultury zebrana przez filantropa Archera Huntingtona trafiła z USA do Londynu.
» więcej