Pierwsza edycja konkursu, jeszcze bez patrona, odbyła się w 2018 roku w Filharmonii w Szczecinie z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Wielki sukces tamtego przedsięwzięcia zainspirował organizatorów, ZAiKS i Filharmonię do kontynuowania współpracy. Tak narodził się Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski, który otrzymał swojego patrona – Mieczysława Karłowicza. W tym roku konkurs odbywa się już po raz trzeci, a po raz drugi pod patronatem polskiego kompozytora.
Z około 160. kompozycji z całego świata, m.in. z Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Iranu, Kanady, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch, jury wybrało pięć, które premierowo usłyszymy dziś podczas Gali Finałowej w wykonaniu szczecińskich symfoników pod batutą maestro Szymona Bywalca.
Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics – powiedział Miłosz Bembinow, kompozytor, dyrygent, przewodniczący Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
- Jest to wydarzenie na skalę światową. Nie znam drugiego tak dużego konkursu, który jest otwarty dla kompozytorów wszelkich narodowości bez ograniczeń wieku. Pula nagród, 40 tysięcy euro jest imponująca, co dowodzi tego, jak bardzo jest to atrakcyjne wydarzenie. Będą także nagrody publiczności i orkiestry – uzupełnił przewodniczący.
Jedną z misji Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jest działalność edukacyjna, kulturotwórcza oraz wpływanie na to, żeby powstawały nowe kompozycje – dodał Bembinow.
- To jest dla nas bardzo ważne, bo my w ten sposób budujemy repertuar, jakby wyznaczamy nowe trendy i ten Konkurs się idealnie wpisuje w tę część misji ZAiKS-u – podsumował Miłosz Bembinow.
Finał Konkursu rozpocznie się o godzinie 19 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Natomiast o godzinie 18, również w Filharmonii otworzona będzie wystawa fotografii Janusza Foglera pod tytułem „Powrót do ogrodu”.
Zobacz także
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej
2023-04-03, godz. 19:00
Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta...
W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
» więcej
2023-04-02, godz. 17:55
Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w pierwszej dziesiątce konkursu MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Do konkursu zgłoszono 917 projektów. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań o łącznej wartości 29 357 042 zł.
» więcej
2023-03-26, godz. 11:15
11-letni Krzysztof Ginelli z Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [ZDJĘCIA]
Etiuda lub kaprys na dowolny problem techniczny kompozytora z epoki, utwór cykliczny: sonatina, sonata, wariacje, lub dwie zróżnicowane części suity - to obowiązkowy program 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego.
» więcej
2023-03-24, godz. 09:47
"Sprawiedliwi" w Książnicy. To warto zobaczyć
Ratowali Żydów w czasach okupacji niemieckiej - w piątek ich historię sprzed 80 lat poznają mieszkańcy Szczecina w spektaklu "Sprawiedliwi".
» więcej
2023-03-24, godz. 07:31
Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nominowany do "Fryderyka"
Zespół Sylwii Fabiańczyk-Makuch powalczy o statuetkę w kategorii Muzyka Chóralna.
» więcej