40 tysięcy euro w puli nagród. Około 160 zgłoszeń z ponad 35. państw całego świata. Wczoraj w Złotej Sali Filharmonii szczecińscy symfonicy pod batutą Szymona Bywalca prapremierowo wykonali pięć polskich dzieł na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza.
Jury przyznało Pierwszą nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro Michałowi Ziółkowskiemu – absolwentowi Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Obecnie jest wykładowcą macierzystej uczelni, a w 2022 roku obronił tytuł doktora sztuk muzycznych. Młody twórca otrzymał również nagrodę publiczności.
Na Konkurs zgłosiłem swoją partyturę „Akhlys”, stworzoną zgodnie z regulaminem, na orkiestrę symfoniczną bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics. Trwa 12 minut – powiedział Michał Ziółkowski.
- To był niesamowity wieczór. Orkiestra wykonała utwór bezbłędnie. Bez dyrygenta, Pana Szymona Bywalca nie byłoby tego wszystkiego. Prowadził orkiestrę genialnie. Nie sądziłem, że publiczność doceni tego rodzaju utwór. Kiedy go pisałem byłem pewien, że to jest gdzieś na granicy percepcji. Wydawało mi się, że wkraczam w teren dla słuchacza być może troszkę niedostępny. Naprawdę jestem zaskoczony tą nagrodą. Jest ona dla mnie bardzo cenna. Nie mogłem sobie lepiej tego wyobrazić, wymarzyć. To jest dla mnie wielka rzecz – podsumował Michał Ziółkowski.
Drugą nagrodę w wysokości 11 tysięcy euro przyznano Piotrowi Tabakiernikowi za utwór „bright… holy… mad…” i Trzecią w wysokości 7 tysięcy euro Krystianowi Neściorowi za kompozycję „Tissage de l’Infini”.
Jury w składzie: Dorota Serwa – dyrektor Filharmonii w Szczecinie, Szymon Bywalec - dyrygent, kompozytor, David Robert Coleman – kompozytor, dyrygent, Dariusz Przybylski – kompozytor, organista, Anna Maria Huszcza – sekretarz dwuetapowego Konkursu oraz przewodniczący tego gremium, Tomàs Peire Serrate – kompozytor, przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia honorowe, każde w kwocie 3500 euro – Aleksandrze Chmielewskiej za utwór „Visions oniriques” i Mateuszowi Ryczkowi za kompozycję „From the Slavic legends”.
Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza zorganizowali Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie.
Zobacz także
2020-12-19, godz. 19:30
Goleniowskie Spotkania Teatralne przeniosły się do internetu
XXI Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2020 w tym roku przebiegają pod hasłem "Cyfrowe Spotkania Teatralne", bowiem wszystkie wydarzenia przeniesiono do sieci.
» więcej
2020-12-18, godz. 09:41
Zespół namówił założycielkę Chóru Akademii Morskiej do nagrania utworu z serialu "Wiedźmin" [WIDEO]
Powstał "Wiedźmin" na chór i instrumenty, czyli utwór inspirowany czołówką serialu na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Jesteśmy bardzo dumni z naszej nowej produkcji - mówiła w "Rozmowie pod Krawatem" założycielka i kierownik…
» więcej
2020-12-17, godz. 21:32
"Grosza daj Wiedźminowi" chóralnie w Akademii Morskiej [ZDJĘCIA]
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie wciąż zaskakuje. W ubiegłym roku, co chwilę informowali nas o swoich zwycięstwach na kolejnych festiwalach i nowych projektach. W tym roku postanowili zaśpiewać, w aranżacji na chór i instrumenty…
» więcej
2020-12-17, godz. 12:30
Wirtualny wernisaż wystawy "1970. Zło/Przypadek"
W czwartek na szczecińskim placu Solidarności zostanie udostępniona wystawa poświęcona wydarzeniom grudniowym 1970 roku. Ekspozycja nosi tytuł "1970. Zło/Przypadek".
» więcej
2020-12-15, godz. 14:20
Niech głos się rozchodzi poprzez wirtualny chór
Dom Kultury Krzemień zaprasza do stworzenia wirtualnego chóru.
» więcej
2020-12-14, godz. 09:20
Bohaterom Grudnia '70 - koncert w Szczecinie-Zdrojach [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z okazji 50. rocznicy Grudnia '70, w Kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach odbył się w niedzielę uroczysty koncert Grünebergowski.
» więcej
2020-12-13, godz. 07:48
Koncert Grünebergowski dedykowany Bohaterom Grudnia 1970
W kościele pw. św. Ducha w Szczecinie Zdrojach, odbędzie się ostatni w tym roku "Koncert Grünebergowski” zatytułowany "Perły muzyki kościelnej".
» więcej
2020-12-12, godz. 21:17
Złote Lwy przyznane. Pierwszy taki werdykt w historii
Złote Lwy" na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta".
» więcej
2020-12-12, godz. 16:24
Nowy album w księgarniach. Pokazuje m.in. dramatyczne wydarzenia z historii Szczecina
Życie codzienne szczecinian lat 60-tych czy 70-tych, zmiany w mieście, ale i dramatyczne wydarzenia naszej historii - w szczecińskich księgarniach pojawił się album ze zdjęciami "Szczeciński Fotograf Zbigniew Wróblewski".
» więcej
2020-12-11, godz. 12:06
Szczecińscy artyści skorzystają z Funduszu Wsparcia Kultury
Fundusz Wsparcia Kultury to ratunek dla artystów - mówił w "Rozmowach pod krawatem" na naszej antenie Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich.
» więcej