Sławę przyniosły mu głośne premiery w teatrach operowych na świecie, a także koncerty ze słynnymi orkiestrami, choćby m.in. z Londyńską i Szkocką BBC, Berlińską, czy Narodową w Los Angeles. W piątek Łukasz Borowicz – jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów brawurowo poprowadził szczecińskich symfoników. Zabrzmiała rzadko wykonywana muzyka Grażyny Bacewicz i Ralpha Vaughan Williamsa.
Repertuar jest podstawą atrakcyjności wszystkich koncertów. Z Państwa orkiestrą można wykonać muzykę z każdej epoki, o czym przekonałem się choćby dziś – powiedział Łukasz Borowicz.
- Podczas naszych spotkań od lat prezentujemy utwory niestandardowe wymykające się prostym pomysłom na zasadzie, jak koncert symfoniczny, to jakaś znana symfonia. Bardzo się cieszę, że odwaga w kształtowaniu repertuaru jest jednym ze znaków rozpoznawczych orkiestry i Filharmonii na mapie nie tylko Polski, ale także daleko poza Polską – uzupełnił artysta.
Przedstawiliśmy poza dziełem Grażyny Baczewicz „Musica sinfonica in tre movimenti” nieczęsto graną „Sinfonię Antartica” angielskiego twórcy Ralpha Vaughan Williamsa, który niezwykle opisał w niej historię zdobywania bieguna przez Brytyjczyka Roberta Falcona Scotta. Niestety, skończyła się tragicznie – dodał dyrygent.
- To jest utwór, który mrozi. To zimno antarktyczne jest odmalowane tak sugestywnie, że ma się wrażenie, że tam się jest. No i z bohaterem tego utworu dzięki poezji, która zresztą była przekazana publiczności w postaci wyświetlanego tekstu, mieliśmy fantastyczną przygodę nie tylko ze szczecińskimi filharmonikami, ale także z Chórem Kameralnym Akademii Sztuki ze znakomitym solo, chodzi o śpiew bez słów – stwierdził Łukasz Borowicz.
Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie przygotowała Barbara Halec, a partie solowe (sopran) w „Sinfonii Antartica” Ralpha Vaughan Williamsa wykonała Marta Bochenek.
Zobacz także
2022-11-11, godz. 18:48
Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Szczecin. Zagrała Orkiestra Wojskowa [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wykonuje muzykę marszowo-paradną, rozrywkową, a także patriotyczno-religijną i marynistyczną. Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu zagrała w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego.
» więcej
2022-11-11, godz. 15:55
Święto Niepodległości z dyrygentem Antonim Witem w Złotej Sali Filharmonii
Karierę zaczynał od asystentury u boku Herberta von Karajana w Filharmonii Berlińskiej. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach świata. W swojej długiej i nadzwyczajnej karierze nagrał ponad 200 albumów.
» więcej
2022-11-07, godz. 14:27
„Dziady Moje” nowa wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Wystawę prac Kuby Konarzewskiego malarza, fotografa i scenografa - „Dziady Moje” można oglądać w najmłodszej galerii wystawienniczej w Szczecinie "Zapach Sztuki".
» więcej
2022-11-06, godz. 12:54
Willa Lentza w rytmie poloneza [WIDEO, ZDJĘCIA]
Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre…
» więcej
2022-11-06, godz. 08:13
Polskie filmy w Chicago
W Chicago rozpoczynają się pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie zobaczą ponad 60 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. To największy pokaz polskiego kina poza granicami naszego kraju.
» więcej
2022-11-05, godz. 14:30
W Willi Lentza „Poloneza czas zacząć...”
Ruszyła kampania wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Do akcji włączyła się Willa Lentza w Szczecinie dzisiejszym wydarzeniem pod tytułem „Polonez&Willa”.
» więcej
2022-11-05, godz. 09:38
Chór im. prof. Jana Szyrockiego zainaugurował obchody 70-lecia istnienia [WIDEO, ZDJĘCIA]
Trzema bisami i gromkimi brawami publiczności śpiewającej z artystami, zakończył się wczoraj w Radiu Szczecin koncert Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
» więcej
2022-11-05, godz. 09:16
Najnowszy film Marka Osajdy. Przedstawił historię znanego plakacisty
Historię Lexa Drewińskiego, twórcy plakatów nagradzanych na prestiżowych konkursach na całym świecie, opowiedział w swoim najnowszym filmie Marek Osajda.
» więcej
2022-11-05, godz. 08:43
Spotkanie z Agnieszką Holland. "O Holokauście nie wolno nam zapomnieć"
Wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland gościem Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Spotkanie z nią było częścią programu wystawy Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania".
» więcej
2022-11-04, godz. 14:48
Ekologiczne meble i przedmioty na wystawie w INKU [ZDJĘCIA]
Meble i przedmioty do domowego użytku, te vintage i nowoczesne, z ekologicznych materiałów - to wszystko prezentowane będzie od piątku na wystawie "Baltic Home 2. Lokalny dialog" w szczecińskim Inkubatorze Sektorów Kreatywnych.
» więcej